Sponzorováno

Klystýr a jeho aplikace – pro zdraví i očistu? 4.33/5 (15)

Klystýr a jeho aplikace - pro zdraví i očistu?Při určitých zdravotních indikacích může být pro vás klystýr nápomocný a může vás zbavit nepříjemných problémů. Může se však provádět i v domácím prostředí a nemůže nějakým způsobem uškodit? Kdy a jak jej správně používat, vysvětlí gastroenterolog profesionál.

Při zácpě, detoxikaci, či před porodem

Důvodů k podání klystýru je mnoho. „Klyzma (nebo lidově klystýr) může být očistný, např. při zácpě konečníkového typu, či před přípravou na endoskopické vyšetření konečníku nebo může být i léčivý, např. při zánětlivých onemocněních střeva,“ vysvětluje specialista na gastroenterologii, MUDr. Jozef Klíče z gastroenterologické ambulance. Kromě těchto důvodů se klystýr používá například i na detoxikaci těla za pomoci očisty střev.

Může klystýr uškodit?

Tak jako ve většině jiných případů, i při používání klystýru platí pravidlo tzv. zlaté střední cesty. Pokud se to s ním nepřežene a nebude se používat příliš často, resp. tehdy, když to není nutné, neměl by být škodlivý. „Pokud se podává tehdy, když je to potřebné a ne dlouhodobě, škodlivé účinky má jen zřídka. Ty mohou souviset s jeho obsahem, tedy jaké látky do něj přidáváme, nebo jaké komerčně obsahuje. Ty mohou někdy alergizovat a vyvolat následný průjem,“ ozřejmuje specialista.

Na klystýru může vzniknout závislost

Na první pohled dost neobvyklé, ale i na klystýru může vzniknout závislost. Vysvětlení je poměrně logické. „Pokud klyzma není indikována, podávat se nemá. V ojedinělých případech může dojít k mechanickému poškození střeva (pokud je postiženo např. zánětem ) nebo k oslabení tzv. vyprazdňovacího reflexu, může tedy hrozit návyk,“ upozorňuje doktor. Pokud si tedy budete dělat klystýr, resp. odborně klyzma příliš často, vaše střeva a konečník zleniví a vy se už nebudete vědět bez problémů vyprázdnit normálním způsobem.

Sponzorováno

Můžete si ho udělat i vy doma?

„Sám si klyzma může podat člověk jinak zdravý, který trpí na zácpu nebo podle doporučení lékaře, pokud se připravuje na vyšetření konečníku, před kterým musí být konečník čistý. U těhotných žen se většinou dělá před porodem,“ zdůrazňuje gastroenterolog. Podle něj je tedy klystýr vhodný zejména pro lidi, kteří netrpí závažnými problémy a chtějí si vyřešit jen poměrně častou zácpu, či chtějí své tělo jen preventivně očistit od usazenin, které jsou v tlustém střevě nahromaděné.

Jakou polohu a náplň při klystýru zvolit?

Pokud jste tedy rozhodnutí a chcete si klystýr doma udělat, lékař radí: „Nejlepší je tzv. irigátor, je to velká stříkačka, kterou můžete dostat v lékárně. Na ni se dá nasadit pryžová hadička, která se zavede do konečníku. Obsahem stříkačky může být vlažná voda s obsahem heřmánkového nebo řepíkového vývaru,“ radí doktor, který zároveň doplňuje: „Nejlepší je, pokud ten, co klyzma potřebuje, leží během podávání na levém boku a klyzma podává druhá osoba.“

Tuto poměrně intimní techniku ​​si však asi více z vás nechá raději pro sebe, lékař proto dodává, že samotě si můžete klystýr aplikovat v podřepu nebo v předklonu. Žaludek by měl být při jeho aplikaci níže než konečník, aby se tekutina pomocí gravitace dostala co nejdál do střeva.

Během problémů jednou denně

Tak zní doporučení lékaře na otázku, jak často si v domácích podmínkách aplikovat klystýr. „Klyzma se doma podávat může, ale jen krátkodobě při zmíněných indikacích, nebo na doporučení lékaře. Úplně stačí jednou denně do ústupu potíží, pro které se podává,“ dodává specialista. V případě, že máte například zácpu, stačí ji tedy podávat jen do té doby, dokud se vám neupraví stolice a nebudete chodit na toaletu pravidelně. V případě očisty střev si stačí klystýr udělat jeden, či dvakrát ročně. Pokud vás však trápí vážnější problémy, navštivte raději ambulanci odborníka.

Přečtěte si článek o tom jak dělat klystýr doma.

VIDEO: O klystýru

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Klystýr a jeho aplikace – pro zdraví i očistu?”

  1. Jiří napsal:

   Dobrý den,
   dávám si klystýr jedenkrát týdně a již delší dobu nemám žádné problémy se zažíváním, bolestmi břicha téměř netrpím (než jsem začal tuto terapii aplikovat, měl jsem někdy zažívací potíže i bolesti břicha, nevolnosti), ale rád bych vyzkoušel klystýr v nemocnici.
   Nevím však, jestli tuhle proceduru jen tak někdo nabízí. Naopak, začínám být čím dál více přesvědčen, že tento postrach pacientů již z našich nemocnic skoro vymizel.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva