Sponzorováno

Jak vyčistit tělo od toxinů? 4.95/5 (39)

Jak vyčistit tělo od toxinů?Stovky knih, časopisů a internetových stránek nabízí „nejlepší“ a „nejúčinnější“ způsoby detoxikace, které jsou v nejednom případě spojeno se značnými finančními náklady. Proces zbavování se toxinů může probíhat několika způsoby – prostřednictvím půstu, léčivých rostlin, výživových doplňků, cvičení, saunování … Kterou metodu si zvolíte vy?

Co při očistě vysadit?

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob očisty, je třeba, abyste během tohoto období vyloučili ze svého životního stylu všechno nezdravé – alkohol, cigarety, rafinované potraviny, nasycené tuky (bramborové lupínky, smažená jídla), rychlé sacharidy (bílý cukr, rýže), průmyslově zpracované potraviny, které jsou plné konzervačních látek a barviv. Dbejte na pitný režim, protože voda zbavuje tělo toxinů, hýbejte se (jóga, Qi gong), relaxujte a snažte se myslet pozitivně (ačkoli je to někdy těžké).

Jednoduchá detoxikace pro úplné začátečníky

Pokud vám už jen slovíčko detoxikace nahání strach, tento jednoduchý způsob očisty je pro vás jako stvořený. Základem této kúry je obyčejný kopřivový citron, resp. citronová šťáva. Během několika týdnů bude vaším úkolem vypít každé ráno nalačno sklenici vody s čerstvou šťávou z poloviny citronu a během dne šálek kopřivového čaje. Citron je plný antioxidantů, které ničí volné radikály. Je přirozeným čističem jater a prospívá trávení. Posílení imunitního systému je samozřejmostí. Kopřiva je zas skvělým odstraňovačem toxinů a odpadních látek z krve.

Chlorofyl v zelených potravinách odstraňuje těžké kovy a další škodliviny

Chlorofyl je přirozenou součástí zelených rostlin a je schopen zbavovat organismus nahromaděných těžkých kovů. Podstata této kúry spočívá v zařazení dostatečného množství zelených potravin do jídelníčku (a samozřejmě dodržování výše uvedených pravidel).

Bohatým zdrojem chlorofylu jsou:
Zelená listová zelenina jako špenát, hlávkový salát, rukola, řeřicha, pampeliškový list či kopřiva – jsou snadno dostupné i chutné. Pampeliška i kopřiva slouží nejen k přípravě čajů, ale v čerstvém stavu ochutí rozmanité saláty.

Sponzorováno

Dalším zdrojem chlorofylu jsou mořské řasy chlorella a spirulina – kromě chlorofylu obsahují antioxidanty, vitaminy, minerály, nenasycené mastné kyseliny, které posilují celkovou obranyschopnost organismu. Ideální délka kúry je alespoň 3 měsíce, během které se užívají 4 g mořských řas denně.

TIP: Super pro detox je zelený ječmen

Indické psyllium pro očistu trávicího traktu

Psyllium je vlastně vláknina, která nemá žádnou chuť, vůni a je čistě přírodní. Slouží zejména pro očištění trávicího traktu. Indickou vlákninu ocení zejména lidé s trávicími problémy (zácpa, průjem, hemeroidy). Využívá se i při hubnutí, přetrvávající únavě, kožních problémech a alergiích.

Jako přírodní vlákninu užívat? Psyllium je ideální konzumovat po jídle, případně půl hodinku před jídlem. Dávkování závisí na konkrétním druhu výrobku, zpravidla se jedna nebo dvě čajové lžičky smícháním s vodou a vypijí. Pro zlepšení účinku je vhodné vypít ještě jednu sklenici vody, protože příjem tekutin sehrává při užívání tohoto doplňku důležitou roli.

Očista formou zeleninových a ovocných šťáv

Detoxikace ovocnými a zeleninovými šťávami vyžaduje pevnou vůli. Zpravidla trvá 7 dní, během nichž jsou dovoleny jen čerstvé šťávy, bylinkové čaje a dostatek čisté vody.Počas detoxikace třeba vypít kilo až dvě čerstvých šťáv v šesti dávkách. Ty si připravte maximálně na 12 hodin předem, protože skladováním nápoje ho ochuzujete o cenné látky. Tento detoxikační režim je náročnější, proto nepodceňujte přípravu a ještě před jeho absolvováním postupně omezujte nezdravé potraviny. Odborníci doporučují do detoxikačního programu zařadit nenáročné druhy pohybu (ideální jsou relaxační cvičení), časté sprchování a dostatek spánku. Po kúře dbejte na to, aby byl přechod na normální stravu postupný, jinak si můžete uškodit. Pokud máte zdravotní problémy, konzultujte tento způsob detoxu s odborníkem. Více si o tomto druhu detoxu přečtěte zde.

Některé další metody detoxikace jsou:

 • Použití jemných projímadel – např. Glauberova sůl
 • Klystýr – jedněmi chválen, jinými zatracován
 • Očista formou čajů
 • Půst

VIDEO: Detoxikace organismu – Chlorella a Mladý ječmen

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva