Benigní a maligní nádory – co to je a jaký je mezi nimi rozdíl? 4.79/5 (29)

Sponzorováno

Pokud u vás byl diagnostikován nádor, první krok, který lékař provede, je zjištění, zda je nádor maligní nebo benigní. To ovlivní váš léčebný plán. Stručně řečeno, jsou významy slov maligní a benigní v souvislosti s nádory následující:

  • maligní = rakovinný – tyto nádory ohrožují okolní tkáně, ničí je (rostou destruktivně). Při tomto druhu nádoru se buňky šíří organismem a zakládají vzdálená ložiska (metastázy).
  • benigní = nerakovinný tyto nádory jsou nezhoubné, dá se říci neškodné. Benigní nádory nepronikají do okolních tkání ani se nešíří do jiných částí těla.

Co je to nádor?

Nádor je abnormální růst buněk. Když jsou buňky v nádoru „normální“, je nádor benigní. Laicky se dá říci, že se „něco“ prostě pokazilo, buňky začaly nekontrolovaně růst a tak nakonec vznikl nádor. Když jsou buňky abnormální a mohou růst nekontrolovatelně, jsou to nádorové buňky a nádor je maligní.

Chcete-li zjistit, zda je nádor benigní nebo maligní (rakovinný), může lékař vzít vzorek buněk biopsií. Pak je odebraný vzorek buněk analyzován pod mikroskopem patologem, lékařem specializovaným na laboratorní vědu.

Definice benigních nádorů: Nekarcinogenní

Pokud nejsou buňky rakovinové, nádor je benigní. Nevnikají do okolních tkání, ani se nešíří do jiných oblastí těla (nemetastázují). Benigní nádor je méně znepokojující, pokud se nedotýká okolních tkání, nervů nebo cév a nezpůsobuje žádná poškození. Fibroidy v děloze nebo lipomy jsou příklady benigních nádorů.

Benigní nádory může být nutné chirurgicky odstranit. Mohou růst do velmi velkých rozměrů, někdy vážící i kilogramy. Mohou být nebezpečné, například když se vyskytují v mozku a narušují normální struktury v uzavřeném prostoru lebky. Mohou tlačit na životně důležité orgány nebo zablokovat cévy. Některé typy benigních nádorů, jako jsou střevní polypy, jsou považovány za prekancerózní a jsou často preventivně odstraněny, aby se zabránilo tomu, že se stanou maligními. Benigní nádory se obvykle po odstranění neobjeví, ale pokud se to děje, obvykle se jedná o stejné místo.

Nejčastější typy benigních nádorů

  • Adenomy (epiteliální tkáň, která pokrývá orgány a žlázy)
  • Meningeomy
  • Fibromy nebo fibroidy (pojivová tkáň jakéhokoli orgánu – nejčastěji se vyskytují v děloze)
  • Papilomy (kůže, prsa, děloha a sliznice)
  • Lipomy (tukové buňky)
  • Myomy (svalová tkáň)
  • Hemangiomy (krevní cévy a kůže)
  • Neuromy (nervy)
  • Osteochondromy (kosti)

V závislosti na umístění a velikosti benigního nádoru může / nemusí být léčba nutná. Lékaři budou sledovat symptomy pacienta a provádět různé testy v určitých časových intervalech.

Příčina benigních nádorů

Příčiny benigních nádorů jsou často následující:

  • Genetika
  • Strava
  • Stres
  • Toxiny: expozice radiaci nebo jiným toxinům v životním prostředí
  • Trauma nebo zranění určité oblasti

Mnoho případů benigních nádorů nevyžaduje léčbu a lékaři budou sledovat nádor, aby se ujistili, že to nevyvolává problémy. Pokud se příznaky stávají problémem nebo hrozbou pro jiné orgány, může být nutná operace k odstranění nádoru. V některých případech mohou být užívány i léky nebo radioterapie. Váš lékař vám pomůže určit nejlepší postup.

Definice maligních (zhoubných) nádorů: Karcinogenní, rakovinné

Maligní znamená, že nádor je tvořen rakovinnými buňkami a může napadnout blízké tkáně. Některé rakovinné buňky se mohou dostat do krevního řečiště nebo lymfatických uzlin, kde se mohou rozšířit do jiných tkání v těle – to se nazývá metastázování. Rakovina se může objevit kdekoli v těle, včetně prsu, střev, plic, reprodukčních orgánů, krve a pokožky.

Například rakovina prsu začíná v prsní tkáni a může se šířit do lymfatických uzlin v podpaží, pokud není zachycena dostatečně brzy a hodně léčena. Jakmile se rakovina prsu rozšíří do lymfatických uzlin, rakovinné buňky mohou cestovat do jiných oblastí těla, jako jsou játra nebo kosti. Buňky rakoviny prsu pak mohou v těchto místech vytvářet nádory. Biopsie těchto nádorů pak může vykazovat charakteristiky původního nádoru prsu.

Nejčastější typy maligních nádorů

  • Sarkomy (pojivové tkáně jako je sval, šlachy, tuk a chrupavka)
  • Karcinomy (orgány a žlázové tkáně, jako je prsa, děloha, prostata, plíce a štítná žláza)
  • Leukémie: maligní onemocnění, která začíná v kostní dřeni nebo jiné krev tvořící tkáni, což způsobuje, že abnormální buňky vstupují do krevního řečiště
  • Lymfom a mnohočetný myelom: začíná v buňkách imunitního systému
  • Rakoviny centrálního nervového systému: malignity, které začínají v míše nebo mozkové tkáni

Maligní nádory nemusí zpočátku způsobovat žádné příznaky a první známkou toho, že něco není správně, může být zjištění bezbolestné hrudky. Tyto typy nádorů jsou „elastické“, umožňuje jim to růst do poměrně velkých velikostí, než jsou detekovány.

Sponzorováno

Jak rostou a začínají tlačit proti orgánům, krevnímu oběhu a nervům, může dojít k bolesti v místě růstu.

Maligní vs. benigní nádory - vysvětlení pomocí obrázku

Maligní vs. benigní nádory – vysvětlení pomocí obrázku

 

Rozdíly mezi benigními a maligními nádory

Ačkoli existují výjimky – například, ačkoli většina maligních nádorů rychle roste a většina benigních ne, existují příklady pomalu rostoucích maligních nádorů a benigních nádorů, které rostou rychle. Takže na to není úplně spolehnutí. Zde je přehled hlavních vlastností nádorů:

Charakteristika benigních nádorů Charakteristika maligních nádorů
Buňky mají tendenci se nerozšiřovat Buňky se mohou šířit
Nejčastěji rostou pomalu Obvykle rostou poměrně rychle
Nejsou invazivní do okolní tkáně Často napadají bazální membránu, která obklopuje okolní zdravou tkáň
Nemetastázují (rozšiřují) se do jiných částí těla Mohou se šířit prostřednictvím krevního řečiště nebo lymfatického systému (do daleké i nedaleké tkáně)
Mají tendenci mít jasné hranice Mohou se objevit po odstranění, někdy i v jiných oblastech než původní místo
Pod patologickým mikroskopem mají chromozomy a DNA buňky normální tvar Buňky mají abnormální chromozomy a DNA se vyznačují velkými, temnými jádry – buňka může mít abnormální tvar
Nevylučují hormony ani jiné látky (výjimkou jsou: feochromocytom nadledvin) Mohou vylučovat látky, které způsobují únavu a ztrátu hmotnosti (paraneoplastický syndrom)
Nemusí vždy nutně vyžadovat léčbu, pokud neohrožují zdraví Mohou vyžadovat agresivní léčbu, včetně chirurgických, radiačních, chemoterapeutických a imunoterapeutických léků
Je nepravděpodobné, že by se znovu objevily, pokud by byly odstraněny, nebo že by vyžadovaly další léčbu, jako je radioterapie nebo chemoterapie

 

Může být benigní nádor zhoubný?

Některé typy benigních nádorů se velmi zřídka přeměňují na zhoubné nádory. Některé typy, jako například adenomatózní polypy (adenomy) v tlustém střevě, mají větší riziko přeměny na rakovinu. To je důvod, proč polypy, které jsou benigní, jsou raději odstraněny během kolonoskopie. Odstranění je jedním ze způsobů prevence rakoviny tlustého střeva.

Není vždy jasné, zda je nádor benigní nebo maligní, lékař může použít několik různých faktorů, aby jej diagnostikoval. Můžete i tak skončit s nejistou diagnózou.

Jaká je vaše diagnóza?

Pokud vám byl diagnostikován maligní nádor, váš onkolog (lékař, který se specializuje na léčbu rakoviny) vypracuje plán léčby založený na stádiu rakoviny.

  • Ranná stadia rakoviny = příliš se nerozšířila, pokud vůbec,
  • Pozdní, pozdější fáze rakoviny = rozšířila se do více oblastí těla.

Určení stupně rakoviny může vyžadovat biopsii, chirurgický zákrok a / nebo zobrazovací testy. Po určení fáze rakoviny můžete pokračovat v léčbě.

Pokud vám byl diagnostikován benigní nádor, lékař vám poskytne ujištění, že nemáte rakovinu. V závislosti na typu benigního nádoru může lékař doporučit pozorování nebo odstranění nádoru, například kvůli kosmetickým nebo zdravotním účelům (například tento nádor může ohrozit důležité orgány ve vašem těle).

Prevence

Sponzorováno

Čím víc víte o stádiích rakoviny a prevenci rakoviny, tím lépe se můžete chránit před veškerým růstem nádorů ve vašem těle. Posílení imunitního systému vašeho těla pomocí zdravého jídelníčku, cvičení a volby zdravého životního stylu jsou vaší první řadou obrany. Je to váš život a vaše tělo. Tak si to uvědomte.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    2 Komentářů u článku “Benigní a maligní nádory – co to je a jaký je mezi nimi rozdíl?”

    1. Jiří Doležel napsal:

      Je tam malá chybička pravopisná: nemá být „ranní stadia,“ ale „ranná stadia.“
      Jinak je to špičková práce. Hlavně je to srozumitelné. Díky.
      Jiří Doležel

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva