Sponzorováno

Reflexologie chodidel neboli reflexní masáž chodidel 4.67/5 (24)

Tlačením a třením bodů na chodidle lze velmi spolehlivě najít problémová místa na lidském těle

Tlačením a třením bodů na chodidle lze velmi spolehlivě najít problémová místa na lidském těle

Reflexní masáž chodidel je jednou z nejúčinnějších metod alternativní medicíny. Metoda reflexní masáže chodidel vychází z poznatku, že všechna zakončení lidského těla vyúsťují do reflexních plošek, které odpovídají příslušným orgánům nebo oblastem těla. Reflexní plošky celého těla se nacházejí na šlépějích chodidel, takže chodidlo představuje zmenšený obraz lidského těla. Tlačením a třením bodů na chodidle lze velmi spolehlivě najít problémová místa na lidském těle, protože reflexní body na šlépějích chodidla při stisknutí reagují bolestivě a tak prozrazují postižené svaly, klouby nebo vnitřní orgány.

Z těchto důvodů se metoda reflexní masáže chodidel celkem spolehlivě dá využívat i při diagnostice dostačující zejména pro terapii. Reflexní terapií lze působení nasměrovat přesně na patřičný orgán. Tlakem na danou plochu nebo bod se přenáší signál na příslušný orgán. Účinek se dostavuje okamžitě, což má velký význam při bolestech nebo akutních problémech. Tlakem a masírováním reflexních plošek na chodidlech lze zlepšit celkovou látkovou výměnu, ovlivnit bolest zad a páteře, urychlit hojení po úrazu nebo operativním zásahu a předcházet vzniku rakovinotvorných buněk. Jinými slovy, tělo se stává odolnější, vyrovnanější a po masáži má člověk pocit lehkých nohou.

Kontraindikace:
– Horečky a infekční onemocnění
– Plísňové onemocnění nohou

Reflexní terapie chodidel není ničím novým

Určitá forma terapie chodidel, podobná dnešní reflexologii, byla po celá staletí využívána různými kulturami po celém světě. Číňané si také uvědomovali význam chodidel pro léčbu nemocí. Mezi reflexologií a akupunkturou existuje pevné spojení. Obě jsou považovány za meridiánové terapie, což znamená, že energetické dráhy spojují ruce a chodidla z různými částmi těla. Nejstarší dokument o eflexológii byl objeven v Egyptě, v hrobce egyptského lékaře Andmahora. Pochází z doby 2500 až 2330 před n.l. Americkým indiánům přinesli reflexologii Inkové. Do Evropy se dostala až koncem 19. století.
Reflexní masáž chodidel je založena na principech reflexů, které jsou uloženy v nohách, a jsou spojeny s každým orgánem, žlázou, respektive s každou částí těla.

Reflexologie je nesmírně účinná forma terapeutické masáže

Je považována za alternativní léčebnou techniku, která se snaží pojímat člověka jako celek, aby navodila v těle stav rovnováhy a harmonie. Pokud jedna část přestane účinně pracovat, trpí tím celek. Pak se začnou projevovat drobné bolesti, komplikace a všeobecná únava, které jsou často předzvěstí vážnějších komplikací.

Žijeme ve spěchu, reflexní masáž nohou může pomoci

Zdraví je definováno jako rovnovážný stav a nemoc jako stav disharmonie. Žijeme uspěchaný život a nároky technické generace si vybírají svou daň na jemném a komplikovaném těle. Většina lidí balancuje na hranici zdraví a nemoci a jen těžko se vyrovnává se stresy, které jsou běžnou součástí dnešního života. Neustále vystavení stresu postupně podkopává imunitní systém těla a konečným výsledkem je nemoc. Důkazem je rostoucí počet lidí s vysokým krevním tlakem, infarkty, mrtvicemi. Dlouhodobými příznaky ustavičného vystavování stresu jsou únava, úzkost a deprese. Mnoho problémů vzniká z nedostatečného oběhu životní energie v těle. Mnohé neduhy moderního života lidí se nedají vyléčit umělými léky. Tělo má schopnost léčit se samo – když dostane možnost. Proto bychom se měli naučit podporovat ji a rozvíjet. Reflexologie nám napomůže aktivovat přirozené léčebné síly těla a přispívat k obnovení rovnováhy potřebné k normálnímu fungování lidského těla.
Nejdůležitějším krokem k dosažení tohoto cíle je snížení napětí navození relaxace, uvolnění. Když je tělo uvolněné, může krev bez překážek proudit a dodávat do buněk potřebné živiny, kyslík. Tělesné orgány se mohou vrátit do normálního stavu a efektivně fungovat.

Sponzorováno

Chodidla pro naše zdraví mají velký význam!

Jen málo lidí si uvědomuje zásadní význam chodidel pro zdraví a uzdravování. Dokonce jen málokdo vůbec věnuje pozornost svým chodidlům. Používáme nevhodnou obuv, tiskneme chodidla v módních botách s vysokým podpatkem, dusíme jejich v umělých ponožkách a punčochách, nedáváme jim prostor k relaxaci. Naše chodidla nás spojují se zemí a doslova nás v plném významu s ní energeticky uzemňují.

Chodidla představují dokonalý mikrokosmos těla. Všechny orgány, žlázy a jiné části těla jsou na chodidlech rozloženy ve stejném uspořádání jako „odrazy“ příslušných částí těla. Při stimulaci reflexní zóny na chodidle je vyvolávána bezpečná reakce v orgánech a žlázách. Chodidla jsou nesmírně citlivé, protože v nich ústí množství nervových zakončení.

TIP: Jak na krásná chodidla?

Nervy v chodidlech

Nervy vedou elektrické impulzy přes energetické kanály (nervovou síť), které spojují chodidla se všemi částmi lidského těla. Když je na určité body na chodidlech vyvíjen tlak, jsou aktivovány elektrochemické nervové impulsy, které formulují zprávu pro tělo. Tato zpráva prochází dostředivými neurony do ganglia (shluku nervových buněk a vláken, které tvoří nezávislé nervové centrum mimo páteře a mozku). Zpráva pak pokračuje z ganglia odstředivými neurony do specifického orgánu, který převezme správu a reaguje na podnět. Uvedený podnět způsobí reakci v daném orgánu a zároveň způsobí uvolnění. To je první krok, kde na základě podnětu přes nervový vzruch lidský organismus začne ve svém samouzdravovacím procesu. Podívejte se také jak na bolavá chodidla.

Mapa reflexních bodů na nohou

reflexni-body-nohy

 

Reflexologie chodidel - mapa - ilustrace

Reflexologie chodidel – mapa – ilustrace

 

Byli jste na reflexní masáži chodidel? Jaké to bylo?

A dále si přečtěte

VIDEO: Jak na reflexní masáž chodidel?

VIDEO: Reflexní masáž chodidla

Sponzorováno

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku: Furian / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Reflexologie chodidel neboli reflexní masáž chodidel”

  1. Lenka napsal:

    Hezký den, děkuji za článek. Určitě masáž chodidel vyzkouším. Jaký použít olej?

  2. PETR napsal:

    šimráte na chodidle?Rád bych to zažil.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva