Sponzorováno

Ano, váš pes skutečně vycítí, když jste stresovaní 4.75/5 (8)

Důležité body ze článku

  • Nová studie zjistila, že úroveň stresu psů je značně ovlivněna úrovní stresu jejich majitelů.
  • Autoři naznačují, že důvodem může být to, že psi a majitelé, kteří tráví více času společně, mohou být více emocionálně svázáni.
  • Tato zjištění by mohla pomoci budoucímu výzkumu a pochopení toho, jak mohou zvířata poskytující služby nebo nějakou emocionální podporu nejlépe zlepšit lidské zdraví.
  • Výzkum je také indikátorem toho, že majitelé domácích zvířat by si měli být vědomi toho, jak jejich vlastní zdraví může ovlivnit i jejich domácí mazlíčky.

Nová studie zjistila, že úroveň stresu psů je značně ovlivněna úrovní stresu jejich majitelů.

Nová studie zjistila, že úroveň stresu psů je značně ovlivněna úrovní stresu jejich majitelů.

Nový výzkum skutečně ukazuje, že naši chlupatí přátelé cítí náš stres. Pokud si myslíte, že váš pes je jaksi vystresovaný, část problému by mohla být… no, jak to říct, ve vás V nové studii ze švédské univerzity v Linköpingu vědci zjistili, že úroveň stresu psů byla značně ovlivněna jejich vlastníky (a ne naopak).

Jejich zjištění naznačují, že „psi do značné míry odrážejí úroveň stresu svých majitelů“.

Studie, která byla publikována v magazínu Scientific Reports, zahrnovala 58 psů, 25 border kolií a 33 shetlandských ovčáků a jejich výlučně ženské majitele. Majitelé psů odpověděli na otázky týkající se svých osobnostních rysů, včetně neuroticismu a jejich otevřenosti. Pak také odpovídali na stejné otázky u svých psích mazlíčků – odpovídali na dotazník o osobnosti psa, ve kterém psi zaznamenali jeho rysy, jako je strach a agresivita.

Výzkumníci se dívali na koncentrace stresového hormonu kortizolu u psů i jejich majitelů (tento hormon určili jako indikátor stresu). Koncentrace kortizolu byly sledovány ve vlasech a psích chlupech – byly odebrány dvakrát ze vzorků řezaných blízko kůže, jednou v létě a jednou v zimě. V obou vzorcích byly hladiny kortizolu u psů „synchronizovány“ s jejich majiteli.

Autoři říkají, že se jedná o první studii, která identifikuje dlouhodobou synchronizaci hladin stresu mezi členy dvou různých druhů.

Zdá se být téměř intuitivně zřejmé, že existuje vztah mezi lidským stresem a emocemi a stresem jejich mazlíčků. Mnozí z nás tento vztah jistě už zpozorovali. Je zřejmé, že měřením hladin kortizolu to vědci dokázali prokázat vědeckými metodami.

Chování vašeho psa by mohlo být indikátorem vašeho zdraví

Studie také poskytuje lepší pohled na úroveň stresu psa / majitele související s chováním, cvičením a dalšími aspekty životního stylu. Například je známo, že kortizol je ovlivněn fyzickou aktivitou. Za tímto účelem výzkumníci zahrnuli jak psy, kteří byly primárně domácími mazlíčky a společníky, tak psy, kteří často chodí ven a soutěžili v aktivitách, jako jsou kurzy agility.

Sponzorováno

Obě skupiny psů vykazovaly synchronizaci v hladinách kortizolu, ale korelace byla ještě silnější u psů a majitelů, kteří soutěžili v soutěžích. Důvodem může být to, jak autoři odhadují, že psi a majitelé, kteří spolu trénují, mohou být více emocionálně spojeni tím, že stráví více času společně a zapojeni do společných cílů.

Další znatelné účinky na hladiny kortizolu bylo období v roce (během zimy byly vyšší hladiny) a pohlaví (samice psů vykazovaly vyšší koncentrace kortizolu než jejich mužské protějšky).

Studie dále osvětluje koncept „emocionální nákazy“, sdílení nebo zrcadlení emocionální reakce mezi zvířaty žijícími ve skupině. I když je to obvykle pozorováno u stejného druhu, lze pozorovat i mezidruhové, jako v případě psů a jejich majitelů.

Pes je dobrý model, protože sdílí každodenní život se svým majitelem.

Výsledky výzkumu mohou vést k mnoha dalším informacím – včetně lepšího porozumění stresu psů na základě plemene. Praktické důsledky takové práce by mohly vést k lepšímu párování různých plemen s lidmi na základě vlastních rysů osobnosti. Tyto informace mohou být zvláště užitečné v oblasti služebních psů.

Studie také slouží jako připomínka pro majitele psů, že ano, váš pes může a bude čas od času vystresován, zejména pokud se stresujete vy. S ohledem na tyto informace je důležité vzít v úvahu jejich chování, protože může výrazně ovlivnit celkové zdraví vašeho domácího mazlíčka.

Příznaky stresu u psů mohou být:

  • agrese
  • lapání po dechu
  • nadměrné štěkání

Existují různé možnosti léčby pro vystresované psy, včetně některých tréninkových metod a dokonce i pomocí některých druhů léků. Změna chování by však mohla začít také u vlastníků psů.

Pokud jste tedy vystresováni, přemýšlejte o dopadu, jaký to může mít na vašeho psa a podnikněte kroky k nápravě této situace.

Tento problém může být obzvláště zřejmý na místech, kde je pes pod docela velkým stresem, jako je například ordinace veterináře. „Bezstarostní klienti mají psy, kteří snadno vyskočí na vyšetřovací stůl nebo mají submisivní zvířata. Klienti, kteří trpí jasnou úzkostí, mají domácí mazlíčky, které utíkají nebo se schovávají pod nohama majitele nebo za majitelem,“ řekl nám jeden veterinář.

Sponzorováno

A co vy? Je váš domácí mazlíček vystresovaný? Není to tak trochu vámi? Zkuste se zamyslet.

A co si ještě o psech přečíst?

Zdroje článku a odkazy na studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva