Sponzorováno

Duhringova choroba či Duhringova dermatitida (Dermatitis herpetiformis) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (17)

Duhringova dermatitida (Dermatitis herpetiformis Duhring, Duhringův syndrom) je kožní projev nesnášenlivosti lepku

Duhringova dermatitida (Dermatitis herpetiformis Duhring, Duhringův syndrom) je kožní projev nesnášenlivosti lepku

Pokud vás vaše pokožka extrémně svědí a tvoří se vám malé puchýřky, které se zhoršují po jídle obsahující lepek (jako je pšenice, ječmen a žito), můžete mít Duhringovu chorobu, což je chronické onemocnění kůže způsobené nesnášenlivostí lepku. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém požití lepku poškozuje vaše tenké střevo, proto je v současné době mnohými lékaři zastáván názor, že se jedná o typ celiakie.

Dermatitis herpetiformis (DH) neboli Duhringova choroba je zánětlivé kožní onemocnění s chronickým relabujícím průběhem, pruritickými polymorfními lézemi a typickými histopatologickými a imunopatologickými nálezy. Podle několika důkazů je DH považován za specifický kožní projev celiakie a nejnovější pokyny pro celiakii uvádějí, že u pacientů s celiakií s prokázanou DH není pro diagnózu nutná duodenální biopsie.

Co je Duhringova choroba?

Duhringova choroba tedy představuje poměrně vzácné autoimunitní onemocnění, které je způsobeno nesnášenlivostí organismu na lepek. Jedná se o chronické onemocnění kůže, přičemž postihovány bývají zejména oblasti velkých kloubů, kde se nemoc projevuje ekzémem nebo silně svědivým puchýřky. V současné době je tedy hojně zastáván názor, že se jedná o typ celiakie s kožními projevy.

Nemoc získala své jméno podle objevitele L. A. Duhringa v roce 1884, podle něhož byla původně považována pouze za kožní onemocnění. Až později, roku 1966, byly vypozorovány změny na stěně tenkého střeva stejně jako u celiakie (celiakální sprue).

Příčiny – co vlastně způsobuje Duhringovu chorobu?

Spouštěčem obtíží je obranná reakce bílých krvinek na bílkovinu obilovin, která vede k tvorbě zánětlivého procesu. Doprovodnými jevy mohou být v tomto případě pocity těžkosti, nafouklého břicha či průjem. Příčinou kožní projevů bývá rovněž konzumace potravin bohatých na jód, jako jsou mořské ryby, jelikož postižení jedinci zpravidla trpí přecitlivělostí na jód.

Duhringova choroba se u jedince nejčastěji projeví v období puberty, případně v dospělosti, nicméně jsou známy rovněž příznaky u dětí ve věku tří let. Povědomí o této nemoci je bohužel prozatím poměrně malé, z toho důvodu pacienti navštěvují pouze dermatologická oddělení, a choroba tak bývá často nesprávně léčena pouze povrchově.

Skutečné příčiny Duhringovy choroby?

Co přesně nemoc vyvolá, nemusí být vždy zcela jasné, nicméně na vině může být špatný životní styl, do kterého řadíme nezdravé stravovaní, kouření, hektický život, stres, obtížné zpracování emočních vjemů, komplikované vztahy, ale i antikoncepci. Ta podle některých lékařů patří mezi hlavní spouštěcí mechanizmy tohoto onemocnění.

Jaké má Duhringova choroba příznaky a projevy?

Jak již bylo zmíněno výše, onemocnění se projevuje na kůži, konkrétně tedy výsevem malinkých puchýřků, které značně svědí. Zasahovány bývají především oblasti velkých kloubů, konkrétně tedy v těchto místech:

  • Lokty
  • Hýždě
  • Kolena
  • Zápěstí
  • Ramena
  • Lícní kosti

Kromě svědivé vyrážky mohou jedince trápit i další doprovodné příznaky nemoci, jež se zpravidla stupňují při požití některých druhů potravin. Mezi tyto doprovodné symptomy patří zejména:

Sponzorováno

  • Pocit těžkosti
  • Nafouklé břicho
  • Průjem
  • Úbytek na váze
  • Anémie či nedostatek vitaminů

Jak probíhá diagnostika Duhringovy choroby?

Proces diagnostiky Duhringovy choroby je téměř identický s vyšetřením celiakie, je tedy potřeba podstoupit dvoufázové vyšetření. V první řadě je pacientům je odebírán vzorek krve, z něhož se zjišťují protilátky proti gliadinu (bílkovině lepku), endomysiu (tkáňovému proteinu hladkého svalu) a tkáňové transglutamáze (enzymu, jež štěpí bílkovinu).

Následnou část diagnostiky představuje biopsie kůže, při které je odebírán vzorek kůže přímo z puchýřku, aby mohl být prozkoumám v laboratoři pod mikroskopem. Zde dochází k odhalení ložisek protilátek. V některých případech je rovněž možné přistoupit k tzv. jodovému testu, který spočívá v podání zvýšené dávky jodu pacientovi pod lékařským dohledem, která má za cíl odhalit reakci organismu na jód.

VYŠETŘENÍ NA GASTROENTEROLOGII

Za předpokladu, že výsledky diagnózy jsou pozitivní na Duhringovu chorobu, pacient je odkázán na gastroenterologii, kde je potřeba zhodnotit možné změny na sliznici tenkého střeva v důsledku zánětu způsobujícího ničení střevních buněk. Střeva však často bývají poškozena pouze ostrůvkovitě, z toho důvodu může být v některých případech biopsie neprůkazná.

Fotografie pacientů s Duhringovou dermatitidou.

Fotografie pacientů s Duhringovou dermatitidou.

Léčba Duhringovy choroby

Léčba Duhringovy choroby je bohužel celoživotní a spočívá stejně jako u celiakie v dodržování bezlepkové diety. Pokud je strava striktně dodržována, kožní ekzém by měl nejdéle do tří měsíců vymizet. Pokud by nebyla léčba zahájena a dieta správně dodržována, mohlo by dojít i k trvalému poškození střev.

Lékař vám rovněž může doporučit hojivé masti, které vám uleví od svědění. Je však dobré mít na paměti, že mast slouží pouze k léčbě doprovodných příznaků nemoci, nikoli jejího původce. Rovněž by pacienti měli doplňovat vitaminy a minerální látky, které na základě vyšetření organismu mohou chybět.

Měla být zahájena bezlepková dieta ve spojení s léky, jako je Dapson, které jsou schopné kontrolovat kožní projevy během prvních fází diety. Zbaví vás svědění a hrbolků během 1-3 dnů. Lékař může také doporučit lokální kortikosteroidní krém, který vám pomůže při svědění.

Pokud testy prokáží, že máte celiakii, lékař vám řekne, abyste úplně vyloučili lepek ze své stravy. Jód, běžná složka soli, může v některých případech příznaky zhoršit. Možná se tomu budete muset také vyhnout.

Sponzorováno

Závěrem lze říci, že i když je Duhringova choroba vzácným autoimunitním onemocněním se specifickými imunopatologickými změnami na úrovni kůže, její význam přesahuje samotnou kůži a může mít velký dopad na celkový zdravotní stav a kvalitu života pacientů.

Co si ještě přečíst na toto téma?

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva