Sponzorováno

Sporttestery a pulsmetry – při cvičení vám pomohou – jak fungují? 4.83/5 (12)

Plánujete si pořídit sporttester? Dobře děláte...

Plánujete si pořídit sporttester? Dobře děláte…

Poctivě cvičíte, krotíte se na talíři a ručička váhy se směrem dolů nehýbe? Možná vám chybí ten správný trénink při dostatečné intenzitě. Ptáte se, jak byste měli vědět, zda cvičíte málo nebo naopak příliš bouřlivě a krátce? Pomoci vám může sporttester, který spolehlivě a účinně nahradí osobního trenéra a podrobně zmapuje vaše pokroky. Vylepšete si svou kondici a začněte rychleji shazovat přebytečná kila díky (ne)obyčejným hodinkám.

Co je to sporttester?

Sporttester je zařízení na vyhodnocování srdeční frekvence v reálném čase. V souvislosti s tímto pomocníkem se můžete setkat také s názvy jako pulsmetr, či měřič tepu. Každý model obsahuje náramkové digitální hodinky, případně další příslušenství – v závislosti na použité technologii. Některé sporttestery mají přímo na displeji hodinek dotykovou plošku. Po přiložení prstu se obvykle do pěti sekund zobrazí aktuální frekvence úderů srdce. Takové měření pulsu je však pro dynamické sportovní aktivity velmi nepraktické a hodí se spíše na turistiku. Pokud toužíte zhubnout během, cyklistikou, bruslením nebo na běžkách, sáhněte po výrobku s hrudním pásem. Ten komunikuje s hodinkami po celou domu tréninku, proto se vždy na displej stačí pouze podívat.

Čtěte: Jak překonat lenost?

Jak sporttester používat?

Předtím, než začnete svého trenéra v hodinkách aktivně používat, pozorně si přečtěte návod a udělejte všechna potřebná nastavení. Ty zahrnují nejen informaci o datu a čase, ale i vaše osobní údaje – datum narození, výšku, váhu, pohlaví. Právě na základě těchto parametrů sporttester za vás vypočítá hodnoty, které vás budou během a po tréninku zajímat nejvíce. Hrudní pás obsahuje snímač a gumičku se zapínáním. Před použitím gumové části vždy navlhčete (později se o to postará váš vlastní pot) a připněte na hrudník podle návodu. Pás by měl být umístěn pod prsními bradavkami se snímačem v těsné blízkosti srdce. Sledujte pozorně nápis / označení, abyste si ho nezapnuli opačně.

Sponzorováno

Jak to funguje?

Na to, abyste zahájili co nejúčinnější trénink, musíte své srdce udržovat v jistém pásmu maximální tepové frekvence (MTF). Přesné číslo se určuje na základě vašeho věku, aktuální kondice, zdravotního stavu a mnoha dalších faktorech. Pro potřeby domácího hubnutí vám zcela postačí laicky zažitý vzorec MTF = 220 – věk. V praxi to znamená, že pokud máte 45 let, vaše maximální tepová frekvence je 175. Tuto hodnotu byste nikdy neměli překračovat. Hodinky vás většinou upozorní hlasitým pípáním.

Abyste začali účinně spalovat tuky, musíte se udržovat v hodnotách 60 – 80% zmíněné maximální tepové frekvence. Jde o takzvané aerobní pásmo, ve kterém vydržíme sportovat delší dobu, protože naše srdce je zatěžováno přiměřeně. Pokud naše tepová frekvence vystřelí nad 80% „maximálku“, nastává silový trénink v anaerobním pásmu. To je typické pro krátké aktivity s vysokou intenzitou jako sprint nebo posilování.

Podle čeho sporttester vybírat?

Na trhu najdete několik značek sporttesterů, které se liší nejen kvalitou, ale i funkcemi. Při koupi se poohlédněte spíše po modelech, u kterých je možné baterie v hodinkách i v hrudním pásu vyměnit (ušetříte si koupi příslušenství po určitém čase). Zároveň je mimořádně důležité, aby byl přenos informací z hrudního pásu do hodinek digitálně kódovaný. Zvláště, pokud plánujete trénovat ve dvojici. Další parametry závisí výlučně od vašich potřeb:

  • množství spálených kalorií a procento spotřebovaného tuku – výborná pomůcka, pokud začínáte hubnout a máte vysoké ambice (10 kilo a více)
  • krokoměr – pokud chcete zároveň měřit proběhnutí vzdálenost a rychlost běhu (nebo chůze)
  • intervalový trénink – pokud pracujete na zlepšování své kondice
  • GPS – pokud vás zajímá překonána vzdálenost a terén při dalších aktivitách jako cyklistika či bruslení

Zajímají vás cenové relace? Na nejlevnější variantu vám postačí nějakých osm či devět stovek. Na základě vlastních zkušeností však doporučujeme investovat do ověřené značky – mezi nejlepší patří značka POLAR. V opačném případě může být sporttester nepřesný a nespolehlivý, co se při reklamaci velmi těžko dokazuje. V závislosti na funkcích se cena může vyšplhat až nad 10 000 Kč. Modely s integrovaným GPS se pohybují kolem čtyř tisíc.

A co vy? Používáte sporttestery? Budeme rádi za vaše názory v komentářích.

VIDEO: Čas a sporttestery

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Polar.com

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva