Sponzorováno

Jak zhubnout? Definitivní plán redukce váhy podle dietologů 4.8/5 (15)

Zkuste si jednou nechat udělat jídelníček na míru od dietologa

Zkuste si jednou nechat udělat jídelníček na míru od dietologa

Na sestavení plánu se podílel tým výživových poradců (včetně mě) a lékařská rada společnosti Sunkins, do které patří přední odborníci na výživu, mezi nimi např. RNDr. Petr Fořt Csc. nebo RNDr. Dana Nováková.

Tento plán už úspěšně využíváme několik let a pomohl stovkám našich klientů zhubnout – i když tomu vždy na začátku jen málokdo věří, že on také opravdu zhubne.

Proč už tohoto plánu nevyužívá každý?

Některé kroky totiž musíte konzultovat individuálně s odborníkem. Bohužel většina lidí se stydí mluvit o své nadváze a poprosit o radu lékaře nebo výživového poradce – takže se celý život snaží komplikovaně zhubnout, přitom řešení je na dosah ruky.

Ale dost řečí, zde je definitivní plán redukce váhy, jak jsem sliboval:

1) Motivace. Mnozí ji podceňují, ale čím větší motivace, tím jednodušší pro Vás hubnutí bude

Jak ji získat? Začněte na začátku – vzpomeňte si na situaci, která Vás nejvíce motivovala? Situace, při které jste si říkala :Fakt musím zhubnout, ať to stojí, co to stojí.“

Až na tuto situaci přijdete, napište ji na papír a vzpomínejte co nejčastěji – právě jste totiž objevil(a) zdroj motivace k redukci váhy.

2) Odstranění skrytých příčin nadváhy – analýza zdravotního stavu

Nadváha ve většině případů není vyvolána pouze vysokým příjmem kalorií – často za ní stojí i hormonální nerovnováha, porucha některých vnitřních orgánů nebo zpomalený metabolismus.

Jakmile si dáte zdravotní stav do pořádku, bude se Vám hubnout mnohem snadněji a rychleji.

3) Účinný jídelníček

Správně sestavený jídelníček bude Vaší nejsilnější zbraní proti nadváze. Musí však splňovat několik funkcí:

a. Snížit příjem kalorií na nižší hodnotu než je výdej kalorií.

b. Rozvrhnout stravu do optimálního počtu jídel – pro některé osoby je vhodnější jíst 7x denně, zatímco pro někoho může být i jen 4x denně optimální.

Důležité je nemít mezi dvěma jídly delší pauzu než 4 hodiny. Rozložení stravy může výrazně ovlivnit rychlost spalování kalorií, zamezit pocitům hladu a předejít zdravotním komplikacím.

Sponzorováno

c. Nakombinovat jednotlivé složky potravy tak, aby v žádném případě nedocházelo k pocitům hladu nebo neodolatelným chutím na sladké. Dobře sestavený jídelníček umí nasytit i při nízkém množství kalorií.

d. Snížit příjem kalorií ještě není takové umění – podstatné je, aby se současně se snížením příjmu kalorií nezpomalil i metabolismus. Tomu částečně předejdete pravidelností stravy a vydatnějšími snídaněmi.

Velkou roli ale také hraje složení stravy – musí Vašemu tělu dodat dostatek všech potřebných živin, především dostatek bílkovin, vitamínů a stopových prvků. Jinak hrozí již zmiňované zpomalení metabolismu.

Při zpomaleném metabolismu lze hubnout už jen velmi těžko – zpomalený metabolismus totiž znamená zpomalené spalování kalorií, větší únavu a tendence organismu ukládat tuky. Pokud si říkáte: „O takovém jídelníčku jsem ještě nikdy neslyšel(a), ani nečetl(a). Takto účinný jídelníček opravdu existuje?“.

Ano, existuje. Jen ho nelze stanovit obecně pro každého – nýbrž musí být sestaven na míru.

Sestavit jídelníček, který splňuje všechny výše zmíněné body, ve skutečnosti není složité – jen je nutné znát mnoho zdravotních údajů o osobě, pro kterou je jídelníček určen. Proto se taky o takovém jídelníčku nedočtete v žádném časopise – obecně pro každého ho stanovit nelze.

4) Cvičení znamená urychlení redukce váhy

Cvičení by ale mělo hrát pouze vedlejší roli, protože ne každý bude mít výdrž cvičení dlouhodobě dodržovat.

Spalování tuků však nenastává při každém cvičení – je třeba dodržovat správnou tepovou frekvenci, správnou délku cvičení a správné formy cvičení.

5) Urychlení redukce váhy

To je o výběru vhodných doplňků stravy. Jak asi víte, od doplňků stravy nemůžeme čekat zázraky, nicméně mohou Vám např. urychlit proces hubnutí na Vaši ideální váhu z 12 týdnů na 8 týdnů.

Existují přírodní látky, které snižují chuť na sladké, jiné zase zlepšují spalování tuků při cvičení a jiné zase urychlují metabolismus. Nezhubnou sice za Vás, ale při redukci váhy Vám rozhodně pomohou. Zase je to o doporučení od dietologa nebo člověka, co tomu opravdu rozumí (ne, že se jen tváří, že tomu rozumí).

Sponzorováno

Hubnutí není složité, co říkáte?

Co si dále o hubnutí přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva