Sponzorováno

Co byste měli (a neměli!) dělat po masáži? 4.81/5 (21)

Co dělat a co nedělat po masáži?

Co dělat a co nedělat po masáži? Poradíme vám.

Tak, jste po masáži, cítíte se příjemně a uvolněně. Váš masér vám možná říkal, co máte a nemáte dělat po masáži, ale cítil jste se příliš ospale a unaveně na to, abyste ho vnímali. V pořádku, nevadí, protože my si v tomto článku řekneme, co po masáži dělat a co nedělat.

Takže, byli jste na masáži? Na relaxační, antistresové? Nebo to možná bylo proto, že jste měli nějaké bolesti a problémy, které potřebovaly uvolnit. Možná jste měli nějaké zranění a hledali jste způsob, jak pomoci urychlit jeho regeneraci. Nebo jste možná ten typ lidí, kteří berou masáž jako pravidelnou odměnu za stres života – dáváte vaše tělo k pravidelnému „vyladění“. Ať už je důvod jakýkoliv, jistě nechcete hned po masáži ztratit ten příjemný, uvolněný pocit. Zde je několik rad, co po masáži dělat a co nedělat.

Pijte čistou vodu!

Ani tím vykřičníkem v nadpise nemůžeme tento bod dostatečně zdůraznit. Určitě víte, že velmi velké procento našeho těla je tvořeno vodou (mezi 50-75% – kolem 60% v průměru u dospělého). Také víme, že masáž může pomoci vyplavit některé toxiny z našich těl. Jaká je tedy informace, kterou byste si měli v tomto okamžiku vzít? Voda je to, co pomáhá tělu odplavit tyto toxiny.

Masáž pomáhá zvýšit oběh krve i lymfatického systému. Vaše krev v něm potřebuje vodu, aby ji udržovala v pohybu a aby vykonávala svou práci tím, že přivádí kyslík a živiny do svalů, orgánů a jiných tkání. Pomáhá také odstraňovat odpadní produkty vytvořené buňkami v těchto oblastech. Váš lymfatický systém je zodpovědný za udržování imunitního systému, ale také významně pomáhá při odstraňování toxinů. Slouží jako tekutinový transportní systém mezi buňkami a krevním oběhem. Bez adekvátního množství vody se lymfatický systém stává pomalým a svou práci nevykonává správně. To může vést k horší imunitě, bolesti a únavě způsobené hromaděním těchto toxinů.

Pomohou jednoduché věci. Je třeba chodit na záchod často po masáži – je to proto, že zrychlení lymfatického oběhu pomáhá vašemu tělu zbavit se všech toxických nánosů. Tak to je dobrá věc. Ale také to znamená, že ztrácíte vodu pokaždé, když čůráte … takže je třeba ji nahradit ve svém těle, abyste udrželi cyklus v chodu.

Když říkáme, že byste po masáži měli pít vodu, myslíme také, že byste měli zvýšit množství, které byste normálně pili. Přidání další sklenice nebo dvou vody pomůže vašemu tělu zbavit se všech nečistot a udržet si déle ten příjemný pocit po masáži.

Mějte také na paměti, že obsah vody v šálku čaje, kávy, nealkoholických nápojů nebo alkoholických nápojů není stejný jako přidání sklenice čisté vody navíc. Po masáži bychom doporučili, abyste se těmto věcem vyhnuli. Alkohol a kofein jsou diuretika. V podstatě to znamená, že ztratíte více tekutiny, než získáte, když je pijete. A to nechcete. Určitě ne po masáži. Namísto pomoci vyplavování toxinů, tekutiny s nimi v nich projdou systémem rychleji než voda a ve skutečnosti vůbec nepomohou lymfě a oběhové soustavě. Ve skutečnosti, protože zabraňují tělu vstřebávat vodu účinně, udělají pravý opak. A to nechcete.

Jídlo po masáži

Svačinka po masáži je určitě v pohodě. Vzhledem k tomu, že masáž urychluje oběhovou soustavu, zrychlí i další tělesné funkce – i váš zažívací systém. Cítili jste po masáži mírný hlad? V pořádku. To by mohlo být proto, že vaše tělo potřebuje palivo. Samozřejmě to může být proto, že jste dehydratovaní, potřebujete spánek nebo máte nízký krevní tlak (a mějte na paměti, že krevní tlak klesne během masáže, když se tělo stane uvolněnějším). Ale můžete také potřebovat energetickou podporu.

Nicméně nedoporučujeme, abyste jedli nějaké velké či těžké jídlo přímo před masáží. Hlavně proto, že vám to pak bude pravděpodobně nepohodlné – ležet na velmi plném břichu, zatímco na vás někdo nahoře tlačí – ne, to nezní moc příjemně! Opět vám ale může pomoci i lehká svačina, hodinu před masáží.

Odpočinek

Po masáži se cítíte uvolněněji, svaly jsou volnější, cítíte se klidně a spokojeně. Těžká práce či posilování pro vás opravdu nyní nejsou tou úplně nejlepší aktivitou. Zkuste si vždy objednat masáž na určitou dobu, kdy víte, že po ní můžete jít rovnou domů a můžete ideálně odpočívat. Dejte si nohu na stůl nebo na podnožník, přečtěte si knihu, sledujte televizi, zdřímněte si. Dělejte prostě to, co vám pomůže, abyste se cítili dobře a prodloužili si tak klidný pocit pohody. Naslouchejte svému tělu. Pokud máte chuť spát – udělejte to. Pokud se chcete natáhnout na gauč – jděte na to. Vaše svaly byly právě pěkně „zpracovány“ – a podobně jako po intenzivní práci – i zde je potřeba čas na zotavení, regeneraci a odpočinek.

Sponzorováno

Po masáži také nedoporučujeme provádět žádnou intenzivní fyzickou aktivitu. Zajít do posilovny, nebo jít běhat – to také nejsou nejlepší věci bezprostředně po masáži. Nezapomeňte, že vaše svaly byly právě jakoby trénovány a potřebují čas na zotavení. S tím, jak se svaly prodlužují a takto namáhají, riskujete zranění, pokud budete pokračovat v nějakém intenzivním tréninku. Ještě důležitější je, že jste si udělali čas, abyste své tělo pěkně hýčkali. Vychutnejte si tento pocit po masáži. Další den se pak v klidu můžete vrátit do svého tréninkového režimu.

Dejte si koupel

Co by mohlo být lepší než to, že se po masáži ponoříte do pěkné teplé lázně? Taková teplá koupel vám může pomoci s relaxací a odpočinkem. Přidejte do koupele ještě epsomskou sůl (síran hořečnatý) – ta pomůže při uvolnění bolesti. Hořčík v této soli je absorbován kůží, zatímco teplá voda pomáhá otevírat krevní cévy, čímž pomáhá zlepšovat krevní oběh. Ale i teplá koupel sama o sobě stále dělá zázraky – a pokud nemáte možnost si dát koupel, teplá sprcha může být stejně dobrá. Mějte na paměti, že zde je důležité slovo „teplá“ – hodně horká lázeň, která doslova hoří, zvyšuje riziko zánětu, což není po masáži moc dobré. Prostě příjemně teplá koupel je ok.

Pokud máte potíže se zánětem (včetně otoků), místo toho byste měli vsadit na studenou koupel. Studený zábal aplikujte na případné zanícené místo na dobu deseti minut, pak jej na deset minut odložte. Studený zábal by měl pomoci snížit bolestivost zánětu znecitlivěním oblasti. Chlad zúží krevní cévy, což přispívá ke snížení průtoku krve (a tedy vzniku otoku) do oblasti. Pokud necháte zábal působit dlouhou dobu, tělo se bude snažit působit proti účinkům chladu otevřením krevních cév, aby naopak podpořilo průtok krve – to je pak opak toho, čeho se snažíme dosáhnout. Takže po 10 minutách studený obklad dejte na nějakou dobu stranou.

Určitě dejte průchod emocím

Během i po masáži můžete pociťovat jakékoli emoce. Když se tělo uvolňuje, je normální, že tělo také uvolňuje emocionální zábrany, které v sobě máme. I když se můžete cítit povzneseně, osvěženě, mohou přijít chvíle, kdy můžete cítit potřebu plakat. To je v pořádku a je to normální. Dlouhodobý stres dělá bláznivé věci s našimi těly – rozhaší nám hormony, a to se projevuje v našich emocích. Masáž pomáhá parasympatickému nervovému systému. Pomáhá snižovat hladiny stresových hormonů (adrenalin a kortizol) a zvyšuje hladiny dopaminu a serotoninu. Dobrý hormon oxytocin je také uvolňován během masáže – ten je zodpovědný za pocit štěstí, lehkosti. I když se uvolňuje právě oxytocin, stále můžeme chtít plakat. Nebojujte s tím, dejte emocím v tomto směru volný průběh (ideálně v soukromí).

Všímejte si reakcí vašeho těla

Jdete z masáže a cítíte bolest ve svalech? To je normální – je to nejčastější po masáži hlubokých tkání, ale může se to stát i po jemnější masáži. Pamatujte, že masáží masér pracuj se svaly, takže je to něco jako pasivní forma cvičení. Nemělo by to ale trvat déle než den nebo dva. Jestliže to bolí déle, může to být znamení, že vás masér (masážní terapeut) pracoval se svaly možná trochu tvrdě. Je důležité informovat svého masážního terapeuta při příští masáži, aby se jeho přístup pro příště změnil. Nezapomeňte, že masážní terapeuti nehledají jen nehybná těla bez reakce – ale s odpovídající odezvou od vás by měl být váš terapeut schopen přizpůsobit masáž vašim potřebám.

Každá z těchto uvedených maličkostí vám může pomoci vytěžit z každé masáže to nejlepší a nejpříjemnější. Ještě důležitější je, že vám výše zmíněné body mohou pomoci udržet si výhody z masáže po delší dobu.

A ještě poslední věc k zapamatování. Mluvte se svým terapeutem, pokud potřebujete. Máte-li dotaz nebo obavy, informujte ho. Nebojte se. A také, pokud se s vaším zdravím nebo vaším tělem stalo něco nového – ať už je to dobré nebo špatné, musí váš masér o této skutečnosti vědět, aby vám mohl poskytnout nejlepší možnou léčbu vaše aktuálního stavu.

Užijte si masáž, vždyť proto na ně chodíte.

Sponzorováno

A co vy? Co po masáži děláte vy? Co se vám osvědčilo? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o masážích přečíst?

  • Zdroj obrázku ve článku: IgorVetushko / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva