Sponzorováno

Rychlá chůze a jogging – účinky a přínosy pro zdraví Zatím bez hodnocení.

  • Rychlá chůze a jogging jsou fyzické aktivity, které přinášejí mnoho benefitů pro zdraví. V tomto článku si popíšeme několik hlavních výhod rychlé chůze a joggingu.
  • Zlepšují kardiovaskulární zdraví: Rychlá chůze i jogging jsou skvělými cvičeními pro posílení srdce a cév. Pravidelná fyzická aktivita těmito formami pohybu může snižovat riziko srdečních chorob, zlepšovat průtok krve a snižovat krevní tlak.
  • Podporují zdravou hmotnost: Rychlá chůze a jogging jsou účinnými aktivitami pro spalování kalorií a podporu hubnutí. Pravidelné provádění těchto aktivit může pomoci udržet zdravou hmotnost a snížit riziko obezity.
  • Posilují svaly a kosti: Při chůzi a běhu se aktivují různé svalové skupiny, včetně nohou, stehen, hýždí, břišních svalů a zad. Tyto aktivity mohou posilovat svaly a zlepšovat hustotu kostí, což přispívá k lepšímu zdraví kostí a prevenci osteoporózy.
  • Zlepšují náladu a snižují stres: Fyzická aktivita, včetně rychlé chůze a běhu, může stimulovat uvolňování endorfinů - tzv. "hormonů štěstí". To může zlepšit náladu, snížit stres a úzkost a podpořit celkový pocit pohody.
  • Zvyšují energii a vytrvalost: Pravidelný pohyb jako rychlá chůze a jogging může zlepšit fyzickou kondici, vytrvalost a energii. To může mít pozitivní vliv na vaši schopnost vykonávat denní aktivity a zvládat náročnější fyzické výzvy.
  • Pamatujte, že je důležité dbát na správnou techniku a postupně zvyšovat intenzitu a délku cvičení, aby se minimalizovalo riziko zranění a přetížení. Je také vhodné vše konzultovat s lékařem nebo odborníkem před zahájením jakéhokoli nového cvičebního režimu, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo jste dlouhodobě neaktivní.

Rychlá chůze i zdraví jsou perfektním sportem, a to nejen pro seniory

Rychlá chůze i zdraví jsou perfektním sportem, a to nejen pro seniory

Rychlá chůze je pro lidi dobrý a i celkem snadný způsob, jak zvýšit úroveň své aktivity nebo se dostat k aktivnějšímu životnímu stylu. Rychlá chůze má, na rozdíl od jiných forem cvičení, nižší riziko zranění a je to nízkonákladová aktivita. Je tak ideální pro všechny lidi, i pro seniory.

Když se lidé několikrát týdně vydají na rychlou procházku, mohou pocítit významné zdravotní přínosy, jako je pokles krevního tlaku a snížení rizika rozvoje diabetu 2. typu.

V tomto článku si podrobněji popíšeme, co je to rychlá chůze a jogging. A podíváme se také na zdravotní přínosy, které může člověk pociťovat při provádění této formy cvičení.

Co je to rychlá chůze a co jogging? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rychlá chůze a jogging jsou oba formy pohybu, které se liší v intenzitě a rychlosti.

Rychlá chůze: Rychlá chůze je forma pohybu, při které se rychleji pohybujete než při běžné chůzi, ale nepřecházíte do běhu. Během rychlé chůze udržujete tempo, při kterém dochází k rychlejšímu kroku s prodlouženým krokem. Rychlá chůze je považována za mírně náročnou fyzickou aktivitu, která zlepšuje srdeční frekvenci, spaluje kalorie a posiluje svaly. Obecně platí, že aby člověk mohl říct, že chodí rychle, musí se pohybovat maximální rychlostí do 7,5 km/h. Člověk by se měl snažit dělat rychlou chůzi každý den po dobu alespoň 30 minut.

Jogging: Jogging je forma pohybu, při které se pohybujete rychleji než při rychlé chůzi. Jogging je charakterizován jako mírně rychlý běh, při kterém se udržuje neustálé tempo běhu. Jogging znamená pomalý běh, při kterém se nohy na chvíli odlepí od země mezi kroky. Jedná se o fyzickou aktivitu s mírně vyšší intenzitou než rychlá chůze, která také zlepšuje srdeční frekvenci, vytrvalost a spaluje s u ní více kalorií.

Hlavním rozdílem mezi rychlou chůzí a joggingem je tedy intenzita a rychlost pohybu. Rychlá chůze je méně intenzivní a rychlejší varianta běžné chůze, zatímco jogging je vyšší formou pohybu s mírně rychlým během.

Výběr mezi rychlou chůzí a joggingem závisí na vaší kondici, preferencích a cílech cvičení. Obě formy pohybu mají své vlastní benefity pro zdraví a mohou být součástí aktivního životního stylu. Je důležité poslouchat své tělo, postupně zvyšovat intenzitu a přizpůsobit cvičení svým individuálním potřebám a schopnostem.

Jaké jsou zdravotní přínosy rychlé chůze?

Člověk může pociťovat spoustu zdravotních výhod při časté rychlé chůzi nebo obecně při zvyšování úrovně své aktivity. Mezi tyto výhody patří snížení rizika srdečních chorob, cukrovky a některých typů rakoviny, jako je rakovina močového měchýře, prsu a tlustého střeva.

Článek z roku 2017 naznačuje, že rychlá chůze může pozitivně ovlivnit zdraví lidí a je dostupnou metodou, jak lidem pomoci zvýšit úroveň jejich aktivity.

Autoři zprávy definují rychlou chůzi jako chůzi rychlostí alespoň 4,8 km/h. Tvrdí, že lidé se stávajícími zdravotními problémy mohou vidět více zdravotních přínosů, když každý den 10-15 minut svižně chodí. Tvrdí také, že lidé, kteří vykonávají méně než 30 minut fyzické aktivity týdně, mohou tuto formu cvičení považovat za dostupnější.

Aby vědci zjistili, jaké pozitivní účinky může mít chůze na zdraví lidí, zkoumali vztah mezi různými tempy chůze a zdravotními výsledky.

Studie z roku 2018 shromáždila údaje z průzkumu od více než 50 000 anglických a skotských chodců a zkoumala účinky rychlosti chůze na zdraví lidí. Výzkumníci došli k závěru, že může existovat souvislost mezi chůzí průměrným nebo rychlým tempem a sníženým rizikem úmrtí ze všech příčin nebo kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s chůzí pomalým tempem. Obecně tedy můžeme říct, že čím rychleji chodíte, tím lépe.

Rychlá chůze může také prospět zdraví mozku. Studie z roku 2014 dospěla k závěru, že dvakrát týdně prováděný venkovní program rychlé chůze zvýšil objem hipokampu u starších žen, které pravděpodobně měly mírné kognitivní poruchy.

Vědci však poznamenávají, že je třeba provést další výzkum na podporu těchto zjištění.

Sponzorováno

Může rychlá chůze pomoci s hubnutím?

Podle studie z roku 2017 by 10 minut rychlé chůze denně mohlo pomoci neaktivním lidem dosáhnout vhodné hmotnosti. Zpráva definuje „neaktivní“ jako zapojení se do méně než 30 minut středně intenzivní aktivity týdně.

Jen samotná rychlá chůze však hubnutí nepomůže. Pokud chce člověk zhubnout, musí také zvážit svůj denní výběr stravy a příjem kalorií. Aby si člověk udržoval přiměřenou váhu, potřebuje také vyvážit potraviny, které jí, s množstvím fyzické aktivity, kterou každý den vykonává. To je důležité. Ale jinak ano, rychlá chůze je dobrá cesta ke zdravé hmotnosti.

Zdravotní přínosy joggingu

Rychlá chůze a jogging mají oba velmi podobné přínosy pro naše zdraví. Jak nám může pomoci jogging?

Jogging vám může pomoci zhubnout

Rychlejší chůze, jogging a běh – všechny zlepšují kardiovaskulární zdraví a pomáhají předcházet obezitě. Jedna studie však zjistila, že pokud chcete zefektivnit hubnutí, budete úspěšnější, když zrychlíte tempo. Studie se zaměřila na zvýšený úbytek hmotnosti, ke kterému došlo, když účastníci běhali místo chůze.

Může posílit váš imunitní systém

Větší část minulého století si vědci o cvičení mysleli, že intenzivní cvičení vás může potenciálně oslabit a vystavit se riziku infekce a onemocnění. Bližší pohled na výzkum ale ukazuje, že opak je pravdou.

Mírné cvičení, jako je běhání, ve skutečnosti posiluje reakci vašeho těla na nemoc. To platí jak pro krátkodobé nemoci, jako jsou infekce horních cest dýchacích, tak pro dlouhodobé nemoci, jako je cukrovka.

Pozitivně působí na inzulínovou rezistenci

Mnoho miliónů Evropanů má prediabetes, což je stav, který lze zvrátit.

Inzulinová rezistence je jedním z markerů prediabetu. Buňky ve vašem těle jednoduše nereagují na inzulín, hormon, který udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Je zde ale dobrá zpráva: Výzkum ukázal, že pravidelné běhání nebo jogging snižoval u účastníků studie inzulínovou rezistenci. Vědci poznamenali, že za zlepšením inzulinové rezistence může být snížení tělesného tuku a zánět.

Může vás chránit před negativními účinky stresu

Ať už jste běžec, nadšenec Hatha jógy nebo fotbalová bestie, určitě se v životě setkáte se stresem. Běhání může chránit mozek před škodlivými účinky stresu.

Studie z roku 2013 zjistila, že aerobní cvičení, stejně jako jogging, může potenciálně zlepšit výkon mozku a chránit mozek před poklesem souvisejícím se stárnutím a stresem.

Nedávná studie na zvířatech z univerzity Brighama Younga zjistila, že mezi myšmi vystavenými stresovým situacím měly ty, kterým bylo pravidelně dovoleno běhat na kole, lepší výkony, dělaly v bludišti nejméně chyb a prokázaly nejvyšší schopnost zapamatovat si a obratně se pohybovat.

Může vám pomoci vyrovnat se s depresí

Je již dlouho známo, že cvičení pomáhá lidem zvládat příznaky deprese, ale nyní věda může pomoci vysvětlit, jak na to. Zvýšené hladiny kortizolu byly spojeny s depresivními epizodami. Kortizol je hormon, který vaše tělo uvolňuje v reakci na stres.

Studie z roku 2018 zkoumala hladiny kortizolu u lidí hledajících léčbu deprese. Po 12 týdnech soustavného cvičení měli ti, kteří pravidelně cvičili během studie, snížené hladiny kortizolu po celý den.

Lékaři tak radí lidem, kteří mají příznaky úzkosti nebo deprese, aby se věnovali fyzické aktivitě, která je baví. Jogging je jen jedním příkladem.

Udržuje vaši páteř pružnou, jak stárnete

Mezi obratli ve vaší páteři fungují malé, pružné ploténky jako ochranné podložky. Ploténky jsou ve skutečnosti vaky naplněné tekutinou. S přibývajícím věkem se mohou smršťovat a opotřebovávat, zvláště pokud žijete poměrně sedavým způsobem života.

Dlouhé sezení může časem skutečně zvýšit tlak na tyto ploténky. Dobrou zprávou je, že jogging nebo běh zachovává velikost a flexibilitu plotének. Jedna studie na 79 lidech zjistila, že běžní běžci, kteří běželi rychlostí 2 metry za sekundu (m/s), měli lepší hydrataci ploténky a vyšší hladiny glykosaminoglykanu (druh lubrikantu) v ploténce.

Čím zdravější a hydratovanější tyto ploténky jsou, tím pružnější se budete cítit, když se budete během dne pohybovat.

V neposlední řadě: Jogging by vám mohl zachránit život

Sedavý způsob života, ať už hrajete videohry nebo pracujete u stolu, může zvýšit vaše riziko předčasné smrti. Co je méně známé je, že jogging provozovný jen párkrát týdně vás může udržet naživu mnohem déle.

Ve studii Copenhagen City Heart Study sledovali vědci skupinu běžců v letech 2001 až 2013. Skupina, která měla nejlepší záznamy o délce života, byla skupina, která běhala „lehkým“ tempem 2 až 3 dny v týdnu.

Zjištění možná jemně odporují dalšímu výzkumu, který naznačuje, že namáhavé cvičení může být pro vás lepší. Studie nicméně potvrzuje to, co již víme o běhu: Nemusíte sprintovat jako Usain Bolt nebo běhat maratony jako Yuki Kawauchi, abyste sami na sobě zažili výhody aerobního cvičení.

Sponzorováno

Prostě choďte rychle nebo zkuste jogging. Jsou to zdravé kardio cvičení.

A dále si přečtěte o běhu a chůzi

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva