Sponzorováno

TOP 10 příznaků Alzheimerovy choroby 4.72/5 (18)

TOP 10 příznaků Alzheimerovy chorobyAlzheimerova choroba postihuje mozek a způsobuje postupné narušení paměti, myšlení, uvažování a dovedností. Existují varovné příznaky a symptomy, při kterých byste měli zbystřit pozornost av případě potřeby navštívit lékaře.

Alzheimerova choroba a TOP 10 příznaků

1. Ztráta paměti, která nepříjemně narušuje každodenní život

Patří mezi nejčastější příznaky Alzheimerovy choroby. Zahrnuje to zapomínání informací či událostí a následná potřeba ptát se na ně znovu a znovu. Lidé zůstávají odkázáni na různé typy připomínek, poznámek nebo na své blízké, ačkoli se dříve mohli spolehnout na vlastní paměť.

Co je normální?
Zapomínání a následné rozpomenutí se o něco později.

2. Plánování a řešení problémů

U některých lidí může dojít ke změnám jejich schopnosti rozvíjet a měnit jejich plány a také pracovat s čísly. Patří sem například potíže s přípravou známého receptu nebo s udržením měsíčního přehledu. Problémy bývají i s koncentrací a běžné činnosti trvají mnohem déle.

Co je normální?
Občasné chyby při práci s penězi a hospodaření.

3. Problém s dokončením známých úkolů doma, v práci nebo ve volném čase

Lidé postižení touto chorobou mají často problém dokončit běžnou denní činnost. Patří sem například problémy s orientací – jízda autem po známé trase, pak potíže se správou rozpočtu či pamatování si pravidel nějaké hry.

Co je normální?
Občasná pomoc při nahrávání si programů z televize nebo s nastavením na elektrospotřebičích.

4. Časový a prostorový zmatek

Jedinci trpící Alzheimerovou chorobou mohou ztratit přehled o datech, ročních obdobích a běhu času. Vyskytují se i potíže pochopit něco, co se neděje právě teď. Někdy také mohou zapomenout, kde jsou a jak se tam dostali.

Co je normální?
Zmatek v tom, jaký je právě den, přičemž na to přijdeme později.

5. Problémy s pochopením obrazů a prostorových vztahů

Problémy se zrakem mohou být i projevem tohoto onemocnění. Patří sem potíže s čtením, posuzováním vzdálenosti, určování barev a kontrastu.

Co je normální?
Změna vidění způsobená šedým zákalem, nebo jinou oční chorobou.

Sponzorováno

6. Nové problémy se slovy, v mluvení nebo psaní

Mohou se objevit problémy se sledováním a přidáním se ke konverzaci. Stává se, že lidé se zastaví uprostřed rozhovoru a nemají ponětí, jak pokračovat nebo se opakují. Vyskytují se i potíže se slovní zásobou, například nevědí najít to správné slovo nebo nazvat věc správným pojmem.

Co je normální?
Občasný problém najít to správné slovo.

7. Časté ztrácení věcí a schopnosti kontrolovat své kroky

Člověk s Alzheimerovou chorobou často odkládá věci na nesprávné místa. Může věci úplně ztratit a nebýt schopen vzpomenout si na své předchozí kroky. Postupně začne obviňovat z krádeže své blízké okolí.

Co je normální?
Občasné kladení věcí na nesprávné místa, ale následné rozpomenutím se na předchozí kroky (kam věc předtím položil apod.).

8. Okleštěný nebo špatný úsudek

Při tomto onemocnění dochází ke změnám v úsudku a rozhodování. Problémy bývají zejména při rozhodování o financích. Rovněž lidé začínají méně pozornosti věnovat hygieně a čistotě.

Co je normální?
Občasné špatné rozhodnutí.

9. Odstoupení od práce nebo společenských aktivit

Lidé mohou začít rušit své koníčky, společenské a sportovní aktivity nebo pracovní projekty. Nastávají problémy udržet krok se svou dosavadní partou nebo se základními pravidly a ustanoveními. Následuje vyhýbání se společnosti.

Co je normální?
Únava z práce, rodiny a povinností.

10. Změny v náladě a osobnosti

Takoví lidé se stávají zmatení, podezíraví, depresivní, úzkostní či vystrašení. Snadno se nechají „vytočit“ doma v práci či ve společnosti.

Co je normální?
Rozvoj specifického provádění věcí a následné podráždění, když je z něj jedinec vyrušen.

Co si dál přečíst na toto téma

VIDEO: Co je Alzheimerova choroba?

VIDEO: Pořad TEP 24 přináší popis Alzheimerovy choroby v ČR

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva