Sponzorováno

Jak na první pomoc při zraněních během zimních sportů? 4.83/5 (12)

Pozor na úrazy při zimních sportech

Pozor na úrazy při zimních sportech

Zimní sporty přispívají k udržování kondice a dobrého psychického zdraví. Přinášejí však s sebou také mnoho rizik. Úrazy na sněhu či ledě jsou bolestivé. Jak jim co nejlépe předcházet? A co vlastně dělat, když jste již úraz utrpěli?

Zimní sporty přinášejí spoustu radosti, ale mají i své stinné stránky. Zranění je u nich běžnější, než by se možná mohlo zdát.

Příprava na sportování je hodně důležitá

Mnoho lidí zapomíná na dostatečnou přípravu svalů před sportovním výkonem. Spustit se dolů po sjezdovce je ovšem opravdu sportovní výkon. Své o tom vědí i profesionální sportovci, například taková slovenská jezdkyně Petra Vlhová. Nezapomínejte proto na dostatečnou rozcvičku před tím, než si obujete „přeskáče“. Pár cviků pro zahřátí svalstva vám nezabere mnoho času, ale poskytne vám to větší stabilitu a rozsah pohybu. Vaše svaly budou pružněji reagovat v kritických situacích. Můžete se tak vyhnout zbytečnému natažení svalu nebo zraněním kolena.

Velký důraz je třeba klást i na vhodné oblečení. Přestože se sporty provádějí v chladném až mrazivém počasí, člověk se při nich zapotí. Není proto vhodné oblékat bavlněné a velmi hrubé oblečení. Zvolte raději více vrstev funkčního oblečení doporučeného pro druh vykonávaného sportu. V zimním období rozhodně nesmíte zapomínat na podchlazení či omrzliny. Dávejte si tedy pozor i na ruce a nohy. Ty jsou totiž z celého těla na omrzliny náchylné nejvíc.

Jak postupovat při úrazu na sjezdovce

Velmi dobrá rada na úvod je uložit si číslo horské služby do mobilu ještě předtím, než vyrazíte na svah. Ve vypjaté situaci by vám jeho hledání zabralo zbytečně mnoho času. Ten je lepší věnovat pomoci zraněnému. S jakým úrazem se můžete setkat nejčastěji? Nejfrekventovanější úrazy při zimních sportech jsou zlomeniny kostí, zraněná záda nebo podvrtnuté klouby. Častá jsou i poranění hlavy.

Postup při ošetřování úrazu sestává z pár jednoduchých kroků.

Sponzorováno

  1. Jako první a nejdůležitější je zkontrolovat vědomí zraněného. Pokud je při vědomí, je nezbytné s ním neustále komunikovat. Pokud zraněný komunikuje srozumitelně, máte přibližně 1 – 2 minuty na druhotné vyšetření. S tím souvisí kontrola zraněného od hlavy až k patě a nutnost zjistit, zda nemá bolest některé části těla.
  2. Pokud spatříte deformovanou končetinu, je nutné ji zafixovat. Tento úkon je třeba provést velmi šetrně a s poraněnou končetinou manipulovat co nejméně. Při otevřené zlomenině, kdy je porušena celistvost kůže v okolí zlomeniny, je důležité sledovat stav vědomí zraněného a o ránu se postarat. Krvácení je třeba zastavit s použitím obvazů. Urychlené kontaktování záchranné služby a převoz do nejbližšího zdravotnického zařízení je samozřejmostí při každém typu úrazu.

Jak léčit menší zranění ze zimních sportů

Úrazy při zimních sportech nejsou vždy jen strašidelné a vyžadují zásah horské služby. Mezi velmi časté úrazy patří podvrtnutí kotníku nebo naražení zápěstí. Léčba takových poranění je možná i v domácím prostředí. Základem léčby je přerušení fyzické aktivity a klidový režim, tedy znehybnění bolestivé končetiny. Vhodná je i aplikace protizánětlivé léčby. Používáme různé formy, například krémy s aceklofenakem pro lokální aplikaci a pilulky pro perorální použití.

Jaké jsou nejčastější úrazy během zimního sportování?

  • Zlomeniny kostí
  • Zraněná záda
  • Poranění hlavy
  • Vyvrtlé klouby
  • Podchlazení
  • Omrzliny

I u vrcholových sportovců se využívají vlastnosti nesteroidních antirevmatik, při čemž vždy preferujeme bezpečnost léku. V praxi se při léčbě sportovních úrazů často využívá krém s účinnou látkou aceklofenak, pro výrazně výhodné vlastnosti – protizánětlivý a analgetický efekt a v neposlední řadě i pro dobrou toleranci léčiva ze strany pacientů – sportovců.

Co dělat při vyraženém dechu

Vzácností při pádech, třeba na sjezdovce, není ani vyražený dech. Pokud jste tento stav zažili, víte, jak hrůzostrašně může působit. Obzvlášť, pokud jde o dítě. Často k těmto úrazům dochází i při bruslení na ledě. Dopad na tvrdý povrch a ještě i v rychlosti je prvním předpokladem vyraženého dechu.

Základní pravidlo je nepanikařit a nekřičet. Člověk s vyraženým dechem je při vědomí, sám je vystrašený a potřebuje podporu. Vyražený dech většinou není stav, který ohrožuje život člověka. Trvá přibližně 30 sekund a sám odezní. Pokud jde o dítě, tak ho posaďte a jemně poklepávejte po zádech nebo ho jemně krouživými pohyby na zádech masírujte.

Jak na první pomoc při zlomenině

  1. Komunikace se zraněným – tak zjistíte i kvalitu vědomí
  2. Fixace poškozené končetiny – manipulujte s ní co nejméně
  3. V případě rány zastavte krvácení tlakem na ránu
  4. Zabraňte podchlazení zraněného – izolujte jej od chladného povrchu
  5. Sledujte a kontrolujte stav vědomí a dýchání
  6. Volejte horskou službu

Sponzorováno

A jaké zranění jste u zimních sportů zažili vy? Budeme moc rádi a komentáře.

A dále si přečtěte

Zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: AllaSerebrina / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva