Sponzorováno

Proč máte žluté nehty a jak je léčit či napravit? 4.77/5 (13)

  • Zažloutlé nehty mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou kouření, nadměrné používání laku na nehty, onemocnění jater nebo infekce. Léčba zažloutlých nehtů závisí na příčině a závažnosti onemocnění.
  • Pokud jsou zažloutlé nehty způsobeny kouřením nebo nadměrným používáním laku na nehty, doporučuje se omezit tyto návyky a dávat pozor na výběr kvalitních a šetrných produktů.
  • Pokud jsou zažloutlé nehty způsobeny zdravotním stavem, jako je například onemocnění jater, lékař může doporučit léčbu daného onemocnění.
  • Léčba infekcí nehtů může vyžadovat užívání antibiotik nebo antifungálních léků. V některých případech mohou být nehty zažloutlé způsobeny nedostatkem vitamínu E nebo železa, a proto může být doporučena suplementace těmito látkami.
  • V každém případě je důležité konzultovat příznaky s lékařem a podstoupit vyšetření, aby se zjistila příčina zažloutlých nehtů a zvolila vhodná léčba.

Jak se dají léčit žluté nehty?

Jak se dají léčit žluté nehty?

Žluté nehty mohou mít barvu od mírně, jemně žlutých, až po výrazně tmavě nažloutlého odstínu. A příčina? Žluté nehty může způsobit mnoho věcí.

Pokud často nosíte lak na nehty, můžete si někdy všimnout, že se vaše nehty zabarví do žluta. Nicméně závažnější situace, jako jsou infekce nehtů, onemocnění žlutých nehtů, plicní syndrom a revmatoidní artritida, mohou také způsobit žluté nehty. Kromě toho může i kouření někdy zabarvit nehty do žluta.

Tento článek vysvětluje příznaky, příčiny a léčbu žlutých nehtů.

Příznaky žlutých nehtů

Zde je příznak asi více než jasný.

Žluté nehty se liší svým vzhledem od mírně žlutého zbarvení až po nápadnou tmavě žlutou barvu. Pokud máte žluté nehty, můžete si všimnout následujícího:

  • Ztloušťování nehtů
  • onycholýza (nehty, které se oddělují od nehtového lůžka)
  • Nehty přestávají růst

V závislosti na příčině žlutých nehtů si můžete všimnout dalších příznaků. Například u vzácného onemocnění zvaného syndrom žlutých nehtů patří mezi další příznaky dýchací potíže, chronická sinusitida a otoky dolních končetin.

Příčiny žlutých nehtů

Žluté nehty může způsobit mnoho věcí. Nejčastěji tyto:

  • melanonychie
  • Syndrom žlutých nehtů
  • Plísňová infekce nehtů
  • Časté používání laků na nehty
  • Kouření
  • Vedlejší účinky léků

Melanonychie je stav, který má za následek změnu barvy nehtů. Často se projevuje jako tmavý pruh na nehtech. Může to být způsobeno plísňovými, bakteriálními nebo virovými infekcemi, zánětlivými poruchami, nádory, systémovými onemocněními, jako jsou endokrinní poruchy a AIDS, traumaty a nutričními nedostatky.

Syndrom žlutých nehtů je vzácné onemocnění, u kterého není příčina úplně známa. Někdy je spojován s autoimunitními onemocněními (jako je revmatoidní artritida), lymfatickými onemocněními a rakovinou.

Plísňové infekce obvykle způsobují změnu barvy nehtů. Plísní nehtů může dostat kdokoli, ale je častější, pokud máte zranění nohy nebo nehtů, cukrovku, oslabený imunitní systém, špatný krevní oběh nebo plísňovou infekci jinde na těle.

Zbarvení nehtů do žluta se rovněž může objevit při nošení tmavého laku na nehty a při kouření cigaret.

Prsty potřísněné tabákem mohou být víc než jen kosmetický problém. Jedna studie zaznamenala 84% frekvenci onemocnění souvisejících s tabákem u lidí s prsty potřísněnými tabákem. Tyto stavy zahrnovaly:

  • Karcinom související s kouřením (rakovina)
  • Ischemická choroba srdeční (způsobená zúženými srdečními tepnami)
  • Onemocnění periferních tepen (tepny do končetin, hlavy nebo břicha jsou zablokované)
  • Cévní mozková příhoda (blokovaný přívod krve do mozku nebo prasknutí cévy)
  • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN, skupina onemocnění postihujících plíce)

Jaké léky mohou způsobit žluté nehty?

