Sponzorováno

Psyllium – skoncujte se zácpou a hemeroidy 4.93/5 (29)

psylliumVlákninu obsahuje ovoce, zelenina, luštěniny a obilniny. Ačkoli to víme, i tak se nám nemusí dostat do organismu její dostatečné množství, čehož důkazem je právě vznik zácpy. Pro dosažení dostatečného příjmu vlákniny (20 – 30 mg pro dospělého), je prospěšnou volbou pravidelný příjem Psyllia.

Jak psyllium funguje?

Mechanismus fungování Pssylia spočívá ve vázání vody na vlákninu Psyllia, zvětšování objemu a následného tlaku na stěnu střeva, co ho podnítí k pohybu a následně vede k optimalizaci vyprazdňování. Psyllium je přírodní látka (u nás pod názvem jitrocel indický) a její pozitivy kromě čištění trávicího systému, je také schopnost snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Nedráždí sliznici střev a je přijatelné i těmi lidmi, kteří mají problémy po přijetí obilné vlákniny (např. pšeničné otruby). To znamená, že ho mohou směle užívat i celiatici. Při užívání Psyllia nedochází k návyku, proto je možná dlouhodobá aplikace. Psyllium zvyšuje motilitu střev, váže na sebe toxiny a ty odcházejí se stolicí z těla. Toxiny, které se z našeho těla neodbourávají, způsobují různá onemocnění. Jedovaté látky, které jsou usazeny v tlustém střevě, mohou přispět ke vzniku rakoviny tlustého střeva. Psyllium tak působí nejen léčebně, ale i preventivně.

Užívejte psyllium správně!

Pro dosažení žádaného účinku je třeba správně užívání a to je v případě příjmu produktů obsahujících Psyllium, zapíjení dostatečným množství tekutin. Působení Psyllia je založeno na nárůstu jeho objemu a to je možné docílit pomocí vody. Doporučuje se proto jeho smíchání s vodou a to v množství 1pl na 250 ml vody. Po smíchání je třeba hned ho vypít, jinak rychle vytvoří rosol, který není pitný. Také je ho možné přidat do jogurtu. Pokud ho přijímáme ve formě kapslí, stejně je nezbytné dbát na dostatečný příjem tekutin.

Sponzorováno

Psyllium je obsažené v přípravku Lepicol, který je určen nejen pro upravení trávení a vylučování, čili při zácpě nebo naopak průjmu. Kromě Psyllia obsahuje Lepicol i jiné, zdraví prospěšné látky a proto je vhodný i pro aplikaci v následujících případech: hemoroidy, užívání antibiotik, syndrom dráždivého tračníku (colon irritabile), divertikulóza, Crohnova choroba, gynekologické problémy jako například vaginální mykózy. Ve složení Lepicolu jsou zastoupeny totiž i probiotika a prebiotika. Probiotické látky: laktobacily a bifidobakterie udržují v rovnováze zdravou slizniční mikroflóru (ve střevě, v pochvě). Prebiotika, v případě Lepicolu frukto-oligocacharidy z čekanky, jsou podpůrnými látkami pro množení se a růst „přátelských“ probiotických bakterií.

Lepicol je dostupný ve formě prášku i kapslí. Má dvě varianty podle obsahu látek. Základní – Lepicol Basic obsahuje výše uvedené látky, produkt Lepicol Plus je obohacen o trávicí enzymy, které jsou užitečné pro lepší rozložení a zpracování potravy. Může tak pomoci při trávení kořenitých, zda těžší stravitelných jídel jako jsou například luštěniny, maso, zda některé druhy zeleniny. Také je účinný při dlouhotrvající zácpě nebo při nadýmání. Tento přírodní produkt ocení i senioři, u nichž přirozeně může dojít k poklesu trávicích enzymů, ale také rekonvalescenti a všichni ti, kterým záleží na udržení si zdravého trávení.

Kdy psyllium pomáhá?

Vláknina Psyllium (sypaná 50 g) má schopnost absorbovat vodu a usazené škodliviny ze zažívacího traktu. Pozitivně působí v těchto oblastech:

 • Psyllium reguluje stolici
 • čistí trávicí ústrojí
 • Psyllium dává do pohybu „líné střeva“
 • pomáhá při redukci hmotnosti
 • Psyllium snižuje riziko rakoviny tlustého střeva
 • snižuje hladinu cholesterolu a cukru.

V trávicím traktu až 14-krát zvětšuje svůj objem a pohlcuje nadbytečnou tekutinu za vzniku gelu. Gel na sebe váže jedovaté látky pocházející z metabolismu nebo z terapii a očišťuje trávicí trakt, příznivě ovlivňuje stolici (významná pomoc při prevenci proti rakovině).

TIP: Na hemeroidy mohou pomoci bylinky

Připravuje se tak, že 1pl Psyllia se rozmíchá ve studené (pokojové teplotě) vodě (cca 0,25 l)!!! Nevaří se!! a rychle se vypije; dále je možné namíchat si Psyllium do jogurtu. Pokud necháte ředěnou směs odstát, Psyllium absorbuje vodu a zrosolovatí – nedá se vypít. Během této kúry je rozumné dodržovat pitný režim.

TIP: Jak ještě psyllium může pomoci vašemu zdraví?

VIDEO: Co je to psyllium husk? (anglicky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Psyllium – skoncujte se zácpou a hemeroidy”

  1. […] jóga – Konzumujte potraviny s obsahem hořčíku, zakysané výrobky, švestky, lněná semínka, psylium – Nepoužívejte projímadla, mohou ohrozit plod a způsobit […]

  2. Sláva napsal:

   Problémy se zácpou nejlépe a nejšetrněji řeší PrebioLax. Aspoň podle mě. Něco vůbec nepomohlo, něco mě naopak dost prohnalo. S PrebioLaxem se mi nic takýho nestalo.

  3. Luba napsal:

   Zácpa a bolení břicha to je dost nepříjemné. Sám s tím mám zkušenosti. Teď už ne tak často. Když mi začínají potíže, nasadím si léčbu PrebioLaxem a mám pokoj.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva