Sponzorováno

Příznaky stařecké demence – tato nemoc si nevybírá 4.82/5 (45)

Demence může postihnout kohokoliv z nás...

Demence může postihnout kohokoliv z nás…

Pokud hned mávnete rukou s přesvědčením, že vás se demence určitě netýká, můžete mít pravdu, ale nemusíte. Signály nástupu stařecké demence jsou totiž nenápadné. Vy si myslíte, že se chováte normálně, přitom jde o nebezpečné znamení demence! Mnozí dospělí si na dětská léta nepamatují. Paradoxem však je, že se do dětství postupně vracejí, alespoň z hlediska jejich psychiky. Může za to nemoc zvaná demence.

Prvotní příznaky demence

Časté pády

Stává se vám, že o něco zakopnete a za pár vteřin jste na zemi? Můžete být nešikovní, ale záleží na tom, jak často padáte. Upozorňuje na to studie, prezentovaná na mezinárodní konferenci o Alzheimerově chorobě před čtyřmi lety. Odborníci zvedají varovný prst, pokud jde přibližně o 4 pády ročně! V tomto případě trpíte poruchami pohybu, kdy nedokážete pádu jednoduše zabránit, např. zachytit se něčeho, a to už je nebezpečný příznak!

Vědci dokonce také zjistili, že předzvěstí zvýšené hrozby demence je pomalá chůze v mladém a středním věku.

Ztráta smyslu pro humor

Smáli jste se ostošest, bavili jste se na trefných poznámkách a teď? Dnes jim nerozumíte, ba dokonce vtipy už berete vážně. Pokud je to i váš případ, měli byste zpozornět! Psychologové ze San Francisca tvrdí, že tehdy už nedokážete odlišit pravdu od fikce.

Jste necitliví

Kdysi jste to nedělali, nyní je to na denním pořádku. Vždy si najdete někoho, koho svými poznámkami urazíte? Začíná se u vás projevovat demence! Náhlá ztráta schopnosti porozumět mezilidské komunikaci je jen začátek. Nezdvořilé chování či nevhodnost chování až trapnost je pro tyto lidi zcela normální, proto nechápou, proč nad jejich chováním ostatní jen kývají hlavou.

Nerespektujete slušné chování

Řeknete si, že u teenagerů je to normální? Ne vždy! Překvapivými známkami demence je vulgarismus, špatné chování k druhým či kriminální chování jako např. krádeže v obchodech. Týká se to hlavně lidí, kteří již dovršili 30 let. Tito lidé ztratili smysl pro společenské normy a jsou o krok blíže k demenci.

Upřený pohled na jeden bod

Ke známkám nemoci patří také snížená schopnost normálních očních pohybů. Pacient nepřítomně dívá dopředu, přičemž jeho pozornost je upřena na jeden bod. Je velmi nepříjemné, pokud tím bodem jste např. vy. Pacient si však neuvědomuje, že na vás doslova zírá. Projevuje se to i při čtení. Osoba přeskakuje řádky, stále se dívá na stejnou část textu a nedokáže pochopit jeho smysl.

Sponzorováno

Demence si nevybírá

Rozlišujeme několik druhů demence, přičemž jednou z nich je například degenerativní demence. Do této skupiny duševních onemocnění patří Alzheimerova demence. Důvod proč se zaměřit právě na tento typ demence je prostý. Je nejčastěji se vyskytující demencí z pomezi všech, co u nás představuje až 60%.

Může se však projevit již před 65.rokom života, tak po něm. U Alzheimerovy demence dochází k výraznějším a rychlejším změnám v činnostech, které člověk vykonává oproti činnostem vykonávaným, pokud přirozeně stárne.

Můžeme hovořit například o:

1. Poruchách paměti, které později způsobují nastupující komplikace v každodenním životě. Začíná to zapomínáním věcí, jmen, čísel. Pacienti s Alzheimerovou demencí se opakovaně ptají na tytéž skutečnosti.
2. Poruchách rozhodování a plánování, které souvisejí s narušením soustředěnosti
3. Neschopnosti finančně plánovat, či disponovat s penězi v běžných každodenních záležitostech
4. Poruchách orientovat se v čase nebo i na známých místech, částečná nebo úplná dezorientace
5. Problém v konverzaci, či časté zapomnětlivosti. Lidé s touto poruchou mají problém zapojit se do rozhovorů.
6. Časté zapomnětlivosti, která souvisí s odkládáním jednotlivých předmětů na nesprávná místa.
7. Častých změnách nálady a osobnosti, které se projevují úzkostí, depresemi, plachostí, podezřívavostí, vztahovačností.

Jak lze pomoci

Život usnadňují i určité pomůcky v bytě, například cedule na dveřích (toto je chladnička), velký kalendář se zaškrtnutým datem, nejdůležitější telefonní čísla. Pokud nemůže o nemocného pečovat jeden člen rodiny, je třeba se pokusit zapojit více členů.

Jaká je léčba

Rozpoznat příznaky obyčejné stařecké demence od patologické může jen odborník. Pokud někdo neustále hledá klíče, brýle či odloží kečup do šuplíku, netřeba hned propadnout panice. Pokud však paměťové schopnosti selhávají stále častěji, návštěvu lékaře neodkládejte. Zatím neexistuje lék, který by Alzheimerovu chorobu vyléčil. Léky, které nemocní dostávají, pomáhají alespoň zmírnit příznaky nemoci a zpomalí se její postup.

Napište nám o vašich zkušenostech o demenci do komentářů. Budeme moc rádi.

A dále si o demenci přečtěte

VIDEO: O demenci

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva