Sponzorováno

Limetky a zdraví – jaké mají účinky? 4.78/5 (45)

Pravidelné pití vody s citronovou či limetkovou šťávou snižuje vysoký krevní tlak.

Pravidelné pití vody s citronovou či limetkovou šťávou snižuje vysoký krevní tlak.

Limetka je citrusovitý plod. Podobá se na citron. Jejich odlišnost je v barvě. Limetka je mnohem více do zelena. Oproti citronu je i viditelně menší a méně kyselá.

Někdo by mohl tvrdit, že limetka nemá jen zelenou barvu kůry a měl by pravdu. Bývají i zajímavé žlutozelené varianty. Kde ji najdeme růst? V tropech. Pokud ji chcete pěstovat i vy, musíte mít dobře vyhřívaný skleník.
Limetky obsahují stejně jako šťavnaté citrony vitamíny B, C a minerální látky. Stejně tak mají množství účinných antioxidantů, působí jako prevence arteriosklerózy a jako prevence rakoviny.

Limetka má podobné účinky jako její sestra citron. Je méně kyselá a zároveň více aromatická než citron. Limetky se většinou prodávají chemicky neošetřené. Proto je vhodnější, co se týče využití kůry v kuchyni, ať už do nápojů nebo koláčů. Šťáva z limetky zvýrazní chuť salátů. Části z limetky můžeme najít v parfémech, u osvěžovačů vzduchu, čajích i v doplňcích výživy. Nejznámějšími druhy limetek je limetka mexická a perská. Limetku můžete sehnat i jako bonsaj. Je to vždy zelený malý stromek s kulovitou korunou, bílými voňavými květy a malými listy.

Jedna limetka může obsahovat až dvojnásobně tolik šťávy jak jeden citron. Limetky rostou na mohutných, vždy zelených stromech, které mají často ostré trny. Potřebují vlhké tropické klima a mezi citrusových plodů jsou nejvic choulostivé na chlad.

Limetka a zdraví

V minulosti lék na choleru

V minulosti se džus z limetkové šťávy používal jako lék proti choleře (pro svůj antibiotický efekt).

Skvělý antioxidant

Nejdůležitějším zdravotním přínosem konzumace limetek je zlepšení imunitního systému a ochrana organismu před volnými radikály. Antioxidanty flavonoidy mají protirakovinné účinky.

Proti virům

Limetky a citrony díky své obrovské porci vitaminu C pomáhají vybudovat prvotřídní ochranný štít proti virům.

Prevence před trombózou

Tím, že její účinek je i na ředění krve, ochrání před trombózou.

Na hemeroidy

Pokud máte problémy s hemeroidy, rychle si pořiďte limetku.

Sponzorováno

I na paradentózu i záněty dásní

Limetka vás ochrání před paradentózou. Limetky jsou vhodné i při zánětech dásní. Stačí šťávu z nich smíchat s vodou a špetkou mořské soli a potírat postižené dásně.

Proti stárnutí

Je výborná pro metabolismus jater. Po těžkém jídle vám poděkují za limetku nejen játra, ale zastavíte i proces stárnutí. Kromě toho posílíte imunitu.

Čistí trávicí soustavu

Hloubkově čistí trávicí soustavu a kromě toho efektivně bojují s infekcemi, např. s kašlu, nachlazení a bolestech v krku. Při zácpě je vhodné pít sklenici teplé vody s trochou šťávy z citronu či limetky, s medem a skořicí hned ráno. Američtí odborníci na urologii doporučují citrónovou šťávu i na eliminaci výskytu ledvinových kamenů.

na vysoký krevní tlak

Pravidelné pití vody s citronovou či limetkovou šťávou snižuje vysoký krevní tlak.

Jak poznat dobrou limetku?

Jak si limetku vybrat v obchodě? Sledujte dobře kůru, která by měla být co nejvíce lesklá, bez trhlin, bez fleků a plísní, pevná a plod na gramáž těžký. Chutná výborně jako šťáva. Gurmáni říkají, že nahradí i sůl v jídle.

Nutriční hodnoty limetky

Jedna limeta obsahuje 0.47g bílkovin, 20 kalorií a 1.9g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 68mg
Fosfor – 12mg
Hořčík – 4mg
Mangan – 0.005mg
Měď – 0.044mg
Selen – 0.3μg
Sodík – 1mg
Vápník – 22mg
Zinek – 0.07mg
Železo – 0.4mg Vitamíny:
Kyselina listová – 5μg
Kyselina pantothenová – 0.145mg
Niacin – 0.134mg

Vitamíny:
Vitamín A – 34 IU
Vitamin B1 (thiamin) – 0.02mg
Vitamin B2 (riboflavin) – 0.013mg
Vitamin B6 – 0.029mg
Vitamin C – 19.5mg
Vitamín E – 0.15mg
Vitamín K – 0.4μg

Zajímavost o limetce

Limetky nevystavujte přímému slunečnímu záření, protože to zbarvuje jejich slupku do žluta a zmírňuje jejich charakteristickou kyselost.

Limetka v kosmetice

Nezanedbatelné je využití limetek i v kosmetickém průmyslu. Šťáva z nich se využívá při výrobě různých krémů a masek na péči o pokožku, ale i při výrobě šamponů a masek na vlasy. Na vlasy si můžete dávat čerstvou citrónovou či limetkovou šťávu. Pomocí ní se zbavíte lupů nebo můžete zastavit vypadávání vlasů. Limetková šťáva dodá vlasům i přirozený lesk.

V rámci péče o pleť můžete tuto šťávu použít jako přírodní antiseptikum. Léčí záněty, snižuje bolestivost po spálení sluncem, zmírňuje bolest při bodnutí hmyzem. Výborná je také na zmírnění akné a ekzémů. Voda smíchaná s limetkovou šťávou je vhodná k pití hned zrána. Nastartuje vám metabolismus, zmírní chuť k jídlu a napomáhá při redukčních dietách.

No nejsou limetky super?

Sponzorováno

A co vy? Jak toto krásné a výborné ovoce používáte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Dále si o limetkách přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Limetky a zdraví – jaké mají účinky?”

    1. Ans napsal:

      Limetky mám veľmi rada, majú dokonca ešte lepšie účinky ako citŕony – pretože obsahujú niektorých dôležitých látok niekoľko krát viac ako citróny. Skvelé je najmä piť limetkovú štavu po opici. To vás hneď postaví na nohy.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva