Steatóza (ztučnění) jater – příčiny, příznaky, léčba i jídelníček 4.77/5 (57)

Sponzorováno

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat.

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat.

Steatóza jater vnikne, když se tuk v játrech nahromadí v jaterních buňkách. Játra jsou orgán, kde se potravou přijatý tuk metabolizuje. Ke ztučnění jater dochází zejména u alkoholiků a u obézních pacientů, ale také při infekční hepatitidě (žloutence) typu C, v těhotenství, při cukrovce, při poruchách výživy.

Může vzniknout i jako vedlejší účinek některých léků (jako např. Tetracyklin, Kortizon, …) a chemických výrobků (jako např. Chlorid uhličitý). Přečtěte si, proč steatóza vzniká a jak ji úspěšně zastavit.

Přítomnost tuku v jaterních buňkách je normální. Ale pokud jejich počet stoupne nad 5 – 10% a tuk se přestává metabolizovat, začínají zdravotní problémy. Nadbytek tuku v játrech se spojuje se vznikem zánětů a jizev. Toto stádium se později mění na fibrózu – mezi tukovými buňkami vzniknou fibrózní vlákna. A pokud se stav stále zhoršuje, může nastat až cirhóza jater.

Proč steatóza jater vzniká

Ztučnění se netýká jen starších ročníků, stále častěji ho zažívají i lidé do 30 let. Známým spouštěčem je alkohol, ale významnou roli hraje i obezita (riziko se zvyšuje o 50%) a dlouhodobé nezdravé stravování. Rozvinout se může i u lidí, kteří mají cukrovku, problém s metabolizováním tuků nebo opakovaně překonaly hepatitidu. Ve velmi vzácných případech má na vzniku onemocnění podíl i genetika a těhotenství (ale to opravdu výjimečně).

Příznaky steatózy jater

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat. Často se odhalí v rámci podrobnějšího zdravotní prohlídky – ultrazvukovým vyšetřením nebo zvýšenými hodnotami jaterních enzymů v testech. V pokročilém stádiu se projeví trávicími obtížemi, nevolností, únavou. V těžkých případech se může vyskytnout zvětšení jater, zežloutnutí kůže a očního bělma. Bolest v horním kvadrantu břicha, nevolnost, zvracení.

Jak se diagnostikuje?

Diagnostika steatózy jater probíhá nejčastěji pomocí těchto metod:

  • Stanovení hladin jaterních enzymů v krvi.
  • Ultrazvuk.
  • Biopsie – odběr vzorku jaterní tkáně na mikroskopické vyšetření.

Léčba steatózy jater

Naštěstí jde o diagnózu, kterou můžete snadno zvrátit úpravami v životním stylu a stravování. Pokud vám diagnostikují steatózu, měli byste značně omezit příjem alkoholu, živočišných tuků a také smažených jídel. Nemusíte začít podávat rekordní výkony, ale pravidelný pohyb by se měl stát samozřejmostí.

Sponzorováno

Pomoci regenerovat játra vám mohou i tyto domácí suroviny:

1. Jablečný ocet

Rozmíchejte lžíci jablečného octa ve sklenici vody a vypijte ráno a večer. Pomůže vám s metabolizováním tuků a bude bránit vzniku zánětů.

2. Konzumace citronu a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C

Vitamín C pomáhá tvořit glutathion – důležitý enzym, který játra potřebuje na metabolismus tuků.

3. Pampeliška

Její pozitivní účinky na trávicí trakt jsou nám dobře známé. V případě steatózy se doporučuje zejména lidem, u kterých je hlavní příčinou obezita. Vyzkoušejte čaj z pampelišky.

4. Zelený čaj

Katechiny v zeleném čaji podporují funkci jater, hlavně metabolismus tuků. Doporučují se lidem, kteří bojují s nealkoholovou formou steatózy.

5. Kurkuma

Díky silným protizánětlivým účinkům kurkuma zabrání zhoršení steatózy a současně podpoří metabolismus tuků. Určitě také jezte zakysané mléčné výrobky a ryby.

Jídelníček při ztučnění jater

Co je vhodné jíst?

Velmi dobré účinky má tzv. středomořská strava bohatá na obiloviny, zeleninu, ovoce a rostlinné tuky (olivový olej, řepkový olej, vlašské ořechy), ryby, a velmi chudá na nasycené mastné kyseliny, červené maso a sladkosti.

Co není vhodné jíst?

Obecně nejíst příliš tučná a sladká jídla, nepřejídat se a rozhodně zanechat pití alkoholu.

A dále si přečtěte na toto téma

VIDEO: Příčiny a následky ztučnění jater

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Steatóza (ztučnění) jater – příčiny, příznaky, léčba i jídelníček”

  1. Kateřina napsal:

    Dobrý den,prodělala jsem mononukleozu,teď se lečim,chtěla bych se zeptat mohu med?a co říkáte na olivový olej a citron? Děkuji předem za informaci Katka

Zanechat komentář ke článku

Zpráva