Sponzorováno

Klimatizace může přinášet i zdravotní problémy. Jak je eliminovat? 4.87/5 (15)

Nastavení správného směru klimatizace je důležité.

Nastavení správného směru klimatizace je důležité.

V létě máte na výběr ze dvou možností. Buď se smíříte s tím, že v interiéru i přes jakékoliv snahy bude teplota poměrně vysoká (prostě to přežijete), nebo si pořídíte klimatizaci. Té se mnoho lidí pochopitelně obává, jelikož dokáže být spojena s celou řadou zdravotních problémů. Pokud chcete klimatizaci využívat a zároveň být zdraví, podívejte se s námi nejenom na to, jaké komplikace v souvislosti se zdravím může mít, ale hlavně na to, jak je správně eliminovat. Není se čeho bát, jelikož ve všech případech, které mohou ovlivňovat vše zdraví, není eliminace konkrétních faktorů nic složitého.

Naučte se klimatizaci správně používat

Mnoho lidí dělá při použití klimatizace základní chybu, která je spojena s tím, že se snaží místnost ochladit tak, že sníží teplotu co nejméně, aby došlo k výraznějšímu ochlazení. Toto je poměrně velký problém z důvodu, že může dojít k teplotnímu šoku. A to jak ve chvíli, kdy jste v místnosti a klimatizaci naplno pustíte, tak k tomu může dojít i ve chvíli, kdy přijdete z venku do místnosti, kde je teplota třeba i o 15 stupňů nižší. Pokud se podíváme na její správná použití, je optimální to, aby byla nastavená teplota zhruba jenom o 5 stupňů menší, než je venku. Berte to pochopitelně jako hodnotu přibližnou, jelikož při tropech ve výši až 35 stupňů je třeba nastavit méně, než 30.

Na pozoru ale musíte být i v opačném případě. Tedy ve chvíli, kdy jste uvnitř a plánujete jít ven. V takovém případě je ideální klimatizační jednotku několik desítek minut před odchodem vypnout, a to proto, aby se vzduch v místnosti postupně ohřál a teplotní šok nebyl tak velký. A co mohou obě zmíněné situace přinést? Hlavně oslabení vašeho těla, které mohou být spojeny dokonce i s nachlazením.

Dejte pozor na proud vzduchu

Moderní klimatizace dnes umožní pomocí lamel celkem jednoduše nastavit, kam přesně mají foukat. To je velmi důležité, jelikož právě nastavením správného směru můžete eliminovat jeden z poměrně vážných zdravotních problémů. Tím je takzvaná nemoc suchého oka, která patří do skupiny těch, které jsou nevratné. Je to dáno hlavně tím, že proud vzduchu míří přímo na vaše oko, které následně rychleji vysychá. Že bystě meli být na pozoru poznáte podle několika věcí, jako je:

V takovém případě je třeba zařídit se tak, aby vám klimatizace do očí studený vzduch nefoukala. Nastavte ji tak, aby se k vám dostal už jenom vzduch odražený. Také je vhodné používat různé kapky, které nejenom zvýší ochranu očí, ale mohou pomoci také k jejich zvlhčení. Možným řešením jsou ale i brýle nebo čočky, které oko umí ochránit. Dnes není problém pořídit na trhu i ty, které nejsou nijak dioptrické.

Sponzorováno

Pozor také na alergie

Jak vlastně klimatizace funguje? Je jedno, zda se jedná o tu mobilní, nebo se jedná o klimatizaci nástěnnou. V obou případech dochází k tomu, že je vzduch nasáván přímo v místnosti, v jednotce je ochlazený a následně je v místnosti opět vyfouknutý. A k čemu daná situace může směřovat? Pochopitelně k tomu, že se mohou výrazně zhoršit vaše alergie. Vlivem toho totiž dochází nejenom k většímu víření prachu, ale v době pylové sezony je takto po celé místnosti foukán i pyl. To může vést ke zhoršení vašich alergií, které nemusíte řešit jenom tím, že budete pravidelně užívat různé léky.

Řešení je v tomto případě poměrně jednoduché a mělo by začínat už tím, že vyberete jednotku, která má účinné filtry. A to nejenom základní, jelikož dnes není problémem koupit i takové možnosti, u kterých je dostupný takzvaný HEPA filtr. Rázem nejenom eliminujete výskyt alergií, ale dojde dokonce i k tomu, že si pomocí klimatizace ve svém interiéru vytvoříte čistější ovzduší bez prachu.

Rizikem mohou být i bakterie a viry

Velkým rizikem v souvislosti s klimatizacemi jsou především bakterie a také viry. Ty mohou být způsobeny hned dvěma možnými situacemi. Ta první situace je spojena s tím, že nejsou pravidelně čištěny filtry. Na nich tak ulpívají různorodé nečistoty, což následně zcela pochopitelně vede k tomu, že se zde různé bakterie a viry mohou množit a mohou se postupně dostávat do interiéru. I toto může způsobit potíže různorodého rázu. Postup eliminace není nic složitého, jelikož plně stačí jenom vyčištění daných filtrů. Může pomoci vysavač, stejně jako některé z nich lze i snadno umýt.

Druhým problémem může být to, že klimatizaci pravidelně nedezinfikujete a dané nežádoucí látky se hromadí uvnitř. I tento problém však můžete vyřešit a problémy s vaším zdravím jednoduše eliminovat. Dnes na trhu existují různé spreje, které v podstatě stačí nastříkat do samotné jednotky a nechat působit. Stejně tak je možné aplikace do místnosti a následně počkat, až si klimatizace účinnou látku nasaje. Jedná se o postup jednoduché desinfekce, která přinese očekávané výsledky v tom, že i viry a bakterie budou i u vaší jednotky zcela určitě minulostí. I zde tak máte jistotu, že vás použití klimatizace na zdraví omezovat rozhodně nebude.

Co si také o klimatizaci a jejím vlivu na zdraví přečíst?

VIDEO: Jak vybrat KLIMATIZACI do domu, bytu i kanceláře – Rady, na co si dát pozor, montáž a jak chladit

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva