Sponzorováno

Aplastická anémie (dřeňový útlum) – příznaky, příčiny a léčba 4.87/5 (15)

  • Aplastická anémie je vzácné onemocnění, které postihuje kostní dřeň. Toto onemocnění je charakterizováno nízkým počtem krvinek (červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček) v důsledku poruchy v produkci krvinek kostní dření.
  • Hlavní rysy aplastické anémie jsou: Nízký počet červených krvinek (erytrocytů): To může způsobit anémii, což vede k únavě, slabosti a bledosti. Nízký počet bílých krvinek (leukocytů): Tím je oslabena schopnost imunitního systému bránit tělo před infekcemi. Nízký počet krevních destiček (trombocytů): To může způsobit problémy s krvácením a sníženou schopnost těla zastavit krvácení.
  • Příčiny aplastické anémie mohou být: Autoimunitní reakce: Když imunitní systém napadá vlastní buňky v kostní dřeni.b Expozice toxickým látkám: Například některým chemikáliím nebo lékům. Infekce: Některé infekce mohou ovlivnit kostní dřeň. Genetické faktory: V některých případech může být aplastická anémie spojena s genetickými predispozicemi.
  • Diagnóza aplastické anémie zahrnuje krevní testy, biopsii kostní dřeně a další vyšetření. Léčba může zahrnovat transplantaci kmenových buněk, léky stimulující tvorbu krve nebo imunosupresivní terapii k potlačení autoimunitní reakce.
  • Aplastická anémie je vážné onemocnění, které vyžaduje odbornou péči. Léčba a prognóza se mohou lišit v závislosti na závažnosti onemocnění a jeho příčinách. Osoby s podezřením na aplastickou anémii by měly co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Aplastická anemie znamená chudokrevnost, která má původ v nedostatečné tvorbě krvinek v kostní dřeni.

Aplastická anemie znamená chudokrevnost, která má původ v nedostatečné tvorbě krvinek v kostní dřeni.

Idiopatická aplastická anémie je typ anémie, při které vaše kostní dřeň přestane vytvářet nové krevní buňky. To může způsobit závažné zdravotní komplikace. Lidé s anémií nemají dostatek funkčních červených krvinek. Červené krvinky jsou odpovědné za přepravu kyslíku v našem těle. Když jste anemičtí, vaše tělo účinně nepřenáší kyslík, což vám ve finále může způsobit únavu a slabost.

Červené krvinky přenášejí kyslík pomocí bílkoviny nazývané hemoglobin. Hemoglobin je tedy nezbytný pro účinný transport kyslíku. Pevně ​​váže kyslík a poté jej uvolňuje v oblastech, které jej potřebují. Hemoglobin také způsobuje, že vaše krev je červená.

Hemoglobin obsahuje železo, které je nezbytné pro to, aby hemoglobin mohl vázat kyslík. Mnoho případů anémie pochází právě z nedostatku železa. Tyto typy anémie jsou snadno léčitelné. Nicméně, aplastická anémie začíná problémem kostní dřeně a není způsobena nedostatkem železa.

Tento stav je vzácný, ale může být i smrtelný, pokud není správně léčen. Pokud máte příznaky aplastické anémie, okamžitě vyhledejte svého lékaře.

Aplastická anémie - ilustrace

Aplastická anémie – ilustrace

 

Aplastická anémie je stav, který nastává, když vaše tělo přestane produkovat dostatek nových krevních buněk.

Symptomy aplastické anémie

Příznaky aplastické anémie jsou podobné příznakům celkové anémie. Pokud je počet vašich červených krvinek nízký, můžete zaznamenat tyto příznaky:

  • závrať
  • nadměrná únava
  • citlivost na nízké teploty
  • slabost
  • rychlá srdeční frekvence
  • podrážděnost
  • bledost
  • dušnost

Nízký počet krevních destiček (trombocytů) pak může způsobit:

  • krvácení z nosu
  • krvácení z dásní
  • na pokožce se snadno vytváří modřiny
  • vyrážka s malými tečkami

Účinky idiopatické aplastické anémie na hladiny bílých krvinek nejsou snadno rozpoznatelné. Nicméně s menším počtem bílých krvinek budete náchylnější k infekcím.

Příčiny aplastické anémie

Aplastická anémie je způsobena poškozením kostní dřeně. Kmenové buňky v kostní dřeni normálně vytvářejí krevní buňky, včetně:

  1. červených krvinek
  2. bílých krvinek
  3. krevních destiček

Tento proces je u lidí s aplastickou anémií narušen. Kmenové buňky jsou poškozené a je tak vyráběno příliš málo krevních buněk. Mnoho problémů a stavů může poškodit kostní dřeň. U lidí s idiopatickou aplastickou anémií je příčina tohoto poškození často neznámá. S tímto problémem je však spojováno několik faktorů. Někteří vědci věří, že aplastická anémie může být autoimunitní stav. Při autoimunitních onemocněních napadá tělo vlastní buňky jako infekci.

Mezi další možné příčiny aplastické anémie patří:

  • reakce na některé léky používané k léčbě artritidy, epilepsie nebo infekce
  • reakce na toxické chemikálie používané v průmyslu nebo zemědělství, jako je benzen, rozpouštědla nebo páry lepidla
  • vystavení záření nebo chemoterapii při léčbě rakoviny
  • anorexii nervosa, závažné poruchy příjmu potravy, která byla spojena s aplastickou anémií
  • některé viry jako Epstein-Barr, HIV nebo jiné herpetické viry

I když je to vzácné, je možné, že aplastická anémie může být zděděna. Aplastická anémie není způsobena nedostatkem železa.

Aplastická anémie se může vyvinout v jakémkoli věku. Může se objevit náhle, nebo se může objevit pomalu a zhoršovat se po dlouhou dobu.

Diagnostika idiopatické aplastické anémie

Všechny typy anemie jsou nejdříve diagnostikovány vyšetřením krve. Kompletní krevní obraz ukáže, pokud máte nízké hladiny červených krvinek, krevních destiček nebo krevních destiček.

Jakmile je diagnostikována anémie, je důležité určit její příčinu. Pokud má váš lékař podezření na aplastickou anémii, možná budete potřebovat biopsii kostní dřeně. Do vaší kyčelní kosti se vloží jehla, kterou se odebere kostní dřeň. Vzorek bude vyšetřen, aby se zjistilo, kolik kmenových buněk je v dřeni přítomno.

Sponzorováno

Váš lékař klasifikuje vaši idiopatickou aplastickou anemii jako akutní nebo chronickou. Akutní případy se objevují náhle a jsou velmi těžké. Chronické případy se vyvíjejí pomaleji. Je však stejně obtížné je léčit.

Možnosti léčby aplastické anémie

Léčba aplastické anémie může zahrnovat léky, krevní transfúze nebo transplantaci kmenových buněk, také známou jako transplantace kostní dřeně.

Léčba závisí na závažnosti vašeho stavu. Některé mírné formy aplastické anémie nevyžadují léčbu. Může se doporučit změna zaměstnání (pokud se dostáváte do styku s chemickými látkami) a podobně. Mnoho mírných případů vyžaduje transfúze krve a trombocytů. Transfúze jsou obecně nutné u akutních případů.

Transplantaci kostní dřeně lze použít k léčbě závažných případů. Tento postup nahrazuje vaše kmenové buňky těmi od dárce. Léčba funguje nejlépe u lidí mladších 40 let, kteří mají sourozence.

Rozeberme možnosti léčby trochu podrobněji:

Krevní transfúze

Léčba aplastické anémie obvykle zahrnuje krevní transfúze ke zmírnění symptomů anémie. Transfuze krve není lékem na aplastickou anemii. Ale ulehčuje příznaky tím, že poskytuje krevní buňky, které vaše kostní dřeň nevyrábí. Transfúze může zahrnovat:

  • Červené krvinky. Transfúze červených krvinek zvyšuje počet červených krvinek. To pomáhá zmírnit anémii a únavu.
  • Trombocyty. Transfúze trombocytů pomáhají předcházet nadměrnému krvácení.

Zatímco obecně neexistuje žádný limit na počet transfúzí krevních buněk, někdy mohou vzniknout komplikace u více transfuzí. Transfúzní červené krvinky obsahují železo, které se může hromadit ve vašem těle a může poškodit životně důležité orgány, pokud není léčeno přetížení železem. Léky mohou pomoci tělu zbavit se přebytečného železa.

Časem může vaše tělo vytvářet protilátky proti transfuzovaným krevním buňkám, čímž jsou méně účinné při zmírnění příznaků. Použití imunosupresivních léků činí tuto komplikaci méně pravděpodobnou.

Transplantace kmenových buněk (kostní dřeně)

Transplantace kmenových buněk k obnovení kostní dřeně pomocí kmenových buněk od dárce může nabídnout jediný úspěšný způsob léčby u lidí s těžkou aplastickou anémií. Transplantace kmenových buněk, která se také nazývá transplantace kostní dřeně, je obecně léčbou volbou pro mladší lidi, kteří mají odpovídající darce – nejčastěji sourozenec.

Je-li nalezen dárce, nejdříve se vaše nemocná kostní dřeň „vyčerpá“ zářením nebo chemoterapií. Zdravé kmenové buňky od dárce jsou filtrovány z krve. Zdravé kmenové buňky se intravenózně podávají do krevního oběhu, kde migrují do dutin kostní dřeně a začnou vytvářet nové krevní buňky. Postup vyžaduje zdlouhavý pobyt v nemocnici. Po transplantaci obdržíte léky, které pomohou zabránit odmítnutí darovaných kmenových buněk.

Transplantace kmenových buněk nese rizika. Existuje šance, že vaše tělo může odmítnout transplantaci, což vede k život ohrožujícím komplikacím. Kromě toho není každý pacient kandidátem na transplantaci nebo každý nemusí najít vhodného dárce.

Imunosupresiva

U osob, které nemohou podstoupit transplantaci kostní dřeně nebo u těch, jejichž aplastická anémie může být způsobena autoimunitní poruchou, může léčba zahrnovat léky, které mění nebo potlačují imunitní systém (imunosupresiva).

Léčiva, jako je cyklosporin (Gengraf, Neoral, Sandimmune) a antithymocytový globulin, jsou příklady těchto léků. Tyto léky potlačují činnost imunitních buněk, které poškozují vaši kostní dřeň. To pomáhá vaší kostní dřeni obnovit a vytvářet nové krevní buňky. Cyklosporin a antithymocytový globulin se často používají v kombinaci.

Kortikosteroidy, jako je methylprednisolon (Medrol, Solu-Medrol), jsou často podávány současně s těmito léky.

Imunosupresiva mohou být velmi účinná při léčbě aplastické anémie. Nevýhodou je, že tyto léky dále oslabují váš imunitní systém. Je také možné, že po ukončení užívání těchto léků se může aplastická anémie vrátit.

Stimulanty kostní dřeně

Některé léky, jako jsou sargramostim (Leukine), filgrastim (Neupogen) a pegfilgrastim (Neulasta) a epoetin alfa (Epogen, Procrit), mohou stimulovat kostní dřeň k produkci nových krevních buněk.

Antibiotika, antivirotika

Aplastická anémie oslabuje imunitní systém. Máte méně bílých krvinek v oběhu – vaše tělo tak hůře bojuje s bakteriemi. To vám zanechává náchylnost k infekcím. Při prvním příznaku infekce, jako je horečka, se obraťte na svého lékaře. Nechcete, aby se infekce zhoršila, protože by mohla být život ohrožující. Pokud trpíte závažnou aplastickou anémií, může vám lékař dát antibiotika nebo antivirotika, které pomáhají předcházet infekcím.

Jiné metody léčby

Aplastická anémie způsobená ozařováním a chemoterapeutickou léčbou rakoviny se obvykle zlepší po dokončení těchto léčby. Totéž platí pro většinu jiných léků, které indukují aplastickou anemii.

Těhotné ženy s aplastickou anémií jsou léčeny krevní transfuzí. U mnoha žen se aplastická anémie spojená s těhotenstvím zlepšuje po ukončení těhotenství. Pokud k tomu nedojde, léčba je nadále nezbytná.

Dlouhodobý výhled pacientů

Těžká a akutní idiopatická aplastická anémie může být fatální. Správná léčba je tedy klíčová. Mladší lidé mají nejlepší míru přežití, protože obecně dobře reagují na léčbu.

Prevence aplastické anémie

Není známo, jak se dá zabránit idiopatické aplastické anémii. Na rozdíl od jiných forem anémie nelze tomuto zdravotnímu problému zabránit použitím železných doplňků.

Sponzorováno

Věnujte pozornost vašemu tělu a poraďte se s lékařem, pokud máte příznaky anémie. Okamžitá léčba vám pomůže.

Co si dále přečíst o aplastické anémii?

Studie a zdroje článku

  • Aplastic Anemia Autoři: Christine A. Moore; Koyamangalath Krishnan.
  • Zdroj obrázku: edesignua / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva