Sponzorováno

Jídelníček pro ležící pacienty + 5 tipů, jak se postarat o svého blízkého, který je upoután na lůžko 4.87/5 (15)

Jídelníček pro hendikepované nebo upoutané na lůžko bude vlastně celkem stejný jako pro kohokoli jiného, plnohodnotný jídelníček skládající se z různých potravin z každé z potravinových skupin. Aby se však zabránilo nárůstu hmotnosti, bude zapotřebí méně kalorií, protože se na lůžku přirozeně spotřebuje méně kalorií. Na to pamatujte. Dodržování zdravé výživy pomůže tělu blízkého člověka na lůžku správně fungovat a lépe se zotavit z případného zranění.

Tak, jdeme na to.

Jídelníček pro pacienty upoutané na lůžko

Proteiny (bílkoviny)

Přijímání správného množství bílkovin hraje zásadní roli ve stravě pro handicapované nebo upoutané na lůžko.

Protein totiž regeneruje a buduje svaly a tělesné tkáně. Protein obsahuje základní stavební kameny známé jako aminokyseliny. Důležité je množství – přijímání správného množství bílkovin hraje zásadní roli ve stravě pro handicapované nebo upoutané na lůžko. S tím vám pomůže odborník na výživu.

Množství bílkovin, které by měl člověk přijímat, závisí na jeho tělesné hmotnosti, věku, pohlaví a zdravotním stavu. U lidí upoutaných na lůžko může být někdy vyžadováno vyšší množství bílkovin, aby se zachovala svalová hmota a zabránilo se úbytku svalové hmoty a oslabení imunitního systému.

Obecně se doporučuje pro dospělého člověka přijmout 0,8 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně. Nicméně, pro osoby s omezenou pohyblivostí nebo upoutané na lůžko se může doporučovat vyšší množství bílkovin, které by mohly být kolem 1,2 – 1,5 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně.

Je však důležité si uvědomit, že tyto doporučené dávky jsou obecné a mohou se lišit v závislosti na individuálních potřebách a zdravotním stavu konkrétní osoby. Proto je vhodné se poradit s odborníkem na výživu nebo lékařem, aby bylo určeno správné množství bílkovin, které by měla konkrétní osoba konzumovat.

Dobře vyvážený jídelníček

Pro optimální nutriční výsledky musí být jídelníček dobře vyvážený.

Konzumace vyváženého jídelníčku zajišťuje plnohodnotnou výživu pro optimální fungování těla. Správná výživa snižuje rizika vzniku zdravotních potíží, jako jsou proleženiny. Vitamíny A, C, E a B hrají důležitou roli ve zdravé výživě.

Frekvence jídla

Změna frekvence jídla může pomoci stimulovat požitek. Místo toho, abys člověk na lůžku jedl menší množství velkých porcí jídel, rozdělte mu jídla na menší porce. Tyto porce mu pak dávejte pravidelně během dne. Konzultujte toto s lékařem a odborníkem na výživu. Konkrétní potřeby mohou být vždy unikátní.

Zahrňte do jídelníčku i dostatek tekutin.

Počítejte kalorie

Abyste zabránili nárůstu hmotnosti, strava pacienta na lůžku musí obsahovat méně kalorií než diety pro aktivnější lidi. Mezi nízkokalorické potraviny patří čerstvé ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, libové bílkoviny a nízkotučné nebo netučné mléčné výrobky. Tyto potraviny spadají do zdravého jídelníčku. Konzumace méně kalorií může snížit riziko vzniku obezity nebo nadváhy, což jsou dva faktory, které mohou vést k onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku a/nebo nebo vysoké hladině cukru v krvi.

Mastné kyseliny jsou důležité

Esenciální mastné kyseliny hrají zásadní roli ve zdraví kostí. Síla kostí může být dost snížena u osob upoutaných na lůžku – to v důsledku nedostatku aktivit s nesením váhy. Činnosti, při kterých denně nosíte svoji váhu, třeba chůze, posilují kosti.

Esenciální mastné kyseliny mohou zvýšit absorpci selenu, železa, oxidu křemičitého a draslíku – ty jsou důležité pro zdravé kosti. Mastné kyseliny produkují hormony, které mohou vyrovnávat a působit proti hormonálnímu vyčerpání způsobenému životními událostmi, jako je menopauza.

Pozor, vše je dost individuální

Přemýšlejte o stravě pro člověka na lůžku. Výživové a kalorické potřeby se dost u jednotlivých pacientů liší – je to fakt hodně individuální.

Jedinci s omezenou nebo speciální dietou se musí před zahájením jakékoli nové diety poradit se svým lékařem či odborníkem na výživu. Některé potraviny totiž mohou působit proti lékařskému ošetření, lékům nebo způsobit alergické reakce. Tak na to pozor a vždy dejte na radu (názor) lékaře.

5 tipů, jak se postarat o svého blízkého, který je upoután na lůžko

Je váš blízký či rodinný příslušník v současné době upoután na lůžko? Přinášíme pět tipů, jak se postarat o staršího blízkého, který je doma upoután na lůžko.

1. Kvalitní a výživné jídlo je základ

Váš blízký musí stále dostávat stravu, která mu poskytuje všechny živiny, které potřebuje. Strava s vysokým obsahem bílkovin, ovoce a zeleniny je nejvíce užitečná pro lidi upoutané na lůžko.

Sponzorováno

Člověk upoutaný na lůžko je náchylný ke ztrátě svalového tonu, protože své svaly tolik nepoužívá při každodenním pohybu. To právě může vést ke ztrátě svalového tonu, což člověka dále oslabuje.

Strava bohatá na bílkoviny pomáhá pokračovat ve „vyživování“ svalů, aby mohl váš blízký znovu získat část ztraceného svalového tonu.

Ovoce a zelenina obsahují vitamíny a minerály, které posilují imunitní systém a napomáhají rychlému hojení ran. I to je u člověka upoutaného na lůžko jistě potřeba.

Lidé, kteří jsou upoutáni na lůžko, mají větší pravděpodobnost vzniku proleženin. Správná rovnováha vitamínů a minerálů může pomoci snížit jejich výskyt. Takže berte dobrou a kvalitní stravu jako důležitý základ pro lidi upoutané na lůžko.

Proces vzniku proleženin (dekubitů)

Proces vzniku proleženin (dekubitů)

 

2. Pomozte jim provádět cvičení pro zvyšování (udržování) rozsahu pohybu

Jak jsem zmínil v bodě výše, pokud je váš milovaný upoután na lůžko, přirozeně příliš nepohybuje svaly. Lidem, kteří nejsou upoutáni na lůžko, stačí jednoduché věci, jako je procházka na 30 minut denně, aby svaly zůstaly silné a zdravé. Když však určitou svalovou skupinu pravidelně nepoužíváte, tyto svaly ochabnou.

Proto je důležité pomáhat svému milovanému provádět cvičení pro zlepšení rozsahu pohybu, abyste mu tak pomohli udržet zdravé svaly. Proleženiny jsou dalším dost nepříjemným problémem, který vzniká při upoutání na lůžko. To se děje proto, že část těla vašeho milovaného není dostatečně zásobena krví. Poté se vyvinou rány – a tyto rány se mohou hojit fakt dlouho.

Cvičení pro zlepšení rozsahu pohybu rozproudí krev do částí těla, které by jinak byly odříznuty od přívodu krve. A to je u lidí, kteří jsou připoutaní na lůžko, hodně potřeba.

3. Poskytněte hygienu a koupele na lůžku

Čistota je důležitá, když se staráte o blízkého upoutaného na lůžko. Hygiena v posteli zabraňuje tomu, aby se bakterie, plísně a viry shromažďovaly v oblastech těla vašeho milovaného a způsobovaly zkázu.

4. Často jim povlečení a prádlo

Častá výměna ložního prádla a plen je životně důležitá, když se staráte o milovanou osobu, která je upoutána na lůžko. Protože jsou celý den v posteli, pot, vypadávání chlupů, vlasů a odpadávání vloček kůže přispívají k rychlému zašpinění povlečení.

Proto je důležité jednou nebo dvakrát týdně vyměnit povlečení své milované osoby. Nebo prostě tak často, jak je potřeba. Můžete také položit speciální savé podložky do postele, na oblast postele, kde váš milovaný nejvíce leží. Tímto způsobem pak nemusíte měnit všechny části povlečení, pokud jste v časové nouzi. Stačilo by vyměnit podložku.

Nicméně výměna povlečení jednou nebo dvakrát týdně udrží vaši milovanou osobu v pohodlí, čistotě a suchu. A to přece chcete.

Pokud vaše milovaná osoba používá plenky, jejich časté vyměňování jim také zajistí pohodlí a zabrání problémům, jako je poškození kůže v důsledku toho, že na nich moč nebo výkaly zůstávají příliš dlouho. Výměna plenek musí být častá. Nikdy nechcete, aby moč nebo výkaly působily na pokožku dlouho.

5. Poskytněte jim zábavu, abyste je udrželi v kontaktu se světem a jejich okolím

Celý den ležet v posteli je nuda. Hodně velká. To může vést k problémům s duševním zdravím, jako je deprese.

Udržujte svou milovanou osobu v kontaktu s okolním světem a bavte se. Stolní hry, společné sledování televizního pořadu, knihy, křížovky a i obyčejná konverzace – to vše jsou způsoby, jak udržet vaši milovanou osobu v kontaktu a v mentální pozornosti.

Sponzorováno

I když váš milovaný stárne, je na jednom na místě a je upoután na lůžko, i tak si stále může užívat kvalitní život. Těchto 5 tipů, jak pečovat o svého staršího blízkého, který je upoután na lůžko, vám toho pomůže dosáhnout.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva