Sponzorováno

Co způsobuje demenci? Jaké jsou příčiny demence? 4.55/5 (11)

Nikdy není příliš brzy začít s prevencí demence

Nikdy není příliš brzy začít s prevencí demence

Alzheimerova choroba je pravděpodobně nejvíce známou formou demence, kdy je postižena paměť, myšlení a orientace. Demence je definována jako selhání mentálních funkcí a nedá se tak úplně předvídat, ale jsou věci, na které když si dáte pozor, tak snížíte riziko vzniku této choroby.

Přinášíme vám seznam pěti věcí, které mohou snížit riziko vzniku demence. Dávejte si na ně pozor v každém věku, protože není nad dostatečnou prevenci!

1. Pasivita

Při sedavém způsobu života riskujete rychlejší rozvoj srdečních onemocnění, ale také trpí váš mozek. Pravidelné cvičení snižuje riziko více chorob stáří, včetně demence. Cvičení také pomáhá zlepšit koncentraci, prokrví mozek a může dokonce zpomalit průběh demence, pokud už jí trpíte. Dopřejte si proto denně alespoň půlhodinku chůze, běhu, jógy či strečinku nebo jakéhokoliv pohybu, který uznáte za vhodný.

2. Nedostatek vitamínu B a nesprávné stravování

Málo vitamínu B – zejména B1, B6 a B12 může vést k demenci. Dalším rizikovým faktorem je obezita – nahromadění tuků a dalších látek ve stěnách cév snižuje průtok krve do mozku, což vede k vaskulární demence a také hrozí mrtvice.

Dietnější stravování, ve kterém jsou zahrnuty všechny potřebné látky včetně vitamínu B sníží riziko pro tento typ demence. Najdete je například ve vejcích, obilných výrobcích, mase, luštěninách a listové zelenině.

3. Přehnané pití alkoholu

Zatímco střídmé užívání alkoholu má podle vědců pozitivní kardiovaskulární účinky, nadměrné pití může mít opačný účinek. To je spojeno se zvýšeným rizikem demence. Pro ženy představuje nadměrné pití konzumace tří a více alkoholických nápojů v jeden den nebo více než sedm v týdnu. Pro muže je to pět a více za den nebo více než 15 za týden. Takže nejlepší je nepít vůbec, ale pokud už, tak rozhodně pouze s mírou!

4. Pokud jste stále zavřeni uvnitř

Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají nedostatek vitaminu D, mohou mít větší pravděpodobnost vzniku demence. Příjem vitamínu D můžete snadno zvýšit tím, že budete každý den nebo alespoň pár dní v týdnu trávit na slunci nejméně 10-15 minut. Už tento krátký čas na přímém slunci vám doplní požadovanou denní dávku vitamínu D.

Sponzorováno

5. Neléčené nemoci

Jw třeba si dávat pozor na svůj zdravotní stav, protože neléčené nemoci jsou často spouštěčem dalších. Například neléčená cukrovka a vysoký cholesterol jsou nebezpečné pro vaše dlouhodobé zdraví. Mohou přispět k rozvoji demence, včetně Alzheimerovy choroby.

I když si možná myslíte, že stáří je daleko, to, jak se o sebe staráme teď, má na nás vliv po zbytek života. A nikdy není příliš pozdě na to, abychom něco změnili k lepšímu.

Na vzniku demence se nejvíce podílí životní styl

Podobně jako v případě srdečních chorob a dalších onemocnění, životní styl je jedním z nejklíčovějších faktorů při prevenci Alzheimerovy choroby a dalších forem demence.

Jak uvedli vědci ze švédského Karolinska Institute, již ve středním věku člověka lze identifikovat rizikové faktory, které mohou naznačit, zda má jedinec sklon vyvinout si v pozdějším věku demenci.
Mezi tyto rizikové faktory patří vzdělání, zvýšený krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, obezita a nedostatek tělesného cvičení – což je podobné rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění a mozkové mrtvice.

„Klíčovým bodem ve všech těchto faktorech jsou změny životního stylu,“ říká vedoucí výzkumu Miia Kivipeltová.

Demence ani Alzheimerova choroba, která je hlavní příčinou demence u starších lidí, se nedají léčit, takže jsou velmi důležité jakékoliv způsoby základní prevence.

Podle odhadů trpí ve světě Alzheimerovou chorobou až 15 milionů lidí a očekává se, že se stárnutím populace bude toto číslo narůstat.
Tým vědců analyzoval údaje ze studie 1409 lidí, kteří ve středním věku jevily známky možné demence. Nejprve je zkoumali ve věku zhruba 50 let a poté o 20 let později. Zjistili, že čtyři procenta zkoumaných pacientů, u kterých se vyvinula demence, měli před 20 lety nejvyšší stupeň šesti rizikových faktorů přispívajících ke vzniku tohoto onemocnění.

Nikdy není příliš brzy začít s prevencí demence, člověk může udělat velmi mnoho pro záchranu svého mozku, nejen svého srdce – jelikož rizikové faktory obou onemocnění jsou téměř identické.

Máte s demencí nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co číst dále?

VIDEO: Demence – doktor věd František Koukolík

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva