Obsah článku

Příčinou onemocnění je nízká hygiena zejména při konzumaci potravy…
Ty, které přežijí se dostanou do tenkého střeva, zde se začnou množit a pomocí krevního oběhu se dostanou do těla. Ačkoli název říká, že jde o břišní tyfus, bakterie se následně množí ve více částech organismu, například i v lymfatických uzlinách, játrech nebo slezině.
Formy břišního tyfu
V rámci tohoto onemocnění se rozeznávají tři formy a to břišní tyfus A, B a C. Typ B je nejvíce rozšířen v našich končinách, typ A se k nám dostane jen z teplejších zemí a typ C je celkově ve světě velmi vzácný.
Břišní tyfus a jeho příčiny
Příčinou onemocnění je nízká hygiena zejména při konzumaci potravy nebo při požívání vody či jiných nápojů. Jde o onemocnění, které se nazývá i onemocněním špinavých rukou, což v praxi znamená, že je možné ho dostat na základě nízké hygieny při přijímání potravy. Příčinou vzniku onemocnění je bakterie Salmonella enterica typhi, která se dostane do trávicí soustavy a do tenkého střeva, odkud se začne šířit do celého těla, množit a napadne organismus postiženého jedince.
Příznaky břišního tyfu
Mezi příznaky patří vysoké horečky až do 40 stupňů Celsia, také zimnice, náhle nechutenství k jídlu a nevolnosti. Postupně se může přidat i kašel, takže se příznaky mohou zaměňovat i s jinými nemocemi například v rámci dýchacího ústrojí. Později se přidá k těmto symptomům i bolesti hlavy, což jen může podpořit neurčitost příznaků. Kůže se však postupem onemocnění zbarví do běla, jazyk je jakoby oschlý a pokrytý hnědým povlakem.
Kromě toho jsou příznaky pozorovatelné i v oblasti břicha, které je jemně nafouknuté a citlivé na dotek, zejména v pravé oblasti podbřišku. Někteří postižení mohou mít i zvětšená játra nebo slezinu. Typickým příznakem jsou tyfové skvrny růžové barvy. U některých pacientů se projevuje průjem, ale jen zřídka, mnohem častější je zácpa. U lidí mladšího věku jsou tyto příznaky rychleji, naopak u starých lidech probíhá nástup pomaleji. Při onemocnění přes paratyfus C nejsou příznaky trávicího traktu.
Diagnostika břišního tyfu
Diagnostika tyfu spočívá jednak v anamnéze, ve vyšetřeních dýchací soustavy, také v odběru krve a ve sledování krevního obrazu, přičemž charakteristický je nárůst počtu eosinofilů a naopak snížení přítomnosti leukocytů (bílých krvinek) v krvi. Provádí se i kultivační vyšetření krve, stolice, moči, hnisu, případně kloubní tekutiny na přítomnost bakterie, přičemž v případě prokázání bakterie se vyšetřuje i přítomnost jiných možných bakterií pro vyloučení nebo naopak potvrzení konkrétní formy tyfu.
Průběh nemoci
Inkubační doba u břišního tyfu je od 7 do 21 dní, nejčastěji je to v průběhu dvou týdnů, kdy se člověk nakazí až po projevení prvotních příznaků. Onemocnění začíná nechutenstvím, únavou a problémy s dýcháním, případně bolestí hlavy. Později se už přidá i zbarvení jazyka a mírně nafouknutí a dráždivost břicha a této oblasti. Při výskytu skvrn na těle pacienta je již zřejmé, že jde o toto konkrétní onemocnění. Někdy je po měsíci možný opětovný návrat příznaků v zrychleném sledu.
Břišní tyfus a jeho léčba
Pacient trpící břišním tyfem jsou vždy izolováni. Je nutné, aby dodržovali klid na lůžku. Je nasazována antibiotická léčba, musí se dbát na doplňování tekutin, minerálů a dalších živin jako vitamíny aj.
Rozdělení možností léčby břišního tyfu:
a) Kauzální léčba antibiotiky ze skupiny:
- fluorochinolonů: ciprofloxacin
Případně jako další v pořadí:
- cefalosporinů III. generace: ceftriaxonum cefotaxim, cefixim
- betalaktamových antibiotik: ampicilin, amoxicilin
- chloramfenikolu
- potencovaných sulfonamidů: trimethoprim – sulfamethoxazol
b) Celková léčba
- klid na lůžku a izolace pacienta na infekčním oddělení,
- perorální rehydratační terapie, infuzní léčba,
- šetřící dieta,
c) Podpůrná léčba
- prevence dekubitů, hygiena dutiny ústní,
- antipyretika, antiemetika, zábaly těla,
- vysoké dávky vitamínu C a vitamínů skupiny B (B komplex),
- kortikoidy (při hypertoxickém průběhu)
d) Léčba komplikací
- malé transfuze krve a erytromasy (krvácení do střev)
- ledové obklady na břicho
- chirurgická revize břišní dutiny při perforací střeva
Prognóza nemoci
Neléčený tyfus má podle údajů v odborné literatuře úmrtnost do 30% (10% až 30%), léčba antibiotiky snižuje úmrtnost na úroveň 1%. Vysoký věk a komplikace v průběhu onemocnění prognózu výrazně zhoršují.
Prevence břišního tyfu?
Pro prevenci před tímto onemocněním se doporučuje:
Aktivní imunizace
a) živou perorální vakcínou, která aktivuje buněčnou imunitu (použitím metabolicky defektních mutantních kmenů S. Typhi) – VIVOTIF Berna, Švýcarsko, délka účinnosti ochrany očkovaného je přibližně 3 roky. Vakcína je podávána v kapslích obden, celkově 4 dávky, u osob starších než 5 let.
b) neživou polysacharidovou parenterální vakcínou – typhi Vi, Pasteur Mérieux, u osob starších než 5 let, 1 dávkou podanou. Účinnost ochrany je přibližně 3 roky.
Osobní hygiena
Především mytí rukou několikrát denně.
Hygiena stravování
Nekontaminovaná pitná voda a potraviny.
Nakládání s fekáliemi a odpady
Bezpečné odstraňování fekálií a odpadů.
Opatření při výskytu nákazy
Je důležité epidemiologické opatření při výskytu nákazy (včasná diagnóza, hlášení onemocnění, izolace pacienta, aktivní vyhledávání nepoznaných vektorů, hledání zdroje infekce a cesty přenosu, zvýšený zdravotní dozor v ohnisku nákazy).
Kde si o břišním tyfu můžete přečíst více?
- O břišním tyfu na wikipedii
- Zde si můžete objednat očkování proti břišnímu tyfu
- Břišní tyfus je postrachem cestovatelů
- O očkování proti břišnímu tyfu
VIDEO: Nepodceňujte očkování před cestou do zahraničí
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění