Sponzorováno

Steatóza (ztučnění) jater – příčiny, příznaky, léčba i jídelníček 4.77/5 (57)

  • Steatóza jater, také známá jako ztučnění jater nebo tuková hepatóza, je stav, při kterém dochází k abnormální akumulaci tuků v játrech. Normálně játra obsahují malé množství tuku, ale při steatóze dochází k nadměrnému hromadění tuků, což může vést k různým zdravotním problémům.
  • Steatóza jater může být rozdělena do dvou hlavních typů: Alkoholická steatóza jater: Tento typ steatózy je způsoben nadměrnou konzumací alkoholu, který má toxický účinek na játra a způsobuje hromadění tuků v játrech. Nealkoholická steatóza jater (NAFLD): Tento typ steatózy se vyskytuje u lidí, kteří nepijí nadměrné množství alkoholu. Může být spojen s obezitou, diabetes mellitus, vysokým krevním tlakem nebo vysokými hladinami cholesterolu.
  • Steatóza jater může být často asymptomatická, zejména v raných stádiích, a může být diagnostikována během rutinních testů jater, jako je krevní test nebo ultrazvukové vyšetření. Pokud se steatóza jater neřeší, může se vyvinout do závažnějších stavů, jako je nealkoholická steatohepatitida (NASH), fibróza jater a cirhóza.
  • Léčba steatózy jater zahrnuje změny životního stylu, jako je změna stravovacích návyků, cvičení a úprava hmotnosti u lidí s obezitou. V případě alkoholické steatózy je klíčem k léčbě úplné vynechání alkoholu. V některých případech může být nutná léčba pod dohledem lékaře, zejména pokud je již vyvinutá nealkoholická steatohepatitida nebo pokročilá jaterní choroba.

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat.

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat.

Steatóza jater vnikne, když se tuk v játrech nahromadí v jaterních buňkách. Játra jsou orgán, kde se potravou přijatý tuk metabolizuje. Ke ztučnění jater dochází zejména u alkoholiků a u obézních pacientů, ale také při infekční hepatitidě (žloutence) typu C, v těhotenství, při cukrovce, při poruchách výživy.

Může vzniknout i jako vedlejší účinek některých léků (jako např. Tetracyklin, Kortizon, …) a chemických výrobků (jako např. Chlorid uhličitý). Přečtěte si, proč steatóza vzniká a jak ji úspěšně zastavit.

Přítomnost tuku v jaterních buňkách je normální. Ale pokud jejich počet stoupne nad 5 – 10% a tuk se přestává metabolizovat, začínají zdravotní problémy. Nadbytek tuku v játrech se spojuje se vznikem zánětů a jizev. Toto stádium se později mění na fibrózu – mezi tukovými buňkami vzniknou fibrózní vlákna. A pokud se stav stále zhoršuje, může nastat až cirhóza jater.

Steatóza (ztučnění) jater - ilustrace

Steatóza (ztučnění) jater – ilustrace

 

Proč steatóza jater vzniká

Ztučnění se netýká jen starších ročníků, stále častěji ho zažívají i lidé do 30 let. Známým spouštěčem je alkohol, ale významnou roli hraje i obezita (riziko se zvyšuje o 50%) a dlouhodobé nezdravé stravování. Rozvinout se může i u lidí, kteří mají cukrovku, problém s metabolizováním tuků nebo opakovaně překonaly hepatitidu. Ve velmi vzácných případech má na vzniku onemocnění podíl i genetika a těhotenství (ale to opravdu výjimečně).

Sponzorováno

Příznaky steatózy jater

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat. Často se odhalí v rámci podrobnějšího zdravotní prohlídky – ultrazvukovým vyšetřením nebo zvýšenými hodnotami jaterních enzymů v testech. V pokročilém stádiu se projeví trávicími obtížemi, nevolností, únavou. V těžkých případech se může vyskytnout zvětšení jater, zežloutnutí kůže a očního bělma. Bolest v horním kvadrantu břicha, nevolnost, zvracení.

Jak se diagnostikuje?

Diagnostika steatózy jater probíhá nejčastěji pomocí těchto metod:

  • Stanovení hladin jaterních enzymů v krvi.
  • Ultrazvuk.
  • Biopsie – odběr vzorku jaterní tkáně na mikroskopické vyšetření.

Léčba steatózy jater

Naštěstí jde o diagnózu, kterou můžete snadno zvrátit úpravami v životním stylu a stravování. Pokud vám diagnostikují steatózu, měli byste značně omezit příjem alkoholu, živočišných tuků a také smažených jídel. Nemusíte začít podávat rekordní výkony, ale pravidelný pohyb by se měl stát samozřejmostí.

Pomoci regenerovat játra vám mohou i tyto domácí suroviny:

1. Jablečný ocet

Rozmíchejte lžíci jablečného octa ve sklenici vody a vypijte ráno a večer. Pomůže vám s metabolizováním tuků a bude bránit vzniku zánětů.

2. Konzumace citronu a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C

Vitamín C pomáhá tvořit glutathion – důležitý enzym, který játra potřebuje na metabolismus tuků.

3. Pampeliška

Její pozitivní účinky na trávicí trakt jsou nám dobře známé. V případě steatózy se doporučuje zejména lidem, u kterých je hlavní příčinou obezita. Vyzkoušejte čaj z pampelišky.

4. Zelený čaj

Katechiny v zeleném čaji podporují funkci jater, hlavně metabolismus tuků. Doporučují se lidem, kteří bojují s nealkoholovou formou steatózy.

5. Kurkuma

Díky silným protizánětlivým účinkům kurkuma zabrání zhoršení steatózy a současně podpoří metabolismus tuků. Určitě také jezte zakysané mléčné výrobky a ryby.

Jídelníček při ztučnění jater

Co je vhodné jíst?

Velmi dobré účinky má tzv. středomořská strava bohatá na obiloviny, zeleninu, ovoce a rostlinné tuky (olivový olej, řepkový olej, vlašské ořechy), ryby, a velmi chudá na nasycené mastné kyseliny, červené maso a sladkosti.

Co není vhodné jíst?

Obecně nejíst příliš tučná a sladká jídla, nepřejídat se a rozhodně zanechat pití alkoholu.

A dále si přečtěte na toto téma

VIDEO: Příčiny a následky ztučnění jater

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Steatóza (ztučnění) jater – příčiny, příznaky, léčba i jídelníček”

  1. Kateřina napsal:

    Dobrý den,prodělala jsem mononukleozu,teď se lečim,chtěla bych se zeptat mohu med?a co říkáte na olivový olej a citron? Děkuji předem za informaci Katka

Zanechat komentář ke článku

Zpráva