Sponzorováno

Je kokosový olej opravdu nebezpečný? Jak je to doopravdy? 4.84/5 (64)

Je kokosový olej nebezpečný? Úplně tomu nevěřte. Přečtěte si náš článek.

Je kokosový olej nebezpečný? Úplně tomu nevěřte. Přečtěte si náš článek.

Zdravotní odborníci a i mnoho lékařů už mnoho let publikují informace o údajných přínosech kokosového oleje a tvrdí, že jeho obsah tuku a MCT (s obsahem středních řetězců triglyceridů) může zvýšit vaše zdraví nebo dokonce vám pomůže zhubnout.

Pokud nevíte: MCT (z anglického Medium Chain Triglycerides) jsou zjednodušeně řečeno tuky složené z glycerolu a 3 mastných kyselin, se střední délkou uhlíkového řetězce – obsahují 6 až 12 atomů uhlíku. Mezi mastné kyseliny obsažené v MCT patří kyseliny kaprylová, kaprinová a laurová.

Všechny pozitivní vlastnosti kokosového oleje byly jakoby „odpáleny“, když Harvardská profesorka uvedla odvážný výrok proti kokosovému oleji a nazvala ho „čistým jedem“. Ve videu, které se krátce na to začalo virálně šířit (video z její přednášky mělo docela rychle zhruba 1 milion zobrazení), Karin Michels, profesorka na Harvardské TH Chan School of Public Health, řekla, že kokosový olej nejenže nemá žádné prokázané přínosy pro zdraví, ale je také jednou z „nejhorších potravin, kterou můžete jíst“.

Upřímně, možná až drsně prezentováno – ale je to pravda? Předtím, než hodíte váš kokosový olej do koše, pojďme se tomuto oleji podívat na zoubek. A podíváme se také na to, co na tento olej říká výzkum.

Co je to vlastně kokosový olej?

Tím musíme začít.

V zásadě je kokosový olej jen látka extrahovaná z masa kokosu. Obsahuje tuky známé jako triglyceridy středního řetězce (MCT), které se metabolizují jinak než jiné typy tuků (více o tom později). Lidé většinou používají kokosový olej k vaření, a to i pro vaření s vysokým tepelným bodem, jako je smažení nebo pečení. Mnoho lidí si ho dokonce s oblibou přidává do různých nápojů (možná jste ho viděli v několika receptech na kávu) nebo smoothie. Není proto divu, že zpráva o jeho negativních vlastnostech a účincích na zdraví vyvolala menší pozdvižení.

Má kokosový olej nějaké prokázané přínosy pro zdraví?

Někteří odborníci v oblasti zdraví věří, že kokosový olej vám může pomoci zhubnout. „Bylo zjištěno, že zvyšuje spalování tuků a poskytuje tělu a mozku rychle energii,“ to říká mnoho odborníků na stravu. To ostatně bylo podpořeno studií v časopisu Lipids z roku 2009, která ukázala, že ženy, které jedly kokosový olej během 12 týdnů ztrácely břišní tuk, zatímco ženy, kteří jedly sójový olej, ne.

Sponzorováno

Kokosový olej je plný MCT (triglyceridů středních řetězců), což je typ mastné kyseliny, která se rychle vstřebává a převádí na palivo pro tělo. Studie z roku 2014 zjistila, že MCT zvýšily množství hormonů regulující hlad v těle, které způsobují, že člověk se cítí plný ve srovnání s mastnými kyselinami s dlouhým řetězcem. Myšlenka je tedy taková, že kokosový olej může potenciálně zvýšit sytost, takže budete mít menší sklony k bezduchému občerstvování později během dne.

To znamená, že tato tvrzení by měla být přijata, ale s rezervou: výzkum na vazbu mezi kokosovým olejem a hubnutí je relativně slabý, a ne každá studie reprodukovala stejné výsledky. Takže mějte na paměti, že přidávání kokosového oleje do vaší kávy nebude pomáhat tomu, abyste nějak zázračně hubli. Na to rozhodně nespoléhejte. Nicméně stejně tak musíme říct, že v tomto ohledu není kokosový olej nijak škodlivý.

TIP: Emu olej na pleť a akné: co je to a jak funguje?

OK, ale je tedy kokosový olej špatný?

Asi ne. Většina argumentů profesorky Karin Michels proti kokosovému oleji spočívá v tom, že obsahuje spoustu nasycených tuků, které byly spojeny se zvýšeným cholesterolem LDL neboli se „špatným“ cholesterolem. Nedávný výzkum však poslal toto tvrzení o kokosovém oleji a jeho nebezpečí kvůli nasyceným tukům k ledu. Existují jiné faktory, jako je genetika a kouření, které mnohem pravděpodobněji zvýší riziko srdečního záchvatu nebo jiných srdečních příhod.

To znamená, že profesorka zmínila několik bodů o kokosovém oleji, které stojí za to zvážit: lžíce kokosového oleje má 117 kalorií. To je důvod, proč se obecně podporuje příjem kokosového oleje „v mírných množstvích, jako 1 polévková lžíce denně nebo méně“. Pokud chcete vařit s kokosovým olejem, měli byste určitě sáhnout po panenském (extra virgin) kokosovém oleji, který nebyl chemicky zpracován.

Výsledek

Zdá se, že veškeré zmatek a negativní zprávy mají vliv na popularitu kokosového oleje. Jeho prodej začal klesat.

Kokosový olej je pro vás sice v pohodě, ale je poměrně hodně vzdálen od superpotraviny, o které jsme byli všichni dlouho přesvědčeni. Nebojte se ho určitě vyzkoušet, ale neočekávejte, že vám přinese nějaké magické výhody.

Stejně jako všechny tuky má kokosový olej vysoký obsah kalorií. Nasycené tuky obecně, a kokosový olej zvláště, jsou pravděpodobně v pořádku. Nazývání něčeho jako „jedu“ je skvělý způsob, jak získat pozornost na YouTube, ale pokud nebudete jíst kokosový olej 🥥 s arsenem, je to přehnané. Tak k tomu přistupujte. Tak to je doopravdy.

Co si dále o kokosovém oleji přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva