Sponzorováno

Krev ve stolici (hematochezie) – jaké mohou být příčiny? 4.75/5 (20)

Jaké mohou být příčiny krve ve stolici?

Jaké mohou být příčiny krve ve stolici?

Krev ve stolici může být jasně červená, v kaštanové barvě, černá až dehtová, nebo neviditelná pouhým okem. Příčiny krve ve stolici sahají od neškodných, nepříjemných stavů gastrointestinálního traktu, jako jsou hemoroidy a anální trhliny, tvrdá stolice, až po závažné stavy jako je rakovina. Krev ve stolici musí být vždy vyhodnocena lékařem.

Rektální krvácení (známé lékařským termínem jako hematochezie) označuje průchod jasně červené krve z řitního otvoru, často smíšené se stolicí a / nebo krevními sraženinami. Většina rektálního krvácení pochází z tlustého střeva nebo konečníku a může být spojena s průjmem. Barva krve během rektálního krvácení často závisí na místě krvácení v gastrointestinálním traktu. Obecně platí, že čím blíže je místo krvácení k řitnímu otvoru, tím bude krev jasněji červená. Krvácení z řitního otvoru, konečníku a sigmoidního tlustého střeva má tendenci být jasně červené, zatímco krvácení z tračníku příčného (je několik metrů od řitního otvoru) má tendenci být tmavě červené nebo kaštanové barvy.

Co je to melena?

U některých pacientů může být krvácení černé a „dehtové“ (lepkavé) a páchnoucí. Černá, páchnoucí a dehtová stolice se nazývá melena. Melena se vyskytuje, když je krev v tlustém střevě dostatečně dlouho, aby ji bakterie v tlustém střevě rozdělily na chemikálie (hematin), které jsou černé. To proto melena obvykle znamená krvácení z horního gastrointestinálního traktu (například krvácení z vředů v žaludku nebo dvanáctníku nebo z tenkého střeva), protože krev je obvykle v gastrointestinálním traktu po delší dobu, než opustí tělo.

Co způsobuje krev ve stolici?

I když je krev ve stolici docela častý (a někdy závažný) problém, léčbu vyhledává pouze asi třetina postižených. Symptomy se obvykle rychle vyvíjejí a většina příčin je léčitelná a není vážná. V některých případech může být rektální krvácení příznakem závažného onemocnění, jako je kolorektální karcinom. Proto by měly být všechny případy krvácení v konečníku hlášeny vašemu lékaři. Lékař či lékařka může udělat rektální vyšetření, nebo objedná speciální testy, jako kolonoskopie – ty určí příčinu krvácení.

Rektální krvácení může být způsobeno těmito faktory:

Nyní si tyto příčiny krve ve stolici probereme.

Co jsou hemoroidy, nejčastější příčina krvácení z konečníku?

Hemoroidy jsou oteklé žíly v konečníku (vnitřní hemoroidy) nebo řitnm otvoru (vnější hemoroidy). Mohou se běžně vyvíjet kvůli chronické zácpě, těhotenství, pracovní zátěži (těžké zvedání atd.), obezitě nebo análnímu styku.

Vnější hemoroidy se objevují v okolí konečníku a jsou viditelné pouhým okem. Projevují se velkými bolestmi a nepříjemným svěděním. Může za ně sedavá práce a časem mohou i samy zmizet. Vnitřní hemoroidy se vytvoří uvnitř konečníku a mají na svědomí krvácení. Příčinou je dlouhodobá zácpa, nadváha, nadměrné užívání projímadel nebo nedostatek pohybu.

Léčba hemoroidů zahrnuje řešení základních příčin, jako je léčba zácpy nebo návyků, nebo v případě potřeby změna pracovních návyků. Někdy je nutná chirurgická léčba a může zahrnovat jednu z následujících metod:

  • Ligace hemoroidů – tzv. metodou Barronovy ligatury, kdy lékař přeruší přívod krve do hemoroidu pomocí elastického kroužku. Následně pak uzel odumře a do pár dnů po zákroku sám odpadne.
  • Skleroterapie: injekce chemického roztoku kolem cévy zmenšuje hemoroid.
  • Laser: přesný laserový paprsek se používá k vypálení malých hemoroidů.
  • Hemoroidální arteriální ligace: využívá Dopplerovu sondu k lokalizaci a navázání krevních cév krmících hemoroidy, aby se zmenšila.
  • Užití speciálních staplerů na hemoroidy (PPH): dává hemoroidy, které vyšly z análního otvoru zpět do jejich původních poloh.
  • Hemoroidektomie: Hemoroidy se odstraní skalpelem či nůžkami a nechají se dohojit (otevřená hemoroidektomie) či jsou ošetřeny suturou (zavřená hemoroidektomie).

Co je to anální trhlina?

Anální fisura nebo trhlina ve sliznici řitního otvoru, způsobuje krvácení a pálivou bolest po vyprázdnění. Obvyklou příčinou je velmi tvrdá stolice. Fisury mohou být mylně považovány za hemoroidy. Anální fisury se často vyřeší sami, ale pokud ne, masti nebo léky aplikované lokálně k uvolnění svalů mohou zmírnit bolest. Chirurgický zákrok může být někdy také nutný – zejména při chronických nebo opakujících se trhlinách.

Co je perianální absces?

Perianální absces je ložisko hnisu uloženo pod kůží, v podkoží nebo zasahující různě hluboko mezi svaly.

Perianální absces je ohraničené obvykle velice bolestivé zánětlivé ložisko uložené ve tkáních v okolí řitního otvoru. Infekce může nastat, když se jedna z těchto žláz zanítí. Kapsa hnisu, která je výsledkem blokády, je absces. Absces může být vypuštěn v lokální anestézii v ordinaci lékaře. Velké abscesy vyžadují drenáž při anestezii. Asi třetina všech perianálních abscesů se vyvíjí v anální píštěl.

Sponzorováno

Anální absces je medicínské označení pro akutní formu zánětu s nahromaděním hnisu v anální oblasti.

Co je to anální píštěl?

Anální píštěl je důsledkem infekce v perianální oblasti. Píštěl (latinsky fistula) je v lékařství termín pro jakékoliv nepřirozené kanálkovité propojení mezi orgány, cévami, nebo i ven na kůži, obecně od epitelové tkáně. Anální píštěl je spojení mezi řitním otvorem nebo konečníkem na kůži kolem řitního otvoru. Fistuly obvykle začínají jako infekce v anální žláze, která je přirozeně přítomna v řitním otvoru. Vyžadují operaci, aby se mohli léčit. Některé anální píštěle mají jiné příčiny, jako je zánětlivé onemocnění střev, tuberkulóza nebo radiace. Jiné mohou být důsledkem operace v této oblasti.

Co jsou divertikulóza a divertikulitida?

Divertikulóza se vyvíjí, když se malé výchlipky – divertikly (diverticuli) tvoří v oslabených úsecích střevní výstelky a vyčnívají střevní stěnou, obvykle v sigmoidním tlustém střevě. Divertikuly jsou běžným nálezem mezi staršími lidmi v západních společnostech a jsou diagnostikovány, když jsou pozorovány na kolonoskopii nebo sigmoidoskopii. Divertikulóza je benigní porucha, ale krvácení a infekce mohou nastat a jsou s ní spojeny komplikace. Divertikuly se obvykle vyskytují bez příznaků, pokud se nezablokují a neinfikují, což způsobuje divertikulitidu. Příznaky divertikulitidy jsou bolest břicha, horečku a náhlou změna střevních pohybů. Léčba může zahrnovat speciální dietu, antibiotika nebo chirurgický zákrok.

Co je to zánětlivé onemocnění střev (IBD)?

Zánětlivé onemocnění střev (IBD) je zánět tenkého nebo tlustého střeva. Existují dva typy IBD. Jedním typem IBD je Crohnova choroba, která je poznamenána zánětlivými záněty vyskytujícími se kdekoli v zažívacím traktu. Další typ IBD, kolitida, se vyznačuje zánětem tlustého střeva. Existuje několik dalších typů kolitidy, například:

  • Infekční kolitida (způsobená infekcí, která napadá tlusté střevo)
  • Ischemická kolitida (důsledek špatného přísunu krve do tlustého střeva)
  • Radiační kolitida (po radioterapii, obvykle pro rakovinu prostaty, rekta nebo gynekologického karcinomu)
  • Ulcerózní kolitida (vředy / vředy ve sliznici tlustého střeva)

Symptomy IBD mohou být:

  • Horečka
  • Rektální krvácení
  • Průjem
  • Bolesti břicha a / nebo křeče
  • Střevní blokády

Léčba zánětlivého onemocnění střev může zahrnovat speciální dietu, léky k odstranění nebo snížení zánětu a / nebo chirurgický zákrok.

Co jsou vředy?

Vředy je v tomto případě míněno vředy v podbřišku žaludku nebo v první části tenkého střeva (dvanáctníku), způsobené nerovnováhou zažívacích tekutin v žaludku a dvanáctníku. Zatímco bolest břicha je nejčastějším příznakem vředů, mnoho vředů nevyvolává žádné zjevné symptomy. Vředy, které krvácí do gastrointestinálního traktu, mohou způsobit černou stolici, někdy až s dehtovým vzhledem. Vředy jsou obvykle úspěšně léčeny bez chirurgického zákroku a úspěšná léčba může také zabránit tvorbě nových vředů. Metody léčby mohou zahrnovat:

  • Speciální dieta
  • Antibiotika
  • Léky, které neutralizují žaludeční kyselinu nebo snižují vylučování žaludeční kyseliny
  • Léky, které posilují odolnost žaludeční kyseliny v žaludku a dvanáctníku

Co jsou polypy a jak jsou polypy spojeny s kolorektálním karcinomem?

Vzhledem k tomu, že krvácení do konečníku může být někdy příznakem kolorektálního karcinomu – rakoviny tlustého střeva nebo konečníku – je to primární důvod, proč by nemělo být ignorováno krvácení z konečníku. Kolorektální karcinom je běžná forma rakoviny, která může být obvykle vyléčena, pokud je diagnostikována a léčena dobře a včas.

Kolorektální karcinom nastane, když normální růst a dělení buněk výstelky tlustého střeva se stane nekontrolovatelným, zpočátku vedoucí k tvorbě polypů. Polyp může vypadat podobně jako malá houba, která je připojena k výstelce tlustého střeva. Polypy, které rostou (stávají se velkými), mohou krvácet. I když existuje mnoho typů polypů, které nejsou rakovinné, některé polypy jsou považovány za prekancerózní a mohou se vyvinout v rakovinu, pokud nejsou řádně ošetřeny.

Odstranění polypů před tím, než se rozvinou v prekancerózní, může zabránit rakovině. Kolonoskopie je postup, který lékaři používají k lokalizaci a odstranění polypů k prevenci kolorektálního karcinomu. Lidé se zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou zejména ti, kteří mají rodinnou anamnézu kolorektálního karcinomu, a osoby, které dříve měly rakovinu nebo polypy. Léčba může zahrnovat tyto metody:

Časná stadia kolorektálního karcinomu nemusí mít žádné zjevné příznaky. Důležitý je tedy pravidelný screening, zejména u jedinců se zvýšeným rizikem.

Méně časté příčiny krve ve stolici

Sponzorováno

Mezi méně časté příčiny tohoto problému pak patří:

  • Angiodysplasie (abnormality krevních cév v blízkosti střev)
  • Rakovina tlustého střeva
  • Crohnova nemoc
  • Ischemická kolitida (zánět tlustého střeva způsobený sníženým průtokem krve)
  • Proktitida (zánět výstelky konečníku)
  • Pseudomembranózní kolitida (zánět tlustého střeva způsobený infekcí)
  • Radiační terapie
  • Ulcerózní kolitida (typ zánětlivého onemocnění střev)

Co si dále o stolici přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva