Obsah článku
Plavání
Dává zabrat celému tělu, ale zároveň je vynikající formou relaxace. Jeho největší výhodou je, že tempo a styl si můžete určit sami. Má příznivé účinky na svaly a klouby uvolňuje strnulost, pomáhá při revmatických bolestech a předchází mnoha problémům s pohybovým aparátem. Jednoduše, kdo začne včas plavat, má větší předpoklady, že ve stáří ho nepostihne tolik problémů s pohybem a kondicí.
Jóga
Neprovádí se ve vysokém tempu a přesto se v mnohém rovná účinkům kardio sportů. S jógou je možné si procvičit celé tělo, protáhnout problémové partie, pomoci si při fyzických i psychických problémech a v neposlední řadě najít vnitřní klid. Můžete ji procvičovat večer nebo ráno sami při relaxační hudbě, ale také je zde možnost cvičení i ve větších skupinách v různých centrech.
Nordic walking
Vznikl spojením chůze do kopce a běhu na lyžích. Výsledkem je tak trochu rychlejší turistika. Je rovnocennou náhradou běžeckých aktivit zejména pro starší ročníky. K nordic walkingu potřebujete pouze speciální hole, slušnou kondici, trochu odhodlání a samozřejmě dobrou lokalitu – les, kopce. Kromě toho, že rozhýbete své tělo, na čistém horském vzduchu si pročistíte plíce a načerpáte značnou dávku endorfinů z krás přírody kolem.
TIP: Senioři mohou i posilovat
Cyklistika
Zkuste párkrát do týdne vyjet na cesty i s kolem. Najděte si vhodné trasy, ne příliš kopcovité, zvolte spíše rovinky a mírně stoupání a projeďte se. Také nepřeceňte vzdálenost, raději si dejte kratší úsek, který případně můžete zopakovat ještě jednou. Pokud se vám příliš nechce, kolo zkuste zapojit i do každodenního života například tak, že na něm vyjedete do obchodu nebo na poštu. Někdy je to i pohodlnější než chůze, protože na kole se vyhnete bolestem křížů a máte oporu v podobě řídítek. Tak vzhůru na cesty a nezapomínejte na bezpečnost – přilbu a světlejší oblečení! Opravdu ideální pro seniory je cykloturistika.
Sponzorováno
Badminton
Spojte sport se zábavou a vraťte se na chvíli do dětských časů, když jste se takto hrávali s přáteli na ulicích. Dnes už je možností víc a profesionálnějších. Navštivte sportovní centra nebo hřiště a uvidíte, že ani nebudete vědět jak a uběhne hodina-dvě. Výhodou tohoto sportu je, že se dá hrát relaxačně s více přáteli, zlepšíte si postřeh a mírně procvičíte ruce a nohy. Navíc, je to výborná forma socializace, neboť při tomto sportu je vyšší počet hráčů benefitem.
Pétanque
Přemýšlíte o nějaké nenáročné sportovní aktivitě, která by byla vhodná i pro lidi v seniorském věku? Co takhle pétanque? Neváhejte a zkuste i vy hru pétanque. Uděláte něco pro své tělo, poznáte nové lidi, budete soutěžit a přitom se bavit!
Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink. Výraznou předností tohoto sportu je to, že ho může hrát prakticky každý (ženy s muži, starci s dětmi, i tělesně postižení se mohou zúčastňovat všech turnajů) a prakticky kdekoliv (terén hřiště je libovolný).
Důvody, proč by senioři měli sportovat
Pozitivní účinek cvičení aktivních dospělých vyššího věku se projeví v mnoha oblastech:
Srdečně-cévní
Zlepšuje ukazatele fyzické kondice (dechový objem, srdeční výdej), upravuje krevní tlak, snižuje riziko ischemické choroby srdeční a srdečního selhání, upravuje zastoupení tuků v krevním séru.
Diabetes mellitus 2. typu (cukrovka)
Zlepšuje možnost kontroly hladiny krevního cukru a schopnost reakce na insulin.
Osteoporóza
Snižuje úbytek kostní hmoty, a to zvláště u žen po menopauze. Snižuje riziko pádů a zlomenin.
Artritida (zánět kloubů)
Zlepšuje pohyblivost i celkovou funkčnost kloubů a snižuje jejich bolestivost.
Potíže s močením
V případě funkčních potíží (a těch je většina) ve 100 % případů odstraňuje potíže s úniky moči.
Vznik rakoviny
Prokazatelně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty a konečníku. Snižuje vyčerpání.
Obezita
Cvičení zvyšuje metabolismus a tak spaluje více kalorií. Dlouhodobě napomáhá udržovat optimální hmotnost.
Neuro-psychické zdraví
Zlepšuje kvalitu spánku. Zlepšuje schopnost učení, zejména krátkodobé paměti. Působí antidepresivně. Rozšiřuje možnosti sociálních kontaktů.
Jaký sport není pro seniory vhodný?
Výběr aerobních aktivit by se měl řídit zejména tím, zda dotyčný provozuje danou aktivitu dlouhodobě nebo zda si vhodný typ teprve hledá.
Mezi zcela nevhodné se řadí aktivity náročné z hlediska intenzity či složitosti, aktivity náročné na rovnováhu, nebo s většími otřesy, jakými jsou třeba aerobik nebo bruslení. Ve většině případů patří mezi nevhodné aktivity také většina sportovních her (fotbal, tenis aj.). V případě, kdy ale dotyčný praktikuje v některou ze sportovních her dlouhodobě, nemusí být důvod, aby ji v pokročilejším věku zanechal, zvláště pokud ji provádí s šetrnějším nasazením.
Naopak mezi doporučené aktivity patří turistika, jízda na kole (nebo na rotopedu), plavání, běžkování a tanec. Jedná se o sporty a aktivity poměrně bezpečné a šetrné pro klouby.
Kam dál?
VIDEO: Senioři si vyzkoušeli sportovní dovednosti v pétanque
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články