I některé léky mohou také způsobit žloutnutí nehtů. Patří mezi ně:

Sponzorováno

  • Tetracykliny (antibiotikum používané k léčbě akné a jiných bakteriálních infekcí)
  • Chinolony (typ antibiotika)
  • klofazimin (antibiotikum používané k léčbě lepry)
  • Combivir (lék používaný k léčbě viru lidské imunodeficience neboli HIV)
  • Psoraleny (lék používaný k léčbě kožních onemocnění)
  • Retinoidy (lék na akné)
  • Cytotoxické léky (chemoterapeutické léky, které zabíjejí buňky)

Většinou se změna barvy nehtů vyřeší poté, co přestanete užívat dané léky. Někdy však problém přetrvává i poté, co užívání přerušíte.

Nikdy nepřestávejte užívat léky, aniž byste si nejprve promluvili s lékařem. Může rozhodnout, že je nejlepší užívání léků dokončit (pokud je to krátkodobé), nebo mohou najít jinou možnost léčby.

Jak léčit žluté nehty

Léčba žlutých nehtů závisí na příčině. Pokud jsou vaše nehty žluté kvůli melanonychii, léčba může zahrnovat vysazení léků nebo léčbu základního onemocnění nebo traumatu.

Pokud je příčinou syndrom žlutých nehtů, léčba může zahrnovat antibiotika, doplňky vitaminu E a kortikosteroidy. Někdy je nutná operace pro dýchací potíže, jako jsou pleurální výpotky (membrány v plicích naplněné tekutinou).

Plísňové infekce nehtů se často léčí antifungálními léky, laserovou terapií nebo odstraněním nehtů. Nehty, které jsou obarvené lakem na nehty, mohou potřebovat nějakou dobu přestávku od laku na nehty. Jakmile nehty odrostou, často se samy vyčistí.

Vaše kůže a nehty přestanou žloutnout, když přestanete kouřit.

Kdy navštívit se žlutými nehty lékaře?

Žluté nehty jsou stav, který by měl lékař zkontrolovat. I když někdy může být příčina žlutých nehtů pouze kosmetická, může být také způsobena vážnými základními zdravotními stavy.

Pokud jsou vaše žluté nehty doprovázeny dalšími celotělovými příznaky (respiračními nebo oběhovými příznaky), je nezbytné, abyste si je nechali vyšetřit, protože by to mohlo signalizovat syndrom žlutých nehtů.

Kromě toho je léčba plísňovými infekcemi nehtů dlouhodobější záležitost, takže čím dříve dostanete diagnózu a plán léčby, tím je pravděpodobnější, že vaše infekce rychle zmizí.

Domácí léčba zažloutlých nehtů

Existuje několik domácích metod, které mohou pomoci zlepšit vzhled zažloutlých nehtů:

Koupel nehtů s octem

Smíchejte 1/2 šálku octa s 4 šálky teplé vody a namáčejte prsty po dobu 15-20 minut. Octová koupel může pomoci odstranit skvrny na nehtech a zlepšit jejich vzhled.

Pasta s citronovou šťávou a sódou bikarbonou

Smíchejte 1 lžíci citronové šťávy a 1/2 lžičky sody bikarbony, dokud nevznikne pasta. Tuto pastu naneste na nehty a nechte působit 10 minut, poté opláchněte vodou. Tato pasta může pomoci odstranit zažloutlost a zlepšit vzhled nehtů.

Kokosový olej

Masírujte nehty kokosovým olejem, aby se zlepšila krevní cirkulace v oblasti nehtů. Toto může pomoci zlepšit vzhled nehtů a také udržet je v kondici.

Je důležité si uvědomit, že tyto domácí metody mohou pomoci zlepšit vzhled zažloutlých nehtů, ale nemohou léčit zdravotní problémy, které mohou být příčinou zažloutnutí. Pokud trpíte zažloutlými nehty, je důležité konzultovat příznaky s lékařem, aby byla stanovena příčina a zvolena vhodná léčba.

Sponzorováno

Co pomohlo na vaše zažloutlé nehty? Budu ráda za komentáře.

Dále si o nehtech přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva