Sponzorováno

Jak vybrat oblečení do posilovny? 4.67/5 (12)

Jaké oblečení je vhodné do posilovny?

Jaké oblečení je vhodné do posilovny?

Cvičení v posilovně je velmi oblíbenou aktivitou nejenom pro toho, kdo má zájem posílit své svalstvo a nabrat hmotu, ale i pro toho, kdo má zájem spálit přebytečné tukové zásoby. Pokud chcete se cvičením začínat, je určitě správné vědět, co si obléci. Roli hraje třeba i to, jaké aktivitě se chcete věnovat. Jiné oblečení je vhodné na klasické posilování, další zase na aktivity zaměřené spíše na spalování tuků, kde se předpokládá nejenom vyšší zahřátí těla, třeba i nadměrnější pocení.

Funkční oblečení je ideální

Co si pod tímto pojmem můžeme představit? Jedná se o takové oblečení, které má oproti klasickému několik unikátních vlastností, které přijdou vhod hlavně při sportovní aktivitě. Mezi dané vlastnosti může patřit:

 • Dobrý odvod potu
 • Odvod tepla od těla
 • Antibakteriální vlastnosti

Dané oblečení dnes nakoupíte v celé řadě variant. Mohou ho nabízet jak známé a vyhlášené, tak i méně známé značky. Nákup je možné realizovat jak ve specializovaných obchodech, tak i v supermarketech. Ideální cestou, kterou se vydat, je využít různých nezávislých testů, recenzí a hodnocení. Samozřejmě platí, že pokud začínáte, může postačit levnější základ, který později vyměníte za něco kvalitnějšího.

Důležitá je také pohodlnost

I ta hraje při správném výběru fitness oblečení velkou roli. Zde pamatujte na to, že by vás rozhodně nemělo nikde tlačit a tahat, stejně jako by vás nikde nemělo omezovat v jakémkoliv pohybu. Při správném cvičení jsou často střídány různé polohy těla a tak je třeba, aby zvolené oblečení skutečně nikde netáhlo. Problémem je ale i druhý extrém, který je zase spojený s tím, že by bylo příliš volné. V takovém případě hrozí to, že se můžete někde nevědomky zaháknout, což může způsobit dokonce i nemalé zranění, v lepším případě jenom roztržení vašeho oblečení.

Pokud máme doporučit ideální řešení, je dobré vybrat takový kousek, které odpovídá vaší běžně nošené velikosti. Měl by nabídnout kvalitní materiál, stejně jako případnou pružnost, kterou oceníte i při jiných, než pro tělo zcela běžných pohybech.

Teplo, nebo zima?

Velmi častá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud bude zvoleno spíše dlouhé oblečení, může to znamenat, že vaše tělo bude mít vyšší teplotu, což může vést k efektivnějšímu spalování tuků, ale i k lepšímu zahřátí svalů. Na druhou stranu to může způsobit i přehřívání organismu a možné zdravotní problémy. Naopak krátké oblečení může v chladnějších prostorách způsobovat to, že se svaly dostatečně nezahřejí, což může následně přinést i riziko zranění. Proto je dobrým tipem vzít si na první lekci spíše klasické kraťasy a tričko s dlouhým rukávem. Pokud budete mít v šatně připravenu mikinu a delší tepláky, je možné se jít v případě potřeby převléknout. Na budoucích hodinách již budete vědět, jaká je udržovaná teplota v daném fitness centru, jak se zahříváte, a co pro vás bude vhodné.

Sponzorováno

Bez obuvi to nejde

Je možné, že v posilovně potkáte řadu lidí jenom v pantoflích. Ty rozhodně nejsou správnou volbou. Když už není zvolena žádná obuv, je dobré cvičit naboso. My však obuv doporučujeme. Ideální je využít v podstatě jakékoliv sportovní boty. V rámci běžného posilování zase až tak nehraje roli jejich určení. Pokud půjde třeba o aerobik, nebo jiné podobné aktivity, je už dobré zaměřit se na obuv, která je určena právě na indoor cvičení, či třeba na běh. Co jistě nemusíme připomínat, to je nutnost mít bezpodmínečně čisté podrážky.

Jaké jsou naše konkrétní tipy?

Pokud se jedná o muže, může to být kombinace, jakou jsme zmínili výše. Pokud ji máme připomenout, jedná se o:

 • Funkční tričko
 • Kraťasy
 • Kvalitní sportovní obuv

TIP: Jaké oblečení na léto?

Pokud jde o ženy, je možné řešit oblečení v podstatě stejnou formou. U mnohých žen však vítězí kromě triček také různá tílka. Běžné kraťasy následně nahradí raději legínami, které jsou často mnohem pohodlnější. O tom, jakou zvolit barvu nebo střih už rozhoduje hlavně vkus každé ženy. Možných variací jde dnes na trhu skutečně více než dost.

Bez ručníku to nejde

Ať už je zvoleno jakékoliv fitness oblečení, vždy by měl být samozřejmou součástí také ručník. Bohužel stále ještě není v mnoha posilovnách standardem, a to přes neustálé urgence trenérů a fitness center samotných, které nabízejí i jeho zapůjčení. Ručníky jsou nezbytné hlavně pro otírání potu, kdy eliminujete i to, aby přímo z vás kapal na zem, nebo na jednotlivé stroje. Dále je při cvičení ručník potřeba z důvodu, aby byl jakousi podložkou mezi vámi a strojem. Proč? I zde hraje roli především pot. Vy sami jistě nechcete ulehat na zpocené nářadí. A totéž očekávají jiní lidé od vás.

Samozřejmě pokud využijete i zázemí fitness centra, v podobě sprch, nezapomeňte si vzít také druhý ručník, který využijete na běžnou hygienu. Tedy na osušení osprchovaného těla. I ten však mnoho velkých a moderních center může nabídnout k zapůjčení. Zvláště potom stálým členům, jako jeden z bonusů.

Co si o posilování dále přečíst?

VIDEO: Poprvé do gymu? Co se sebou?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva