Zelené banány a jejich přínosy pro naše zdraví – na co jsou dobré? 4.89/5 (18)

Zelené banány je potřeba před konzumací upravit - vařením a podobně.

Zelené banány je potřeba před konzumací upravit – vařením a podobně.

Může pro vás být zelený banán nějak dobrý? Nějak přínosný? S takto znějícím názvem se dá očekávat, že zelené banány budou něco exotického, že? Ale zelené banány jsou vlastně jen obyčejné banány. Ale nezanevřete na ně jen proto, že jsou zelené. Mají totiž řadu zdravotních výhod.

První, co je dobré o zelených banánech říct je to, že na rozdíl od žlutých banánů můžete jíst zelené banány až po jejich zpracování – buď vařením nebo smažením. Existuje mnoho chutných receptů se zelenými banány. Smažené banány mají samozřejmě extra kalorie kvůli procesu smažení. Takže je lepší (zdravější) je vařit. Mohou být použity k výrobě omáček a dipů.

Zelené vs. žluté banány: Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Banány se obvykle sklízejí, když jsou ještě zelené. To pomáhá zajistit, aby se nedostaly na pulty obchodů příliš až příliš zralé. Dozrají právě na cestě k vám. Proto je můžete vidět v supermarketu krásně žluté. Kromě rozdílných barev se zelené a žluté banány liší několika i několika dalšími způsoby:

 • Chuť: Zelené banány jsou méně sladké. Ve skutečnosti jsou docela hořké.
 • Textura: Zelené banány jsou pevnější než žluté banány. Jejich struktura byla někdy popsána jako vosková.
 • Složení: Zelené banány jsou mají vyšší obsah škrobu. Nezralé banány obsahují převážně škrob, který tvoří 70-80% jejich sušiny (studie na toto téma zde). Během dozrávání se jejich škrob přemění na jednoduché cukry (sacharózu, glukózu a fruktózu). Zajímavé je, že zralé banány obsahují pouze 1% škrobu.

Kromě toho se zelené banány hůře loupou, zatímco zralé banány se docela snadno loupou. Asi to znáte sami, když si koupíte trochu méně zralý banán, docela blbě se loupe.

Zelené i žluté banány jsou hodně výživné

Zelené a žluté banány jsou dobrým zdrojem mnoha důležitých živin. Přestože není k dispozici přesný nutriční profil zelených banánů, měly by obsahovat stejné mikroživiny, jako když jsou zralé. Zelený nebo žlutý středně velký banán (118 gramů) obsahuje:

 • Vláknina: 3,1 gramů
 • Draslík: 12% DDD
 • Vitamin B6: 20% DDD
 • Vitamin C: 17% DDD
 • Hořčík: 8% DDD
 • Měď: 5% DDD
 • Mangan: 15% DDD

Dále má přibližně 105 kalorií, z nichž více než 90% pochází ze sacharidů. Navíc banány mají nízký obsah tuku a bílkovin.

Nejlepší vlastnosti zeleného banánu

Takže ptáte se jaké jsou výhody zeleného banánu? Zde jsou:

1. Vysoký obsah vlákniny

Zelené banány jsou plné vlákniny. Všichni víme, že vlákna jsou důležitá pro správné fungování zažívacího traktu a pohyb střev. Jeden šálek vařených zelených banánů obsahuje 3,6g vlákniny. Konzumace dostatečného množství vlákniny také znamená, že jste méně náchylní k cukrovce. A to prostě chcete.

2. Rezistentní (odolný) škrob

Odolný škrob je škrob, který není absorbován do tenkého střeva, ale spíše se přenáší do tlustého střeva. Výzkum, který provedla Janine Higginsová z University of Colorado Health Sciences Centre (zdroj zde), naznačuje, že příjem rezistentního škrobu je spojen s několika změnami v metabolismu, které mohou znamenat velmi pozitivní přínosy pro vaše zdraví. Mezi přínosy pro zdraví patří:

 • Snížení množství uloženého tuku v těle
 • Zlepšení citlivosti celého těla na inzulín
 • Snížení koncentrace cholesterolu a triglyceridů v plazmě
 • Snížení glykemických a insulinemických odpovědí

3. Vysoký obsah draslíku

Zelené banány mají vysoký obsah draslíku. Šálek vařených zelených banánů obsahuje 531 mg draslíku. Naše tělo potřebuje draslík pro pohyb svalů, řádné fungování nervů a čištění krve ledvinami. Potřebujete dávku draslíku? Dejte si zelený banán (nějak upravený samozřejmě).

Živiny v zeleném banánu lze lépe vstřebat pravidelnou konzumací tohoto ovoce.

4. Super výživa pro probiotické bakterie

Zelené banány slouží jako dokonalé jídlo pro „dobré a přátelské“ bakterie. Tyto bakterie, které žijí ve vašem střevě, konzumují zelené banány a pomáhají vám dosáhnout zdravějšího zažívacího traktu. A to chcete.

5. Zdroj mnoha vitamínů

Zelené banány jsou bohatým zdrojem různých vitaminů, jako je vitamin B6, vitamín C a další. Tyto vitamíny jsou nesmírně důležité pro udržení zdravého těla.

6. Léčba průjmu

Zelené banány zabraňují průjmu. Jsou jeho prevencí. A stejně tak ho i léčí. Velmi dobře je uvařte před konzumací. Průjem je způsoben baktericidní, virovou nebo parazitní infekcí. Mezi příznaky průjem patří nevolnost, únava, břišní křeče atd. Zelené banány pomáhají řešit tyto příznaky.

7. Diabetická dieta

Lidé, kteří trpí diabetem typu 2, mohou ve své stravě mít zelený banán, jelikož zelený banán obsahuje jen malé množství cukru. Všichni víme, jak citlivá je dieta u pacientů s diabetem. Za účelem dosažení těch nejlepších výsledků můžete do jídelníčku zahrnout zelené banány ve vařené podobě.

8. Dobrý zdroj pektinu

Zelené banány jsou také dobrým zdrojem pektinu. Tento typ vlákniny se nalézá v různých druzích ovoce a pomáhá jim udržet si strukturu. Pektin se rozpadá, když se banán stává přezrálým, což způsobuje, že pak ovoce změkne. Určitě to znáte. Černý, měkký banán. To je právě banán, kde se už všechen pektin rozpadl.

Zelené banány, stejně jako jejich žlutý příbuzný, jsou zásobárnou zdravotních výhod. S pomocí zelených banánů můžete připravit různé recepty.

A co si ještě o banánech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva