Obsah článku
Sponzorováno

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat.
Může vzniknout i jako vedlejší účinek některých léků (jako např. Tetracyklin, Kortizon, …) a chemických výrobků (jako např. Chlorid uhličitý). Přečtěte si, proč steatóza vzniká a jak ji úspěšně zastavit.
Přítomnost tuku v jaterních buňkách je normální. Ale pokud jejich počet stoupne nad 5 – 10% a tuk se přestává metabolizovat, začínají zdravotní problémy. Nadbytek tuku v játrech se spojuje se vznikem zánětů a jizev. Toto stádium se později mění na fibrózu – mezi tukovými buňkami vzniknou fibrózní vlákna. A pokud se stav stále zhoršuje, může nastat až cirhóza jater.
Proč steatóza jater vzniká
Ztučnění se netýká jen starších ročníků, stále častěji ho zažívají i lidé do 30 let. Známým spouštěčem je alkohol, ale významnou roli hraje i obezita (riziko se zvyšuje o 50%) a dlouhodobé nezdravé stravování. Rozvinout se může i u lidí, kteří mají cukrovku, problém s metabolizováním tuků nebo opakovaně překonaly hepatitidu. Ve velmi vzácných případech má na vzniku onemocnění podíl i genetika a těhotenství (ale to opravdu výjimečně).
Příznaky steatózy jater
Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat. Často se odhalí v rámci podrobnějšího zdravotní prohlídky – ultrazvukovým vyšetřením nebo zvýšenými hodnotami jaterních enzymů v testech. V pokročilém stádiu se projeví trávicími obtížemi, nevolností, únavou. V těžkých případech se může vyskytnout zvětšení jater, zežloutnutí kůže a očního bělma. Bolest v horním kvadrantu břicha, nevolnost, zvracení.
Jak se diagnostikuje?
Diagnostika steatózy jater probíhá nejčastěji pomocí těchto metod:
Sponzorováno
- Stanovení hladin jaterních enzymů v krvi.
- Ultrazvuk.
- Biopsie – odběr vzorku jaterní tkáně na mikroskopické vyšetření.
Léčba steatózy jater
Naštěstí jde o diagnózu, kterou můžete snadno zvrátit úpravami v životním stylu a stravování. Pokud vám diagnostikují steatózu, měli byste značně omezit příjem alkoholu, živočišných tuků a také smažených jídel. Nemusíte začít podávat rekordní výkony, ale pravidelný pohyb by se měl stát samozřejmostí.
Pomoci regenerovat játra vám mohou i tyto domácí suroviny:
1. Jablečný ocet
Rozmíchejte lžíci jablečného octa ve sklenici vody a vypijte ráno a večer. Pomůže vám s metabolizováním tuků a bude bránit vzniku zánětů.
2. Konzumace citronu a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C
Vitamín C pomáhá tvořit glutathion – důležitý enzym, který játra potřebuje na metabolismus tuků.
3. Pampeliška
Její pozitivní účinky na trávicí trakt jsou nám dobře známé. V případě steatózy se doporučuje zejména lidem, u kterých je hlavní příčinou obezita. Vyzkoušejte čaj z pampelišky.
4. Zelený čaj
Katechiny v zeleném čaji podporují funkci jater, hlavně metabolismus tuků. Doporučují se lidem, kteří bojují s nealkoholovou formou steatózy.
5. Kurkuma
Díky silným protizánětlivým účinkům kurkuma zabrání zhoršení steatózy a současně podpoří metabolismus tuků. Určitě také jezte zakysané mléčné výrobky a ryby.
Jídelníček při ztučnění jater
Co je vhodné jíst?
Velmi dobré účinky má tzv. středomořská strava bohatá na obiloviny, zeleninu, ovoce a rostlinné tuky (olivový olej, řepkový olej, vlašské ořechy), ryby, a velmi chudá na nasycené mastné kyseliny, červené maso a sladkosti.
Co není vhodné jíst?
Obecně nejíst příliš tučná a sladká jídla, nepřejídat se a rozhodně zanechat pití alkoholu.
VIDEO: Příčiny a následky ztučnění jater
Sponzorováno
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Játra
Dobrý den,prodělala jsem mononukleozu,teď se lečim,chtěla bych se zeptat mohu med?a co říkáte na olivový olej a citron? Děkuji předem za informaci Katka