Zvuková masáž – co je to, jak se provádí a jaké má účinky? 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Takto může vypadat zvuková masáž.

Takto může vypadat zvuková masáž.

Zvuková masáž byla vyvinuta na základě starodávných praktik z východu a moderního vědeckého výzkumu účinků zvuku a vibrací. Starověké umění zvukového léčení existuje již více než 5 000 let. V mnoha kulturách po celém světě se různé formy zvuku používají k oslavám, obřadům, modlitbám, medicíně a léčení – je to například kmenové bubnování, gong a samozřejmě využívání hlasu při zpívání.

Třeba v Německu se výzkum o zvuku a jeho dopadu na lidské tělo rychle rozvíjí a používání zvukové masáže jako doplňkové terapie je ve zdravotní péči relativně běžné. Kombinovaný zvuk a vibrace mohou vyvolat hluboký pocit meditativní relaxace, která pomáhá zbavit stresu z mysli a těla.

Co se děje během zvukové masáže?

Při této masáži jste oblečeni. Tibetské zpívající mísy se rozehrají pomocí plstěných paliček, tak se vytvoří dokonale uklidňující zvuk a jemné vibrace. Misky jsou strategicky rozmístěny kolem těla, procházejí meridiánovými body, posílají vibrace tělem a vytvářejí tok zvuků a energie, což podporuje harmonizaci a hlubokou relaxaci.

Tibetská zpívající mísa je druh obráceného zvonu, ze kterého vyloudíme zvuk buď úderem nebo třením jeho hrany dřevěnou, kůží potaženou paličkou. Jsou mísy ručně tepané, což je tradiční a pracnější způsob výroby a mísy odlévané a soustružené, což je novodobý způsob výroby.

Jak vlastně zvuková masáž funguje?

Na základě teorie, že vibrace uvolňují zachycenou energii uloženou kolem těla, používá tento typ masáže zvukové vlny k vytváření jemných rytmických pulzací a vibrací. Tyto pulzy nebo vibrace jsou strategicky posílány tělem, masírují buňky a zpracovávají veškeré uložené napětí. Současně má rozsah frekvencí vysílaných mísami uklidňující účinek a uvádí mozek do meditativního stavu.

Během běžné denní činnosti je naší pravidelnou frekvencí mozku frekvence Beta. Zvuky jemně přitahují mozek, nejprve do stavu Alfa a poté do Thety a Delty, kde dochází k hluboké relaxaci a meditaci. V tomto hlubokém meditativním stavu se srdeční frekvence zpomaluje a tělo je schopné omladit a najít klid mysli.

K vytvoření zvuku a vibrací se používá jedna nebo více tibetských misek. Jsou vyrobeny z nejméně sedmi různých kovů a liší se velikostí a hmotností. Misky produkují zvuk napříč frekvencemi a podle toho se používají k cílení na různé části těla. Pokud je misek více, jsou strategicky rozmístěny kolem těla.

Po relaci může klient nadále pociťovat výhody plynoucí z toho, že byl nějakou dobu v meditativním stavu. Klid, snížená úzkost a schopnost jasně myslet a zůstat soustředěný jsou jen některé z výhod, pokud zvukovou masáž budete podstupovat v pravidelných intervalech.

Sponzorováno

Takže zpívající mísy jsou umístěny na nebo blízko vašeho oblečeného těla (uvnitř vaší aury) a jemně je na ně poklepáno plstěnou paličkou. Jemné vibrace a vytvořené zvuky navozují pocit uvolnění a pohody. Vibrace mohou upravit vaši rovnováhu a poskytnout pocit vnitřní síly, harmonie a energie. Máte-li fyzický, duševní a psychologický problém, může zvuková masáž poskytnout úlevu od stresu, úzkosti a bolesti.

Co bývá přítomno u zvukové masáže?

 • Hluboká relaxace dosažená díky uklidňujícím a příjemným zvukům
 • Masáž a harmonizace tělesných buněk prostřednictvím zvuku a vibrací
 • Odstraňování napětí a blokování
 • Poskytuje příjemný pocit mravenčení
 • Zvyšování pozitivity a kreativity
 • Opustíte to staré a přijmete to nové ve vašem životě.

Podle výzkumu lidé v Nepálu věří, že „muž, který harmonicky vibruje, je zdravý muž“. Nemocný člověk, který poslouchá harmonické zvuky, se začne léčit.

Zvuková masáž při zdravotních problémech

Terapeutická masáž má silný důraz na povzbuzení procesu léčby a regenerace. Individuální přístup poskytuje cílenou léčbu, která doplňuje jakoukoli klinickou léčbu tím, že urychluje zotavení, zmírňuje bolest a dále stimuluje samoléčivé mechanismy, jakož i detoxikaci těla a posiluje imunitní systém.

Aplikace zvukové masážní terapie:

 • bolest zad, bolavé klouby, artritida,
 • špatné trávení,
 • srdeční problémy,
 • neplodnost, impotence a nízká sexuální touha,
 • menstruační problémy,
 • špatný oběh a průtok lymfy,
 • zotavení po mozkové příhodě nebo chemoterapii,
 • zlepšení imunitního systému,
 • při chronické bolesti.

Kdo si může zajít na zvukovou masáž?

Zvuková masáž je vhodná pro většinu lidí, včetně dětí a těhotných žen (i ve 2. a 3. trimestru), a každé sezení je šité na míru potřebám klienta.

Uvědomme si, že když mluvíme o audio-vibračním zpracování, lidské tělo, které je tvořeno 50-75% vody, poskytuje vynikající médium pro zvukové vlny, aby se dostaly do každé buňky v těle, čímž dosáhne harmonie. Při zvukové masáži se vytváří atmosféra bezpečí a pohody. Taková uklidňující atmosféra poskytuje dokonalou úlevu od stresu, strachu, starostí, pochybností a obecně všech pocitů s negativním dopadem na něčí zdraví.

Revitalizační zvuková masáž zlepšuje celkový stav klienta a synchronizuje tělo, mysl a ducha, které jsou klíčovými aspekty zdraví v holistickém smyslu.

Sponzorováno

Pokud máte možnost, určitě si na tuto masáž zajděte. A pak nám sem napište, jaké to bylo.

A dále si o alternativních terapiích přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva