Sponzorováno

Cvičení Qi gong – pomáhá uvolnit stres, zlepšuje vaše zdraví 4.83/5 (12)

Qi Gong pomáhá uvolnit stres a napětí.

Qi Gong pomáhá uvolnit stres a napětí.

Čínská medicína a její historie sahá ještě do období před našeho letopočtu. V tomto období se vytvořil velmi Qi Gong – komplexní systém léčby, od pasivního přijímání terapie akupunkturou, masážemi tuin a užíváním bylinných směsí (fytoterapie) po aktivnější samoléčbu stravou a nejaktivnější léčbu cvičením a meditacemi.

Qi Gong – ponoříte se do svého nitra

Qi Gong (čteme „či kung“) je cvičení, při kterém si procvičíme celé tělo, rozdýchat se a začneme se ponořovat do svého nitra, do stavu meditace. Je to cesta jak dokážeme dostat své tělo do harmonie a posílit se v každém ohledu běžného života.

Z čínštiny Qi Gong (氣功) znamená životní energie (Qi) a práce nebo cvičení (Gong), takže doslova to znamená cvičení podporující životní energii. V moderní době existuje mnoho rozdílných stylů Qi Gongu, ale při každém z nich platí, že cílem je dostat se ze špatného, ​​nerovnovážného stavu do stavu zdraví a klidné, vyrovnané mysli a udržet se tam.

Na rozdíl od běžného cvičení, při Qi Gongu není cílem dostávat se stále dál a dál fyzicky, ale je dána stabilní sestava cviků, které opakováním přivedeme k mistrovství a když začneme dělat pohyb dokonale, můžeme se začít soustřeďovat na dýchání a nakonec dosáhnout meditační stav a ovládnout energii v nás a v okolí.

„Nač se stále hnát za něčím novým, raději se třeba pořádně naučit to, co už umíme“.

Cvičení Qi Gong a energie

Cvičení Qi Gong vytváří plynulý tok naší energie v těle, takže každá část těla bude stejně silná, energická a veškerá potřebná výživa dorazí na to místo, kde tělo potřebuje právě něco opravovat, posílit nebo jen udržovat ve zdraví. Podstatou cvičení je práce s tělem, dechem a myslí. Cvičení stimuluje a zlepšuje oběh energie v těle. Pravidelné cvičení odstraňuje energetické bloky a stagnace, což dovolí volné proudění energie Qi. Toto zase podporuje léčení a celkově dobré zdraví. Jak se dostáváme do rovnováhy, tělo se dostává na vyšší úroveň a celý systém se začíná „upgradovat“.

Pro začátečníka je důležité vědět:

Sponzorováno

Uvědomění si vlastního těla

Při každém cvičení je důležité vnímat své tělo a Qi Gong není výjimkou. Cvičení stimuluje cirkulaci Qi a krve v těle. Toto dosáhnete nejefektivněji tehdy, když si dokážete uvědomit váš postoj, polohu těla a ujistit se, že pohyby děláte správně.

Regulované dýchání

Qi Gong ve své praxi požaduje od cvičence zejména přirozené, uvolněné dýchání. Správné dýchání zvyšuje pocit relaxace a procítění energie. Zato nesprávný způsob dýchání může způsobit napětí a stagnace, takže je důležité si uvědomovat, jak dýcháme. Některé Qi gong cviky vyžadují synchronizovat výdech a nádech s pohybem, ale třeba mít na paměti, že dech nesmíme nijak sílit či omezovat.

Soustředěná mysl

Qi Gong se dá cvičit úplně bezmyšlenkovitě, ale některé cvičení si po nás vyžadují pozornost. Být přítomen myslí tady a teď je jedno ze základních cvičení důležitých pro běžný život. Během cvičení bychom neměli myslet na to, co se děje doma nebo v práci, či se nudit. Měli bychom vnímat pohyb, uvědomovat si, co znamená a časem procítit sebe sama a energii světa kolem.

Přirozeně a uvolněně

Qi gong nemá v sobě nádech překonávání se či napětí a tlačení svého těla do extrémních poloh. Toto cvičení je bezbolestné a nemůže způsobit žádný úraz, přetížení šlach, zvrtnutí, bolesti kloubů nebo svalů.

Postupem času, když nás tělo a mysl pustí dál, techniku ​​zdokonalujeme.

Pravidelné procvičování

Důsledné praktikování Qi Gongu je klíčem k dosažení zdraví. Qi Gong je opakem uspěchaného a vystresovaného života této doby, a jeho praktikováním si vytváříme rovnováhu v životě. Prospěšnost tohoto cvičení se dostaví až po delším čase pravidelného tréninku. Naše zdraví se bude postupně zlepšovat, budeme sílit, dopad stresu na nás bude slabší a my se budeme umět rychleji a lépe uvolnit.

Qi Gong je vhodný pro každého. Jeho hlavní výhody jsou:

 • Qi gong je prospěšný obecně na prevenci nemocí a na posílení nemocného těla.
 • Cvičení Qi Gongu nám prodlužuje život a působí omlazující.
 • Qi Gong zlepšuje cirkulaci Qi a krve v těle.
 • Qi Gong pomáhá uvolnit stres a napětí. Celkově podporuje práci centrálního nervového systému.
 • Qi Gong udržuje klouby a šlachy silné a pružné.
 • Qi Gong podporuje dobré trávení a dobrý spánek.

VIDEO: 8 kusů brokátu – čínské cvičení čchi kung (chi kung, qi gong) pro zdraví a psychickou stabilitu

VIDEO: Qigong – zahřátí a cvičení (anglicky)

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva