Sponzorováno

Zvuková masáž – co je to, jak se provádí a jaké má účinky? 4.71/5 (7)

 • Zvuková masáž, známá také jako zvuková terapie nebo zvuková léčba, je terapeutická technika, která využívá zvukových vibrací k dosažení fyzického, emocionálního a energetického vyvažování těla. Existuje několik forem zvukové masáže.
 • Terapeut používá hudební nástroje, jako jsou tibetské mísy, gongy, chrámové zvony, didgeridoo nebo hudební terapeutické nástroje, k vytvoření harmonických tónů a rezonance. Tyto zvuky jsou považovány za terapeutické a mají schopnost ovlivňovat frekvence mozku a stav těla a mysli.
 • Terapeut používá hudební nástroje k vytvoření zvukových vibrací, které jsou přenášeny do těla klienta. To může být provedeno přímým umístěním nástroje na tělo nebo použitím vibračních nástrojů, jako jsou hlasité basové reproduktory nebo speciální vibrační zařízení.
 • Vibrační terapie: Tato forma zvukové masáže využívá speciální vibrační zařízení, která vytvářejí pulsující vibrace. Tyto vibrace jsou aplikovány na určité části těla nebo po celém těle a mají za cíl uvolnit svalové napětí, zlepšit průtok krve a energetickou rovnováhu.
 • Zvuková masáž je často používána k relaxaci, snižování stresu a úzkosti, podpoře hlubokého odpočinku a meditace, zlepšení spánku a obnovení tělesného a duševního blahobytu. Mnoho lidí považuje zvukovou masáž za velmi příjemnou a terapeutickou zkušenost, která pomáhá dosáhnout hlubokého stavu relaxace a harmonie.

Takto může vypadat zvuková masáž.

Takto může vypadat zvuková masáž.

Zvuková masáž byla vyvinuta na základě starodávných praktik z východu a moderního vědeckého výzkumu účinků zvuku a vibrací. Starověké umění zvukového léčení existuje již více než 5 000 let. V mnoha kulturách po celém světě se různé formy zvuku používají k oslavám, obřadům, modlitbám, medicíně a léčení – je to například kmenové bubnování, gong a samozřejmě využívání hlasu při zpívání.

Třeba v Německu se výzkum o zvuku a jeho dopadu na lidské tělo rychle rozvíjí a používání zvukové masáže jako doplňkové terapie je ve zdravotní péči relativně běžné. Kombinovaný zvuk a vibrace mohou vyvolat hluboký pocit meditativní relaxace, která pomáhá zbavit stresu z mysli a těla.

Co se děje během zvukové masáže?

Při této masáži jste oblečeni. Tibetské zpívající mísy se rozehrají pomocí plstěných paliček, tak se vytvoří dokonale uklidňující zvuk a jemné vibrace. Misky jsou strategicky rozmístěny kolem těla, procházejí meridiánovými body, posílají vibrace tělem a vytvářejí tok zvuků a energie, což podporuje harmonizaci a hlubokou relaxaci.

Tibetská zpívající mísa je druh obráceného zvonu, ze kterého vyloudíme zvuk buď úderem nebo třením jeho hrany dřevěnou, kůží potaženou paličkou. Jsou mísy ručně tepané, což je tradiční a pracnější způsob výroby a mísy odlévané a soustružené, což je novodobý způsob výroby.

Takto to může při zvukové masáži vypadat

Takto to může při zvukové masáži vypadat

 

Jak vlastně zvuková masáž funguje?

Na základě teorie, že vibrace uvolňují zachycenou energii uloženou kolem těla, používá tento typ masáže zvukové vlny k vytváření jemných rytmických pulzací a vibrací. Tyto pulzy nebo vibrace jsou strategicky posílány tělem, masírují buňky a zpracovávají veškeré uložené napětí. Současně má rozsah frekvencí vysílaných mísami uklidňující účinek a uvádí mozek do meditativního stavu.

Sponzorováno

Během běžné denní činnosti je naší pravidelnou frekvencí mozku frekvence Beta. Zvuky jemně přitahují mozek, nejprve do stavu Alfa a poté do Thety a Delty, kde dochází k hluboké relaxaci a meditaci. V tomto hlubokém meditativním stavu se srdeční frekvence zpomaluje a tělo je schopné omladit a najít klid mysli.

K vytvoření zvuku a vibrací se používá jedna nebo více tibetských misek. Jsou vyrobeny z nejméně sedmi různých kovů a liší se velikostí a hmotností. Misky produkují zvuk napříč frekvencemi a podle toho se používají k cílení na různé části těla. Pokud je misek více, jsou strategicky rozmístěny kolem těla.

Po relaci může klient nadále pociťovat výhody plynoucí z toho, že byl nějakou dobu v meditativním stavu. Klid, snížená úzkost a schopnost jasně myslet a zůstat soustředěný jsou jen některé z výhod, pokud zvukovou masáž budete podstupovat v pravidelných intervalech.

Takže zpívající mísy jsou umístěny na nebo blízko vašeho oblečeného těla (uvnitř vaší aury) a jemně je na ně poklepáno plstěnou paličkou. Jemné vibrace a vytvořené zvuky navozují pocit uvolnění a pohody. Vibrace mohou upravit vaši rovnováhu a poskytnout pocit vnitřní síly, harmonie a energie. Máte-li fyzický, duševní a psychologický problém, může zvuková masáž poskytnout úlevu od stresu, úzkosti a bolesti.

Co bývá přítomno u zvukové masáže?

 • Hluboká relaxace dosažená díky uklidňujícím a příjemným zvukům
 • Masáž a harmonizace tělesných buněk prostřednictvím zvuku a vibrací
 • Odstraňování napětí a blokování
 • Poskytuje příjemný pocit mravenčení
 • Zvyšování pozitivity a kreativity
 • Opustíte to staré a přijmete to nové ve vašem životě.

Podle výzkumu lidé v Nepálu věří, že „muž, který harmonicky vibruje, je zdravý muž“. Nemocný člověk, který poslouchá harmonické zvuky, se začne léčit.

Zvuková masáž při zdravotních problémech

Terapeutická masáž má silný důraz na povzbuzení procesu léčby a regenerace. Individuální přístup poskytuje cílenou léčbu, která doplňuje jakoukoli klinickou léčbu tím, že urychluje zotavení, zmírňuje bolest a dále stimuluje samoléčivé mechanismy, jakož i detoxikaci těla a posiluje imunitní systém.

Aplikace zvukové masážní terapie:

 • bolest zad, bolavé klouby, artritida,
 • špatné trávení,
 • srdeční problémy,
 • neplodnost, impotence a nízká sexuální touha,
 • menstruační problémy,
 • špatný oběh a průtok lymfy,
 • zotavení po mozkové příhodě nebo chemoterapii,
 • zlepšení imunitního systému,
 • při chronické bolesti.

Kdo si může zajít na zvukovou masáž?

Zvuková masáž je vhodná pro většinu lidí, včetně dětí a těhotných žen (i ve 2. a 3. trimestru), a každé sezení je šité na míru potřebám klienta.

Uvědomme si, že když mluvíme o audio-vibračním zpracování, lidské tělo, které je tvořeno 50-75% vody, poskytuje vynikající médium pro zvukové vlny, aby se dostaly do každé buňky v těle, čímž dosáhne harmonie. Při zvukové masáži se vytváří atmosféra bezpečí a pohody. Taková uklidňující atmosféra poskytuje dokonalou úlevu od stresu, strachu, starostí, pochybností a obecně všech pocitů s negativním dopadem na něčí zdraví.

Revitalizační zvuková masáž zlepšuje celkový stav klienta a synchronizuje tělo, mysl a ducha, které jsou klíčovými aspekty zdraví v holistickém smyslu.

Sponzorováno

Pokud máte možnost, určitě si na tuto masáž zajděte. A pak nám sem napište, jaké to bylo.

A dále si o alternativních terapiích přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva