Sponzorováno

Studené ruce a nohy – nejčatější příčiny a řešení (léčba) 4.71/5 (14)

Jak se dají řešit studené ruce či nohy?

Jak se dají řešit studené ruce či nohy?

Pocit studených rukou a nohou je poměrně častým jevem, který lze určitě zcela očekávat zejména v chladných zimních dnech, kdy je venkovní teplota mnohem nižší.

Pokud však studené ruce a nohy pociťujete často, i když venku není zima, může to být příznakem vážnějšího zdravotního stavu, jako je cukrovka, špatný krevní oběh, hypotyreóza nebo dokonce i nějaké srdeční onemocnění.

Pokud si všimnete, že máte často studené ruce a nohy, nebo pokud k tomu dochází i v teplém prostředí, je ideální zajít za vaším lékařem, aby zjistil základní příčinu a zahájil případně nějakou léčbu.

Příčiny studených rukou a nohou

Nejčastější příčiny studených rukou a nohou jsou:

1. Venku je fakt zima

Ruce a nohy mohou snadno zchladnout, když venkovní teploty začnou klesat. Když je tělo vystaveno nízkým teplotám, krevní cévy se stahují, aby se zachovala cirkulace do hlavních tělesných tkání a orgánů. To může vést k horšímu prokrvení rukou a nohou, stejně jako ke snížení celkové tělesné teploty, a dokonce i prvky bledosti.

Studené ruce a nohy pociťují zejména děti, starší dospělí a lidé s nízkým zastoupením svalové hmoty.

Co dělat: Měli byste klasicky používat teplé oblečení, jako jsou bundy, rukavice a ponožky, aby pro vás změny teploty nebyly tak intenzivní s invazivní (že vám prostě vlezou pod svetr). A dále pití teplých nápojů (čaj), aktivní pohyb těla, mytí rukou a nohou teplou vodou a používání termoforů – to jsou celkem snadná řešení pro udržení končetin v teple.

2. Stres

Stres může v těle vyvolat uvolňování hormonů kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu do krve, což pak stahuje cévy a snižuje krevní oběh v končetinách. To vše může jednak přispívat ke zvýšenému krevnímu tlaku s také ke studeným končetinám – zvýšený krevní tlak prostě ztěžuje prokrvení rukou a nohou, proto jsou potom studené.

Co dělat: Aktivní pohyb a cvičení, jako je chůze, plavání, jízda na kole nebo tanec, pomáhají zvládat stres. Potvrzují to studie. Je také důležité věnovat se příjemným koníčkům a věnovat se jiným aktivitám, jako je jóga nebo meditace. Pamatujte, že intenzivní stres, který překročil normální mez a narušuje vaši každodenní rutinu, by měl být posouzen lékařem, protože vážné případy mohou vyžadovat léky, jako jsou anxiolytika, které vám pomohou s kontrolou stresu.

3. Kouření

Cigarety, jak je obecně známo, spouštějí kontrakci (stažení) krevních cév a také podporují hromadění shluků tuku v cévách. Tyto faktory mohou ztížit cirkulaci krve a její schopnost dostat se do končetin, jako jsou ruce a nohy, takže mohou být obecně chladnější.

Co dělat: V těchto případech můžete najít úlevu, když přestanete kouřit. To ostatně moje rada i doporučení všech lékařů.

4. Špatná cirkulace krve (špatný krevní oběh)

Špatný oběh je charakterizován tím, že krev obtížně proudí tepnami nebo žilami. Může to přispět k pocitu studených rukou a nohou.

Pacient může navíc pociťovat další příznaky, jako je otok, brnění a suchá kůže na rukou a nohou.

Co dělat: Doporučuje se pít hodně vody, aby byla zajištěna dostatečná hydratace a napomohlo se odstranění případných nahromaděných toxinů. Také byste měli každý den chodit alespoň 30 minut (nebo prostě sportovat, dělat nějaké kardio cvičení alespoň 30-45 minut), abyste stimulovali optimální oběh.

Máte-li příznaky špatného krevního oběhu a cítíte-li se nepohodlí, měli byste navštívit lékaře k posouzení a léčbě. Lékař může předepsat léky na zlepšení krevního oběhu nebo dokonce diuretika.

5. Anémie

Anémie je onemocnění krve charakterizované snížením počtu červených krvinek. Červené krvinky jsou zodpovědné za transport kyslíku do všech částí těla. Existuje mnoho typů anémie, které lze diagnostikovat, ale běžnými příznaky jsou únava, slabost, bolest hlavy a bledá kůže nebo sliznice.

Závažnější případy anémie mohou způsobit příznaky, jako jsou studené ruce a nohy, což může být známkou toho, že mechanismus těla pro transport kyslíku nefunguje dobře.

Co dělat: Pokud si všimnete příznaků anémie, měli byste navštívit lékaře k posouzení. Lékař může nařídit krevní testy, aby vyhodnotil vaše hladiny červených krvinek a hemoglobinu. Léčba anémie závisí na typu, ale lékaři často doporučují dietu bohatou na železo s masem, orgánovým masem, vejci a zeleninou, jako je špenát a kapusta.

6. Ateroskleróza

Ateroskleróza je onemocnění, které znamená hromadění tukových plátů v tepnách. Způsobuje zúžení krevních cév a může ztížit volný průtok krve a dosažení končetin.

Kromě studených rukou a nohou může ateroskleróza způsobit vysoký krevní tlak a únavu. Hlavními přispěvateli k ateroskleróze jsou kouření tabáku a vysoký cholesterol.

Co dělat: Lidé s aterosklerózou by měli být pravidelně sledováni pomocí krevních testů a budou se u nich sledovat i další komplikace. Ateroskleróza může být léčena léky na předpis, jako jsou statiny, ačkoli zdravá a vyvážená strava je nezbytná pro dlouhodobou léčbu.

7. Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je definován jako hodnota krevního tlaku vyšší než 140/90 mmHg.

Krevní tlak

Krevní tlak

 

Vysoký krevní tlak může ztížit cirkulaci krve, což vede ke snížení množství krve do končetin.

Co dělat: Doporučuje se navštívit lékaře, aby vám změřil krevní tlak, zkontroloval vaši zdravotní anamnézu a podle potřeby zahájil léčbu. Léčba vysokého krevního tlaku obvykle někdy znamená antihypertenziva na předpis. Pacientům se také doporučuje konzumovat zdravou stravu s nízkým obsahem soli, pravidelně cvičit a udržovat si přiměřenou váhu. Pokud je to možné, měli byste se také vyhnout stresovým situacím, alkoholu a kouření cigaret.

Sponzorováno

Podívejte se na bylinky na vysoký krevní tlak, které můžete použít k doplnění své lékařské léčby.

8. Hypotyreóza

Hypotyreóza nastává, když štítná žláza produkuje snížené množství hormonů štítné žlázy. To způsobuje zpomalení metabolismu a srdeční frekvence, což ve finále může vést ke studeným rukám a nohám.

Mezi další příznaky hypotyreózy patří únava, nesnášenlivost chladu, snížená koncentrace nebo vzpomínky a přibývání na váze.

Co dělat: Léčba by měla být sledována endokrinologem a obvykle zahrnuje léky, které pomáhají stimulovat štítnou žlázu. Hypotyreóza má tendenci být chronickým onemocněním, které vyžaduje celoživotní léčbu. Přečtěte si více o tom, jak je diagnostikována a léčena hypotyreóza.

9. Srdeční selhání

Srdeční selhání je závažné onemocnění, které se vyznačuje neschopností srdce účinně pumpovat krev do zbytku těla. Bez dostatečného množství krve není tkáň schopna přijímat dostatečné množství živin a kyslíku, aby mohla správně fungovat.

Mezi běžné příznaky srdečního selhání patří kromě studených rukou a nohou únava, potíže s dýcháním. Zvýšená srdeční frekvence, otoky nohou a závratě.

Co dělat: Pokud se u Vás výše uvedené příznaky srdečního selhání objevují každý den, je důležité vyhledat lékařské ošetření. Srdeční selhání je diagnostikováno pomocí krevních testů, EKG, echokardiogramu a/nebo rentgenu hrudníku. Léčba tohoto stavu může zahrnovat léky na snížení krevního tlaku (jako lisinopril), léky na srdce (jako digoxin) a diuretika (jako furosemid). Pacientům se doporučuje nekouřit, pravidelně cvičit a dodržovat zdravou stravu podle pokynů lékaře.

10. Cukrovka

Diabetes (cukrovka) je onemocnění charakterizované zvýšením hladiny cukru v krvi, což může způsobit zúžení tepen a špatný krevní oběh. Někteří pacienti mohou zaznamenat snížený průtok krve do končetin, což vede ke studeným rukám a nohám.

Příznaky cukrovky závisí na diagnostikovaném typu, ale mezi nejčastější příznaky patří potíže se soustředěním, bušení srdce, bledá kůže, časté močení, žízeň, neustálý hlad a únava.

Co dělat: Pokud zaznamenáte příznaky cukrovky, měli byste navštívit lékaře, aby potvrdil diagnózu a zahájil léčbu. Léčba závisí na typu diabetu, ale může zahrnovat perorální antidiabetika nebo inzulín. Pacientům se také doporučuje dodržovat zdravou stravu podle pokynů dietologa a vyhýbat se sladkostem.

Mohou být studené ruce a nohy příznakem COVID?

Ne. Přestože byly hlášeny změny na rukou, zejména na nohou, v důsledku COVID.19, neexistuje žádný vztah mezi virem a sníženou místní teplotou v rukou a nohou. Naopak je možné, že se končetiny skutečně zahřejí v důsledku lokálního zánětu, kromě změny barvy kůže (jako je zčervenání nebo zfialovění prstů).

Tento jev se označuje jako „COVID prsty“ a nejvíce jej zažívají děti a dospívající. Někteří pacienti mohou také zaznamenat puchýře, suchost kůže, svědění a intenzivní bolest.

Kdy navštívit se studenými končetinami lékaře?

Je důležité navštívit lékaře, pokud máte studené ruce a nohy a také příznaky jako:

  • Bílé konečky prstů
  • Fialové rty, konečky prstů
  • Otoky nohou a chodidel
  • Brnění v končetinách
  • Bolest lýtka při chůzi
  • Pocit mdloby
  • Zvýšená srdeční frekvence
  • Častá únava

Je důležité tyto příznaky sledovat, aby mohly být hlášeny lékaři a aby se předešlo dalším komplikacím. Po posouzení vašich příznaků a zdravotní anamnézy může lékař nařídit další testy, jako je krevní test, EKG nebo jiné testy, aby provedl důkladnější hodnocení.

Měli byste informovat svého lékaře, pokud máte v rodinné anamnéze srdeční selhání, špatný krevní oběh, hypotyreózu nebo cukrovku, protože tyto mohou být geneticky předány.

Jak doma řešit (léčit) studené ruce a nohy?

Mám pár tipů, jak studené ruce i nohy řešit:

  • Mávejte rukama krouživými pohyby, abyste vytlačili krev do rukou. Tím je postupně zahřejete.
  • Foukejte si teplý vzduch (třeba z úst) na studené ruce.
  • Zastrčte ruce do oblečení vedle teplé pokožky, jako je na hrudník, na břicho nebo do podpaží.
  • Zahřejte si ruce tím, že na ně pustíte teplou (ne horkou) vodu nebo je o sebe třete. To pomůže zlepšit průtok krve do vašich rukou. Dávejte pozor, abyste si nepopálili ruce.
  • Omezte nebo se vyvarujte užívání tabákových výrobků. Je třeba se vyvarovat používání cigaret nebo jiných produktů, které obsahují nikotin. Omezte expozici pasivnímu kouření.
  • Při pobytu venku používejte rukavice (spíše palčákové), čepice a další ochranný oděv. Při manipulaci se studenými předměty, jako jsou předměty uložené v chladničce nebo mrazničce, můžete nosit rukavice nebo palčáky. Používejte ohřívače rukou, jako jsou zařízení napájená bateriemi nebo ohřívače. Užitečné mohou být i ohřívače nohou.
  • Vyhněte se prudkým změnám teploty. Náhlé změny teploty mohou vyvolat tento problém, například vstup do klimatizované místnosti. Nastavte klimatizaci na vyšší teplotu, oblékněte si teplé oblečení nebo se přesuňte do teplejšího prostředí.
  • Vyhněte se stresu. Cvičte techniky snižování stresu.
  • Cvičte pravidelně.
  • Vyhněte se nápojům, které obsahují alkohol.
  • Chraňte ruce a nohy před zraněním, včetně řezných ran a modřin.
  • Vyhněte se nápojům s kofeinem.

Zabraňte především prochladnutí rukou. Používejte rukavice, abyste si chránili ruce před chladem.

Léky – Některé léky mohou pomoci zvýšit průtok krve do rukou a prstů. Zahrnují některé léky používané k léčbě hypertenze, jako např.:

– Blokátory vápníkových kanálů
– Alfa blokátory
Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE).

Antibiotika mohou být podávána k léčbě kožních vředů způsobených infekcemi v prstech nebo rukou.

A jak řešíte studené ruce a nohy vy? Máte na to nějaký tip? Napište ho do komentářů.

VIDEO: Zimomřivost, syndrom studených končetin

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva