Sponzorováno

Posilování pro seniory – jak na to? 3.75/5 (4)

Senoři a sport - to jde k sobě!

Senoři a sport – to jde k sobě!

Pokud si myslíte, že zvedání činek a okupaci posilovacích strojů ve fitness centru není nic pro vás, protože už máte více než 40, zbytečně se podceňujete. Posilování je vhodné i pro lidi ve středním věku, dokonce i pro seniory. Přizpůsobit svému věku a kondici však musíte i zátěž, s jakou se na posilování vrhnete.

Senioři se ptají: Jak na to?

Pokud je vaše tělo ochablé a většinu svalů překrývají tuky, je pro vás posilování ideální na zpevnění celého těla. Posilování je anaerobní aktivita, což znamená, že je zaměřena na tvarování svalů. Jako zdroj energie slouží především cukry, ne tuky, a proto je při snaze zhubnout třeba spojit ho s nějakou aerobní aktivitou, nejlépe s během, plaváním nebo jízdou na kole. Anaerobní aktivita však vždy předchází té aerobní.

Pokud tedy chcete zvýšit výkonnost, nejprve si zacvičte v posilovně a pak se vyberte spálit tuky během na pásu, na stacionárním či normálním kole, nebo na plovárně.

Stačí dvakrát do týdne

Posilování se hodí zejména pro ty, kteří chtějí zvýraznit své svaly a vyformovat si štíhlé tělo. Samozřejmě je vhodné i pro ty, kteří chtějí nabrat na objemu právě díky svalové hmotě. Za půl hodiny posilování shodíte zhruba 250 kalorií. Každému běžnému člověku, který se nechce za rok postavit na soutěžní molo, stačí navštívit posilovnu 2 – 3 krát do týdne.

Rekreačně zcela postačují i 1 – 2 návštěvy týdně. Posilování zabraňuje i ztrátám kostní hmoty, které jsou často příčinou různých seniorských zranění. Namísto činek však zvolte raději jiné pomůcky, například overbally, či gumy na cvičení.

Kardiaci pozor

I když posilování není výsostně zakázáno pro nějakou skupinu osob, přece jen by si na to, aby to s ním nepřehnali, měli dát pozor lidé s kardiovaskulárními problémy, jako i lidé s problémovými klouby. Při některých cvicích totiž mohou být právě klouby a srdečně-cévní systém nadměrně zatížen, což může daným skupinám osob způsobit zdravotní problémy.

S rozumem a bez přeceňování svých možností a kondice, ale může posilovat každý. Lidé po 50-tce, který to se silovým tréninkem myslí opravdu vážně a chtějí se mu věnovat intenzivně, by však měly před zahájením svého úsilí raději navštívit lékaře a dát se kompletně vyšetřit.

Sponzorováno

TIP: Jak vybrat vhodné oblečení do posilovny?

Pozitivní účinky posilování pro seniory

Posilování, jak pohybová aktivita neslouží pouze ke zlepšení postavy, ale pomáhá i:

 • zlepšit celkový fyzický stav a kondici
 • posilnit imunitu
 • posilnit psychickou pohodu
 • posílit srdečně-cévní systém
 • navázat nové kontakty, poznat nové lidi, naučit se zdravěji žít

 

Posilujte – vyhne se vám stařecká demence

O tom, že sport a duševní zdraví spolu úzce souvisí, všichni dobře víme. Dokazují to i vědci nejedním výzkumem, který se na tuto oblast zaměřuje. Jeden z nich dokonce tvrdí, že silovým tréninkem, tedy například posilováním, se dá oddálit či zpomalit stařecká demence. Seniorům, kteří pravidelně zvedali činky, se zjistil pomalejší rozvoj demence, ve srovnání s těmi, kteří nevykonávali tento druh pohybu vůbec.

Studie se zúčastnilo 86 žen ve věku 70 – 80 let a výsledky prokázaly, že po šestiměsíčním tréninku došlo u sledovaných osob ke zlepšení pozornosti, rozhodovacích schopností, či schopností řešit problémy a tyto ženy se mohly stát nezávislými na pomoci druhých.

Na co si dát při cvičení pozor?

Lidé po 50-tce mohou cvičit, ale už s určitými omezeními:

 • necvičte hlavou dolů
 • necvičte cviky, při kterých se nadměrně zvyšuje tlak v cévách
 • necvičte se zakloněnou hlavou a neprovádějte cvičení, při kterých dochází ke prudkým změnám poloh
 • necvičte takové cviky, při kterých u vás dochází k hučení v uších a pocitem nevolnosti či závratím

A co vy? Jak v pokročilém věku cvičíte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Kam dál?

VIDEO: Senioři a cvičení

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Posilování pro seniory – jak na to?”

   • hanička napsal:

    Já doporučuji vždy cvičit s dozorem, který hlídá správné provedení a zdraví cvičence. a také dokáže korigovat pohyb. hlavní je cvičit pomalu, s rozvahou a na přesnost.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva