Sponzorováno

Bylinky na psoriázu (lupénku) – které vykazují nejlepší výsledky? 4.73/5 (11)

Na psoriázu zkuste i bylinky.

Na psoriázu zkuste i bylinky.

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které ovlivňuje vaši pokožku. Říká se jí také lupénka. Hlavními příznaky lupénky jsou šupinaté skvrny, které se objevují na pokožce – jsou červené nebo stříbřitě bílé. Psoriáza postihuje odhadem 2% populace a je často doprovázena souvisejícím stavem nazývaným psoriatická artritida. Metody léčby psoriázy se liší od člověka ke člověku, od topických krémů, přes světelnou terapii, až po perorální léčbu léky.

Stále probíhá mnoho výzkumů v oblasti přírodních léků na léčbu psoriázy. Například některým pacientům velmi pomohly bylinky. A které? Na to se nyní společně podíváme.

Doporučované bylinky na psoriázu (lupénku)

Zkuste na problémovou psoriázu následující bylinky:

Mahónie cesmínolistá

Mahónie cesmínolistá (lat. Mahonia aquifolium) je dobře známý, stálezelený, asi 1 metr vysoký rozložitý keř. V ní obsažené alkaloidy mají protizánětlivý účinek, především na kůži. Snižují tvorbu šupin a odstraňují zarudnutí ekzematických a lupénkových ložisek na pokožce. Stonek a listy rostliny bývají rozemleté ​​na prášek nebo zpracovány do extraktu, který se pak používá k vytvoření krému na pokožku. Bylo zjištěno, že redukuje zarudnutí psoriázy, pokud je používána lokálně.

V účinných klinických studiích obsahoval kožní krém 10 procent extraktu z Mahónie cesmínolisté. Krém může v průběhu aplikace způsobit pocit pálení. Mahónie cesmínolistá funguje nejlépe, pokud je vaše psoriáza mírná až středně těžká.

Jak bylinku použít? Používejte krém s jejím obsahem na problémové oblasti pokožky.

Baphicacanthus cusia

Baphicacanthus cusia je rostlina používaná v tradiční čínské medicíně. Tato bylinka byla také po mnoho staletí používána pro získání modrého barviva (indigo). Jiný název bylinky je Indigo naturalis nebo Qing Dai)

Baphicacanthus cusia lze destilovat do olejového extraktu. Tento extrakt může velmi efektivně léčit psoriázu na nehtech. V jedné studii bylo pravidelné užívání tohoto oleje (každý den po dobu 24 týdnů) spojeno s výrazným zlepšením psoriázy nehtů.

Bylinný extrakt lze také použít lokálně na jiných částech vašeho těla, kde pociťujete svědění psoriázy.

Jak bylinku použít? Používejte ho v podobě oleje na psoriázu na nehtech.

Aloe vera

Aloe vera je rostlina známá pro své uklidňující a příjemně chladivé vlastnosti. Aloe vera může také pomáhat s regenerací kožních buněk a léčbou podrážděné pokožky.

Psoriáza může být efektivně léčena pomocí krému s aloe vera obsahujícího alespoň 0,5% aloe. Užívání krému místně až 3 krát denně po dobu 5 dnů v řadě může snížit zánět na pokožce a s mírnou lupénkou. Po 3 až 4 týdnech této léčby dopřejte pokožce odpočinek od léčby aloe.

Jak bylinku použít? Používejte aloe v krému.

Kurkuma

Kurkuma je součástí stejné rodiny jako zázvor. Její účinná složka se nazývá kurkumin. Kurkuma má jedinečné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které vedou lékaře a vědce k tomu, aby ji studovali jako jednu z možných bylinek působící na příznaky psoriázy.

Sponzorováno

V jedné studii byl použit gel, který obsahoval kurkumin. Zkusili ho použit lidé s psoriázou. Tato metoda léčby byla dále doprovázena topickými steroidy a jídelníčkem s minimem mléčných výrobků. Lidé ve studii hlásili dramatické zlepšení symptomů psoriázy.

Jak bylinku použít? Zkuste kurkumu použít v podobě gelu na problémová místa na pleti.

Kapsaicin

Kapsaicin je účinná složka chilli papriček. Právě tato látka je důvodem, proč cítíte pálení, když jíte jídlo ochucené chilli. Schopnost „spalování“ buněk může skutečně pomoci kontrolovat příznaky psoriázy. Je to zvláštní, že? Ale funguje to. Střední, až mírně závažná psoriáza, která byla léčena kapsaicinem aplikovaným místně, se během šesti týdnů výrazně zlepšila.

V roce 1993 odborný časopis Journal of American Academy of dermatologi, popisuje jak kapsaicin zmírňuje příznaky psoriázy (lupénky). Krém snížil zarudnutí a svědění.

Když poprvé používáte produkt s kapsaicinem, můžete na místě jeho aplikace zaznamenat intenzivní pocit pálení. Lidé ve studiích ohledně léčby psoriázy však uvedli, že po pálení nepohodlí ustoupilo – zejména když pravidelně užívali produkty s kapsaicinem (např. krém).

Avokádový olej

Mnoho lidí hlásilo výrazné zlepšení symptomů při pravidelné místní aplikací avokádového oleje na místa s psoriázou.

Studený lisovaný olej z avokáda, jako je ten, který je považován za jeden z nejlepších olejů pro zdraví pokožky – je velmi dobrý při odstraňování suché kůže. I když je psoriáza zjevně mnohem vážnějším problémem než suchá kůže, hluboké a dlouhotrvající hydratační vlastnosti avokádového oleje mohou pomoci snížit příznaky psoriázy, jako je hrubá a popraskaná kůže – může pomoci zmírnit dráždivé svědění.

Také by bylo prospěšné pro pacienty s psoriázou přejít při vaření z potenciálně zánětlivých polynenasycených kuchyňských olejů, jako je například kukuřičný nebo sojový olej, na mnohem zdravější mononenasycené oleje – např. ten z avokáda.

Avokádový olej můžete použít třeba jako salátový dresink, na vařenou zeleninu, v jakémkoli receptu, který vyžaduje kvalitní olej a dokonce se může brát i jako doplněk užíváním lžičky dvakrát denně společně s jídlem.

Potenciální rizika

Je důležité být opatrní při použití bylinných léků. Tyto výrobky mohou interagovat s ostatními léky. Například použití krémů na oblast pokožky může způsobit, že vaše kůže bude lépe absorbovat účinné látky z topických kortikosteroidů a podobně.

Je také důležité být opatrní ohledně alergií. Vždy otestujte novou lokální mast nebo krém na malé části pokožky, která není ovlivněna psoriázou dříve, než ji použijete na místo s psoriázou. Pokud máte jakékoliv zarudnutí, kopřivku nebo svědění z nového krému, nepoužívejte tento přípravek jako léčbu lupénky. Neaplikujte produkty také na otevřené rány.

Několik slov na závěr

Psoriázu nelze vyléčit, ale existuje stále více způsobů, jak zvládnout její příznaky. Bylinná léčba psoriázy se zdá být slibná. Ale bylinné ošetření není náhradou za profesionální lékařský dohled. Spíše je to doplněk. Pokud pociťujete úspěch při léčbě psoriázy alternativní terapií, nezastavujte ani jiné části léčebného plánu, aniž byste se nejdříve neobrátili na svého lékaře.

Sponzorováno

Vážné případy psoriázy by měly být léčeny lékařem, který má předpoklady pro důkladné pochopení problému, jelikož může existovat řada základních příčin lupénky. To berte na vědomí.

A co si dále o psoriáze přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva