Sponzorováno

Rehabilitace po infarktu myokardu – jak na to? 4.78/5 (27)

Jak na rehabilitaci po srdečním infarktu?

Jak na rehabilitaci po srdečním infarktu?

Zotavení po infarktu může trvat i několik měsíců a je velmi důležité nespěchat s rehabilitací. Myslete na to a zbytečně nespěchejte. Během období zotavení a regenerace obdržíte pomoc a podporu od řady zdravotnických pracovníků, mezi něž patří:

  • zdravotní sestry
  • fyzioterapeuti
  • dietologové
  • lékárníci
  • různí specialisté na cvičení

Tito zdravotničtí pracovníci vás budou fyzicky i psychicky podporovat, aby zajistili, že vaše zotavení proběhne bezpečně a náležitě. Využijte toho na maximum. Využijte jejich znalostí a know-how. Uvědomte si, že už jim rukama prošlo mnoho pacientů, jako jste vy. Mají zkušenosti, nechte si poradit a věřte, že tito lidé ví, co dělají.

Proč potřebujete po infarktu rehabilitaci?

Rehabilitace po infarktu je velmi důležitá pro vaše zotavení a uzdravení. Nejen, že se budete cítit lépe, správnou rehabilitací snížíte riziko dalších infarktů.

Proces zotavení po infarktu

Proces zotavení po infarktu obvykle probíhá ve fázích, počínaje v nemocnici, kde lze pečlivě sledovat váš stav a posoudit vaše individuální potřeby do budoucna. Po propuštění z nemocnice můžete pokračovat v rekonvalescenci doma.

2 nejdůležitější cíle procesu obnovy jsou:

  1. postupně obnovovat fyzickou zdatnost, abyste mohli pokračovat v běžných činnostech (tomu se říká kardiovaskulární rehabilitace)
  2. udělat vše pro to, abyste snížili riziko dalšího infarktu

1. Kardiovaskulární rehabilitace

Váš rehabilitační program začne, už když budete v nemocnici. Měli byste také absolvovat další sezení s odborníkem do 10 dnů od opuštění nemocnice. Člen rehabilitačního týmu vás navštíví ještě v nemocnici a poskytne podrobné informace o:

  • vašem zdravotním stavu a o tom, jak ho mohl prodělaný infarkt ovlivnit
  • tom, jaký druh léčby, kterou jste dostali / podstoupili
  • tom, jaké léky budete patrně potřebovat, když opustíte nemocnici
  • tom, jaké konkrétní rizikové faktory pravděpodobně přispěly k vašemu infarktu
  • tom, jaké změny životního stylu můžete / měli byste udělat, abyste tyto rizikové faktory řešili

Odborník může také odpovědět na všechny vaše dotazy týkající se čehokoli. Tak toho využijte a ptejte se.

Cvičení

Jakmile se vrátíte domů z nemocnice, obvykle se doporučuje odpočívat a věnovat se pouze lehkým činnostem, jako je procházka po schodech několikrát denně nebo krátká procházka venku, na čerstvém vzduchu. Postupně zvyšujte množství aktivity, kterou děláte každý den po dobu několika týdnů. Jak rychle to můžete udělat, bude záviset na stavu vašeho srdce a vašem celkovém zdraví.

Váš lékař vám může jistě poskytnout podrobnější rady ohledně plánu na zvýšení úrovně vaší aktivity. Váš rehabilitační program by měl obsahovat řadu různých cvičení, v závislosti na vašem věku a schopnostech. Většina cviků bude aerobní. Jsou určeny k posílení vašeho srdce, zlepšení oběhu a snížení krevního tlaku. Mezi příklady aerobních cvičení patří jízda na rotopedu, jogging na běžeckém pásu a plavání. To jsou super cviky při rehabilitaci po infarktu.

Návrat do práce po infarktu

Většina lidí se může vrátit do práce po infarktu, ale jak rychle to bude, to jistě bude záviset na vašem zdraví, stavu vašeho srdce a hlavně také na druhu vaší práce. Pokud vaše práce zahrnuje lehčí práci a povinnosti, například práci v kanceláři, můžete se do práce vrátit asi tak za 2 týdny. Pokud však vaše práce zahrnuje těžké manuální úkoly nebo vaše srdce bylo značně poškozeno, může trvat klidně i několik měsíců, než se vrátíte do práce.

Váš lékař vám jistě v tomto směru poskytne podrobnější předpověď, jak dlouho bude trvat, než se vrátíte do práce. Je to opravdu značně individuální.

Intimní život

Obvykle schopni začít znovu s intimním životem, jakmile se budete cítit dobře, obvykle to je asi 4 až 6 týdnů po infarktu. Obecně vás intimní hrátky nebudou vystavovat dalšímu riziku dalšího infarktu. Po infarktu mají někteří muži erektilní dysfunkci, což může ztěžovat styk. To je nejčastěji způsobeno úzkostí a emočním stresem spojeným s infarktem. Méně často je erektilní dysfunkce vedlejším účinkem léku na srdce zvaného beta blokátory.

Pokud trpíte erektilní dysfunkcí, promluvte si s praktickým lékařem. Může být schopen doporučit vhodnou léčbu. Může vám být například předepsán lék, jako je sildenafil, který stimuluje tok krve do penisu a usnadňuje tak dosažení erekce.

Řízení vozidla či motocyklu

Pokud řídíte auto nebo motocykl a máte infarkt, nemusíte o tom informovat žádný úřad. Mnoho lidí se nyní může vrátit k řízení už 1 týden po infarktu, pokud nemáte žádné další potíže nebo komplikace, které by vás diskvalifikovaly z řízení. V závažnějších případech však možná budete muset přestat řídit na dobu 4 týdnů. Váš lékař nebo rehabilitační pracovník by vám měl jistě poradit, jak dlouho musíte po infarktu počkat, než budete řídit.

Pokud řídíte velké nákladní vozidlo nebo vozidlo přepravující cestující, musíte informovat zaměstnavatele, pokud máte infarkt. Vaše licence bude dočasně pozastavena po dobu minimálně 6 týdnů, dokud se dostatečně nezotavíte.

Váš řidičský průkaz bude znovu vydán, pokud projdete základním zdravotním testem a nemáte žádný další problém, která by vás diskvalifikovala z řízení.

Deprese

Infarkt může být opravdu děsivý a traumatizující zážitek. Proto je docela běžné, že poté budete mít pocity úzkosti. U mnoha lidí může emoční stres způsobit, že se po návratu domů z nemocnice po několik týdnů budou cítit depresivně.

Pokud pocity deprese přetrvávají, obraťte se na praktického lékaře, protože byste mohli mít závažnější formu deprese. Je důležité vyhledat poradenství, protože závažné typy deprese se bez léčby často samy od sebe nezlepší.

Váš emoční stav může mít také nepříznivý vliv na vaše fyzické zotavení. A to jistě nechcete.

2. Snížení rizika dalšího infarktu

Snížení rizika dalšího infarktu zahrnuje změnu životního stylu a dlouhodobé užívání různých léků.

Léky pro snížení rizika dalšího infarktu

V současné době obecně existují 4 druhy léků široce používaných ke snížení rizika srdečního infarktu:

  1. inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin (ACE)
  2. protidestičkové léky (léky snižující funkci destiček)
  3. beta-blokátory
  4. statiny

ACE inhibitory

ACE inhibitory se často používají ke snížení krevního tlaku, protože blokují působení některých hormonů, které pomáhají regulovat krevní tlak. Zastavením působení těchto hormonů pomáhá léčivý přípravek snižovat množství vody v krvi a také rozšiřuje vaše tepny, což snižuje váš krevní tlak.

Je známo, že ACE inhibitory snižují přísun krve do ledvin, což může snižovat jejich účinnost. To znamená, že je potřeba provést testy krve a moči dříve, než začnete užívat ACE inhibitory, abyste se ujistili, že zde nejsou nějaké problémy s ledvinami.

Pokud budete pokračovat v užívání ACE inhibitorů, mohou být nutné pravidelné testy krve a moči.

Mezi vedlejší účinky ACE inhibitorů patří:

  • závrať
  • únava nebo slabost
  • bolesti hlavy
  • přetrvávající suchý kašel

Většina z nich by měla přejít během několika dní, i když někteří lidé mají delší dobu suchý kašel. Pokud se inhibitory ACE užívají s jinými typy léčivých přípravků, včetně léků bez předpisu, mohou způsobit nepředvídatelné vedlejší účinky. Pokud užíváte ACE inhibitor, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli jiný lék.

Obvykle se doporučuje, abyste začali užívat ACE inhibitory okamžitě po infarktu a ve většině případů je užíváte napořád.

Ano, někteří lidé nemohou užívat ACE inhibitory. V takovém případě může být jako alternativa předepsán příbuzný lék nazývaný blokátor receptorů pro angiotenzin (ARB).

Antiagregancia

Antiagregancia jsou léky, které pomáhají předcházet tvorbě krevních sraženin. Fungují tak, že snižují „lepivost“ krevních destiček, což jsou drobné částice v krvi, které jí pomáhají srážet. Obvykle se doporučuje užívat nízkou dávku aspirinu, který má vlastnosti ředění krve. Je pravděpodobnější, že vám budou předepsány další antiagregační léky, jako je klopidogrel, prasugrel nebo tikagrelor, zvláště pokud jste podstoupili léčbu stentem. Mohou být také použity, pokud jste alergičtí na aspirin.

Nežádoucí účinky antiagregačních látek mohou být následující:

Sponzorováno

  • průjem
  • podlitiny nebo krvácení
  • dušnost
  • bolest břicha
  • špatné trávení
  • pálení žáhy

Stejně jako u ACE inhibitorů začíná léčba těmito léky obvykle ihned po infarktu. Jak dlouho budete užívat antiagregační léky? Může to trvat 4 týdny až 12 měsíců a závisí na typu infarktu, který jste prodělali, a na další léčbě, kterou jste podstoupili. Obvykle se doporučuje užívat nízké dávky aspirinu po neomezenou dobu. Pokud zaznamenáte nepříjemné vedlejší účinky aspirinu, měli byste se poradit s praktickým lékařem. Nepřestávejte náhle užívat aspirin, protože by to mohlo zvýšit riziko dalšího infarktu

Příležitostně vám může být předepsán další lék na ředění krve nazývaný warfarin. Nadměrné krvácení je nejzávažnějším vedlejším účinkem warfarinu.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a nechte si urgentně udělat krevní test, pokud se u vás vyskytne některý z následujících nežádoucích účinků:

  • krev ve ve stolici
  • stolice je velmi tmavá (černá)
  • máte těžké modřiny
  • krvácení z nosu, které trvá déle než 10 minut
  • krev ve zvratcích
  • vykašlávání krve
  • neobvyklé bolesti hlavy
  • silné nebo zvýšené krvácení během menstruace nebo jakékoli jiné krvácení z pochvy

A také okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:

  • máte velký úraz
  • zažili jste výrazný úder do hlavy
  • nejste schopni zastavit jakékoli krvácení

Beta-blokátory

Beta blokátory jsou typem léku používaného k ochraně srdce před dalším poškozením po infarktu. Pomáhají uvolnit srdeční svaly, takže srdce bije pomaleji a klesá krevní tlak, obojí sníží zátěž vašeho srdce. Obvykle se doporučuje zahájit léčbu beta blokátory, jakmile se váš stav stabilizuje, a pokračovat v jejich užívání po zbytek života.

Mezi časté nežádoucí účinky betablokátorů patří:

Méně časté nežádoucí účinky mohou pak být:

  • potíže se spánkem nebo noční můry
  • neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci (erektilní dysfunkce nebo impotence)

Beta blokátory mohou také interagovat s jinými léky a způsobovat možné nežádoucí vedlejší účinky. Poraďte se s praktickým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli jiný lék, včetně léků bez předpisu, v kombinaci s betablokátory.

Statiny

Statiny jsou druhem léku používaného ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Toto snížení pomáhá předcházet dalšímu poškození koronárních tepen a mělo by se snížit riziko dalšího infarktu.

Statiny blokují účinky enzymu v játrech nazývaného HMG-CoA reduktáza, který se používá k výrobě cholesterolu.

Statiny mají někdy mírné vedlejší účinky, třeba tyto:

  • zácpa
  • průjem
  • bolesti hlavy
  • bolest břicha

Statiny mohou občas způsobit bolesti svalů, slabost a citlivost. Pokud se u Vás vyskytnou tyto příznaky, kontaktujte praktického lékaře, protože může být nutné upravit dávkování. Obvykle se doporučuje užívat statiny po zbytek života.

Cvičení doma a chůze – pohyb a cvičení po infarktu

Před opuštěním nemocnice vám zdravotní rehabilitační sestra nebo fyzioterapeut poradí, kdy a jak můžete pokračovat v různých druzích cvičení nebo v činnostech obecně.

Přibližně 10 dní po infarktu bude většina lidí připravena znovu zahájit jemnou fyzickou aktivitu. Klíčem k cvičení po infarktu je:

  1. začít pomalu,
  2. každý den něco dělat,
  3. postupně zvyšovat svoji úroveň aktivity.

Dělat jednoduchá domácí cvičení je dobrý začátek a umožňuje vám mít úplnou kontrolu nad cvičením. Chůze je skvělý druh cvičení po infarktu a lze ji postupně zvyšovat a přidávat si. Podle toho, jak se cítíte, můžete odhadnout, jak dobře vše zvládáte, a posunout věci dál, když snadno zvládnete aktuálně stanovené cvičení.

Dodržujte tato pravidla:

  • Vyhněte se aktivitě do 2 hodin po koupeli nebo těžkém jídle.
  • Pokud jste na konci dne unavení, neprovádějte fyzickou aktivitu. Počkejte až do rána nebo si vyberte denní dobu, ve které se cítíte nejvíce svěží a uvolnění.
  • Nepospíchejte!

Založte si deník

Může být velmi užitečné vést si denní deník domácích cvičení a aktivit. To vám a vašemu lékaři / zdravotní sestře umožní vidět váš pokrok. Také vám brání v pokušení udělat příliš mnoho, příliš brzy a přehánět to.

Zvykněte si dělat si poznámky o tom, co jste ten den udělali. Může vás také překvapit, když si uvědomíte, jak dobře postupujete.

Chůze

Jakmile si zvyknete na jednoduché pohyby, můžete začít chodit na krátké procházky – obvykle 10. den po infarktu. Musíte to brát pomalu a pečlivě plánovat. První den ven stačí procházka 50 – 100 metrů. Pokud je to v pořádku, pak další den můžete jít trochu dále. Postupně budete moci dělat trochu víc a být energičtější.

Projděte se tam, kde jsou další lidé, nebo poblíž autobusové trasy, pro případ, že byste se unavili. Pokud to jednou přeženete, budete příliš unavení na to, abyste příští den něco dělali, takže nezapomeňte na přiměřené tempo. Krátké procházky denně jsou pro vás lepší než intenzivní výbuchy jednorázového úsilí.

Jakou činnost můžete / chcete dělat, závisí na vašich okolnostech, vaší anamnéze, věku a předchozích úrovních aktivity. Než začnete, ujistěte se, že máte svolení svého lékaře.

Níže je uveden příklad navrhovaného programu, ale musíte také vzít v úvahu, jak se cítíte. Měli byste chodit a cvičit jen pokud se cítíte pohodlně, můžete snadno mluvit, aniž byste se zadýchali, a po celou dobu nebudete mít bolesti na hrudi.

  • 1. týden (cca 10 dní po infarktu) – 200 m asi za 5 minut
  • 2. týden – 400 až 500 m přibližně za 10 minut
  • 3. týden – 500 až 750 m asi za 15 minut
  • 4. týden – 750 až 1250 m asi za 20 minut
  • 5. týden – 1250 až 1750 m asi za 25 – 30 minut
  • 6. týden – 1750 až 3000 m asi za 30 – 40 minut

Tempo

Když začnete chodit, musíte přestat, pokud cítíte bolesti na hrudi nebo se vám příliš dobře nedýchá. Odpočiňte si několik minut a pak se začněte znovu, pokud se cítíte lépe, ale jděte pomaleji, v pomalejším tempu.

Každý postupuje různým tempem a každý má špatné dny. Všechno záleží na vás, jak moc se cítíte, že můžete něco udělat: tempem se přizpůsobte rychlosti zotavení vašeho těla. V tom je klíč.

Čemu se v této fázi vyhnout

Veškeré jemné cvičení a aktivita pro vás budou určitě dobré (jak jsme řekli, tempo přizpůsobte tělu), ale existuje několik konkrétních akcí, které jsou stále riskantní, abyste je vyzkoušeli, protože vaše srdce dost a neobvykle zatěžují. Jsou to tyto, vyhněte se jim:

  • Zvedání nebo tlačení těžkých závaží a předmětů, jako je plně naložené kolečko a podobně
  • Když se silou snažíte tlačit auto
  • Cvičte, dokud nebudete příliš zadýchaní na to, než abyste mohli mluvit
  • Krátké, těžké a ostré úsilí, jako je kopání díry nebo odhazování sněhu

Máte s regenerací a rehabilitací po infarktu nějakou zkušenost? Budeme moc rádi za rady, příspěvky a komentáře pod článkem.

A co si ještě o infarktu přečíst?

VIDEO: Život po infarktu – otázky a odpovědi

VIDEO: Jak jsem v lese utekl srdečnímu infarktu

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

  • Studie: Rehabilitace po infarktu - minulost, přítomnost a budoucnost Autor: Warner M. Mampuya
  • Secondary prevention through cardiac rehabilitation: from knowledge to implementation. A position paper from the Cardiac Rehabilitation Section of the European Association of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation. Eur J Cardiovasc Prev Rehabil 2010;17:1-17 Piepoli MF, Corrà U, Benzer W, et al.
  • Impact of exercise on heart rate recovery. Circulation 2011;124:1520-6 Jolly MA, Brennan DM, Cho L.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva