Sponzorováno

Uveitida oka (zánět duhovky) – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

 • Uveitida se obecně týká řady stavů, které způsobují zánět střední vrstvy oka, která se nazývá uvea a okolních tkání. Může to být bolestivý problém, oko nebo i obě oči mohou být červené a vidění může být zakalené.
 • Zranění oka, virová nebo bakteriální infekce a některá onemocnění (i autoimunitní) mohou způsobit uveitidu.
 • Uveitida může způsobit otok a poškození očních tkání.
 • Neléčená uveitida může vést ke ztrátě zraku. Může postihnout jedno nebo obě oči.
 • Termín uveitida není používán pouze k označení zánětu uvey, ale k jakékoli části vnitřku oka. Není to jediná nemoc a má různé příčiny.
 • Uveitida postihuje hlavně lidi ve věku od 20 let do 60 let.

Co je to uveitida?

Uveitida je (zánět) otok střední vrstvy oka, který se nazývá uvea (neboli živnatka). Může k tomu dojít z infekčních i neinfekčních příčin. Uvea dodává krev sítnici. Sítnice je světlocitlivá část oka, která zaostřuje obrazy, které vidíte, a odesílá je do mozku. Je obvykle červená kvůli svému krevnímu zásobení z uvey.

Uvea (živnatka)

Uvea (živnatka)

Uveitida obvykle není vážná. Vážnější případy ale mohou způsobit ztrátu zraku, pokud nejsou léčeny včas.

Jaké jsou příznaky uveitidy?

Na jednom nebo obou očích se mohou objevit následující příznaky:

 • silné zarudnutí v oku
 • bolest oka
 • tmavé plovoucí skvrny ve vašem vidění
 • citlivost na světlo
 • rozmazané vidění

Obrázek uveitidy

Takto může vypadat uveitida

Takto může vypadat uveitida

Příčiny – Co způsobuje uveitidu?

Příčina uveitidy je často neznámá a často se vyskytuje u jinak zdravých lidí. Někdy může být spojeno s jiným onemocněním, jako je autoimunitní porucha nebo infekce virem nebo bakterií.

Autoimunitní onemocnění nastává, když váš imunitní systém napadne část vašeho těla. Autoimunitní stavy, které mohou být spojeny s uveitidou, jsou například tyto:

Infekce jsou další příčinou uveitidy, například:

Mezi další potenciální příčiny uveitidy patří:

 • vystavení toxinu, který proniká do oka
 • modřiny
 • zranění
 • trauma

Diagnostika – Jak je diagnostikována uveitida?

Oční lékař vyšetří vaše oko a provede kompletní anamnézu.

Může také objednat určité laboratorní testy k vyloučení infekce nebo autoimunitní poruchy. Váš oftalmolog vás může odkázat na jiného specialistu, pokud má podezření, že jiný stav způsobuje vaši uveitidu.

Druhy uveitidy

Existuje mnoho typů uveitidy. Každý typ je klasifikován podle toho, kde se zánět vyskytuje v oku.

Přední uveitida (přední část oka)

Přední uveitida je často označována jako „iritida“, protože postihuje duhovku. Duhovka je barevná část oka poblíž přední části oka. Iritida je nejběžnějším typem uveitidy a obecně se vyskytuje u jinak zdravých lidí. Může postihnout jedno oko nebo může postihnout obě oči najednou. Iritida je obvykle nejméně závažným typem uveitidy.

Sponzorováno

Střední (intermediální) uveitida (střed oka)

Střední uveitida postihuje sklivec, postihuje střední část oka a nazývá se také iridocyklitida. Slovo „intermediální“ v názvu odkazuje na lokalizaci zánětu a ne na závažnost zánětu. Střední část oka zahrnuje pars plana, což je část oka mezi duhovkou a cévnatkou. Tento typ uveitidy se může objevit u jinak zdravých lidí, ale je spojen s některými autoimunitními chorobami, jako je roztroušená skleróza.

Zadní uveitida (zadní část oka)

Zadní uveitida může být také označována jako choroiditida, protože postihuje choroid (cévnatku). Tkáň a cévy cévnatky jsou důležité, protože dodávají krev do zadní části oka. Tento typ uveitidy se obvykle vyskytuje u lidí s infekcí virem, parazitem nebo houbou. Může se také objevit u lidí s nějakým autoimunitním onemocněním.

Zadní uveitida bývá závažnější než přední uveitida, protože může způsobit zjizvení sítnice. Sítnice je vrstva buněk v zadní části oka. Zadní uveitida je nejméně běžnou formou uveitidy.

Pan-uveitida (všechny části oka)

Když zánět postihne všechny hlavní části oka, nazývá se pan-uveitida. Často zahrnuje kombinaci rysů a symptomů ze všech tří výše zmíněných typů uveitidy.

Léčba – Jak se léčí uveitida?

Léčba uveitidy závisí na příčině a typu uveitidy. Obvykle se uveitida léčí očními kapkami. Pokud je uveitida způsobena jiným stavem, léčba tohoto základního stavu může uveitidu odstranit. Cílem léčby je snížit zánět v oku.

Zde jsou běžné možnosti léčby pro každý typ uveitidy:

 • Léčba přední uveitidy neboli iritidy zahrnuje tmavé brýle, oční kapky k rozšíření zornice a snížení bolesti a steroidní oční kapky ke snížení zánětu nebo podráždění.
 • Léčba zadní uveitidy může znamenat steroidy užívané ústy, injekce kolem oka a návštěvy dalších specialistů k léčbě infekce nebo autoimunitního onemocnění. Celotělová bakteriální infekce je obvykle léčena antibiotiky.
 • Léčba středně závažné uveitidy znamená steroidní oční kapky a steroidy užívané ústy.
 • Těžké případy uveitidy mohou vyžadovat léky, které potlačují imunitní systém.

Možné komplikace uveitidy

Neléčená uveitida může vést k závažným komplikacím, jako například k těmto:

 • katarakta (šedý zákal), což je zakalení čočky nebo rohovky
 • tekutina v sítnici
 • glaukom, což je vysoký tlak v oku
 • odchlípnutí sítnice, což je opravdu veliký problém
 • ztráta zraku

Další regenerace a výhled pacienta po léčbě

Přední uveitida obvykle zmizí během několika dnů po léčbě. Uveitida postihující zadní část oka neboli zadní uveitida se obvykle hojí pomaleji než uveitida postihující přední část oka. Relapsy jsou běžné.

Léčba zadní uveitidy, které způsobená jiným stavem může trvat měsíce a může způsobit trvalé poškození zraku.

Prevence – Jak lze zabránit uveitidě?

Hledání správné léčby autoimunitního onemocnění nebo infekce může pomoci zabránit uveitidě. Uveitidě u jinak zdravých lidí je obtížné zabránit, protože příčina není známa.

Sponzorováno

Včasná diagnostika uveitidy a její léčba jsou důležité pro snížení rizika ztráty zraku, která může být trvalá.

A dále si o lidském oku přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva