Sponzorováno

Zlomená nebo vykloubená čelist – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (17)

  • Léčba zlomené nebo vykloubené čelisti závisí na závažnosti poranění a na tom, zda došlo k dalším komplikacím.
  • Obě tato poranění mohou způsobit silnou bolest v čelisti a obličeji a mohou také omezit pohyb čelisti. Zlomená čelist může způsobit modřiny a otoky obličeje, dislokace může způsobit, že spodní čelist nebude správě vyrovnána s lebkou (špatný skus apod.).
  • Je důležité, aby léčba zlomené nebo vykloubené čelisti byla řízena lékařem nebo specialistou na ústní a čelistní chirurgii. Nepokoušejte se sami manipulovat s čelistí, protože to může způsobit další poranění. Včasná lékařská péče a řádná rehabilitace jsou klíčové pro správné uzdravení a minimalizaci komplikací.

Zlomená nebo vykloubená čelist - příznaky, příčiny a léčba

Co je to zlomená nebo vykloubená čelist?

Zlomená nebo vykloubená čelist je poranění jednoho nebo obou kloubů, které spojují vaši dolní čelist s lebkou. Každý z těchto kloubů se nazývá temporomandibulární kloub. Temporomandibulární kloub se může zlomit, prasknout nebo se uvolnit z lebky. Uvolnění čelistního kloubu je známé jako dislokace (vykloubení kloubu ze správné polohy).

Zlomená nebo vykloubená čelist může způsobit problémy s jídlem i dýcháním. Pro minimalizaci komplikací a urychlení hojení je nutná okamžitá lékařská pomoc.

Příčiny zlomené nebo vykloubené čelisti

Prožití nějakého traumatu (úrazu) obličeje je primární příčinou zlomené nebo vykloubené (dislokované) čelisti. Čelistní kost sahá od brady až za ucho. Běžné typy poranění, které mohou způsobit zlomeniny nebo dislokace v čelistní kosti, jsou:

  • fyzické napadení v obličeji
  • nějaké sportovní zranění
  • dopravní nehody
  • náhodné pády v domácnosti
  • různé pracovní úrazy

Příznaky zlomené nebo vykloubené čelisti

Zlomená čelist

Příznaky zlomené čelisti jsou:

  • bolest
  • otok, včetně otoku obličeje
  • krvácení, včetně krvácení z úst
  • dýchací potíže
  • nepohodlí při žvýkání
  • tuhost čelisti
  • necitlivost a modřiny v obličeji
  • nepohodlí související se zuby, jako je necitlivost v dásních nebo uvolněné zuby

Bolest, otok a krvácení jsou obecně nejbezprostřednějšími příznaky zlomené čelisti. Celý obličej vám může otéct, takže vaše čelist bude bolestivá a ztuhlá. Může se objevit krvácení z úst, které u některých lidí způsobuje dýchací potíže. Průtok krve může zablokovat vaše dýchací cesty. Největší bolest a citlivost můžete pociťovat při žvýkání nebo mluvení. Pokud máte těžkou zlomeninu čelisti, můžete zaznamenat značně omezenou schopnost pohybovat čelistí nebo nebudete schopni čelistí pohnout vůbec.

Necitlivost a modřiny v obličeji a dásních jsou také normální, pokud je vaše čelist zlomená. Zlomení kosti může způsobit další abnormality tvaru vašeho obličeje. Můžete si všimnout, že vaše čelist nebo obličej má hrudkovitý vzhled. Náraz vašeho zranění může také způsobit uvolnění nebo ztrátu zubů.

Vykloubená čelist

Příznaky vykloubené (dislokované) čelisti se mohou lišit od příznaků zlomené čelisti. Bolest je zde také důležitý faktor a může se zhoršit, když pohnete ústy nebo tělem. Mezi další příznaky vykloubené čelisti patří:

  • Vaše čelist může vypadat, že příliš vyčnívá, jako při předkusu.
  • Můžete si všimnout, že vaše zuby nejsou v linii, jak je to u nich obvyklé, a váš skus je zvláštní
  • Abnormální skus vám může zabránit v úplném zavření úst, což může způsobit slintání.
  • Mluvit může být hodně obtížné.

Diagnostika zlomené nebo vykloubené čelisti

Váš lékař diagnostikuje zlomenou čelist nebo dislokaci tak, že se vás zeptá na vaši anamnézu, provede fyzickou prohlídku a provede příslušné rentgenové snímky. Jednoduchou dislokaci by mohl ošetřit orální chirurg nebo zubař. Vážná zlomenina, která vyžaduje operaci, by potřebovala specialistu, jako je plastický a rekonstrukční chirurg obličeje, chirurg hlavy a krku nebo ústní chirurg.

Léčba poranění čelistí

Pokud si poraníte čelist, bude to s největší pravděpodobností řešeno jako nouzová situace. Během čekání na lékařskou péči si podložte spodní čelist, abyste ji stabilizovali a udrželi dýchací cesty otevřené.

Léčba vykloubené čelisti

Lékař musí manipulovat s vykloubenou čelistí tak, aby ji dal zpět do správné polohy. Někdy to může váš lékař udělat ručně. Dostanete lokální anestetika a svalové relaxanty, abyste minimalizovali bolest a pomohli vašim čelistním svalům uvolnit se natolik, aby umožnily manipulaci. V některých případech může být nezbytný chirurgický zákrok k nastavení temporomandibulární kloubu zpět do normální polohy.

  • Vykloubení čelisti je lékařsky označováno jako dislokace čelisti. Většinou je třeba vyhledat lékařskou pomoc, aby se čelist vrátila zpět na své místo.
  • Lékař provede manipulaci, aby čelist posunul zpět na správnou pozici. To může být prováděno s použitím anestezie kvůli snížení bolesti a nepohodlí pacienta.
  • Po manipulaci může být pacientovi nařízena nějaká podpora pro čelist, aby se zabránilo dalším vykloubením.

Léčba zlomené čelisti

Léčba zlomeniny čelisti může také vyžadovat chirurgický zákrok, v závislosti na rozsahu a závažnosti zranění. Čisté zlomeniny se mohou samy zahojit, když je vaše čelist znehybněna. Mnohočetné zlomeniny čelistní kosti nebo posunuté zlomeniny v části kosti, která je odsunuta na jednu stranu, mohou vyžadovat chirurgický zásah (operaci).

Sponzorováno

  • Pokud dojde k zlomení čelisti, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.
  • Lékař provede rentgenové snímky, aby určil rozsah zlomeniny a jaké jsou další poškození, jako jsou poranění zubů nebo dásní.
  • Zlomeniny čelisti mohou být léčeny chirurgicky (operativní zákrok) nebo konzervativně (bez operace), v závislosti na typu a závažnosti zlomeniny.
  • Chirurgie může zahrnovat osteosyntézu (fixaci kostí šrouby nebo dráty) nebo jiné postupy na upevnění kostí v přesné pozici.
  • Po operaci a během rekonvalescence může být pacientovi nasazena ortodontická výztuž nebo lícní ortéza, která pomáhá udržet čelist v požadované pozici.

Znehybněná čelist

Zlomené a vykloubené čelisti jsou během zotavování obvázány nebo uzavřeny dráty.

Váš lékař může ošetřit vaši dislokaci a menší zlomeninu jednoduše tím, že vám obváže hlavu a pod bradu obvazem, aby vám zabránil otevřít čelist dokořán. Protizánětlivé léky, jako je ibuprofen a naproxen, mohou ztlumit bolest a snížit otoky.

Drátky a elastické pásky udrží vaši čelist uzavřenou a na místě. Během rekonvalescence mějte doma nůžky na drát. Ty vám umožní otevřít dráty, pokud vás bude trápit zvracení nebo dušení. Pokud je třeba dráty přestřihnout, informujte svého lékaře, aby mohl dráty co nejdříve vyměnit.

Zotavení po zlomenině nebo vykloubení čelisti vyžaduje trpělivost. Během léčby nebudete moci otevřít čelist velmi široce nebo vůbec po dobu nejméně šesti týdnů. Lékař vám předepíše léky proti bolesti a antibiotika, aby se zabránilo infekci. Budete také na tekuté stravě, která vám zajistí výživu během této doby, kdy nejste schopni žvýkat pevnou stravu.

Měkká strava při zlomené nebo vykloubené čelisti

Když se budete zotavovat z vykloubené nebo zlomené čelisti, budete muset dodržovat měkkou dietu. Budete se vyhýbat jídlům, které jsou křupavé nebo žvýkací, pokud máte vykloubení nebo menší zlomeninu, která se zahojí sama. Potraviny jako čerstvé maso, syrové produkty nebo křupavé svačiny mohou způsobit napětí a bolest vaší čelisti, která se hojí. Měkká strava, která obsahuje následující, lze snadno žvýkat:

  • masové konzervy
  • dobře uvařené těstoviny
  • dobře uvařená rýže
  • polévky
  • zakonzervované ovoce

Drátovaná čelist bude potřebovat ještě razantnější dietní změnu. Protože nebudete moci otevřít a zavřít ústa, budete muset během rekonvalescence dostávat denní dávku vitamínů a minerálů brčkem. Získání dostatečného množství kalorií může být pro některé lidi s poraněním čelisti problémem. Potraviny s pyré připravené s plnotučným mlékem nebo smetanou mohou v případě potřeby pomoci přidat kalorie. Zpracování ovoce, zeleniny a dobře uvařeného masa vám může dodat bílkoviny a další živiny, které potřebujete, abyste zůstali zdraví. Jako základ vašich jídel můžete použít ovesné vločky, smetanu a měkká zrna.

Zdravé stravování se sdrátovanou čelistí znamená jíst častěji, než jste pravděpodobně zvyklí. Místo tří nebo čtyř jídel denně se zaměřte na šest až osm malých jídel. Jíst malá množství během dne vám pomůže dosáhnout požadovaného počtu kalorií. Menší, častější jídla mohou také poskytnout různé chutě, když pijete osm krát smoothies denně.

Pijte mléko a džus, abyste zvýšili svůj počet kalorií. Omezte vodu, kávu, čaj a dietní sodu. Tyto nápoje vám nepomohou udržet váhu, když držíte omezující dietu.

Jezte vlažná / studenější jídla. Vaše zuby mohou být po zranění citlivější než obvykle a extrémní teploty na obou stranách spektra mohou bolet. Zvažte výběr dětské výživy tak, aby vyhovovala vaší potřebě vitamínů. Použijte vodu nebo mléko k ředění těžších polévek, omáček nebo zavařovaných potravin, pokud je jejich konzistence příliš hustá na to, aby prošla brčkem.

Výhled pacientů

Výhled je velmi dobrý pro většinu lidí, kteří mají zlomenou nebo vykloubenou čelist. Dislokace a nechirurgicky řešené zlomeniny se hojí během čtyř až osmi týdnů, zotavení z chirurgicky léčené zlomeniny může trvat až několik měsíců. Ve většině případů se čelist úspěšně hojí a dlouhodobých účinků či problémů je málo.

Je však pravděpodobnější, že po zranění budete mít opakující se bolesti kloubů v čelisti. Jedná se o stav nazývaný porucha temporomandibulárního (čelisntího) kloubu, který je také označován jako porucha TMK. Lidé, kteří mají vykloubenou čelist, mohou mít také zvýšené riziko budoucí luxace.

TIP: Chraňte svou čelist před budoucí bolestí nebo zraněním podložením brady, když kýcháte nebo zíváte.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s vykloubenou nebo zlomenou čelistí? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva