Avokádo a cukrovka – jaké výhody má avokádo pro lidi s diabetem 2. typu? 4.86/5 (14)

Sponzorováno

 • Přestože avokádo obsahuje hodně tuku, je to velmi dobrý tuk pro lidi s diabetem 2. typu.
 • Studie ukázaly, že avokádo může pomoci lidem lépe zvládat cukrovku a zlepšit jejich celkové zdraví různými způsoby.
 • Takže, abych odpověděl na otázku, zda můžete jíst avokádo při cukrovce, odpověď je ano.
 • Přidání avokáda do jídelníčku může lidem s diabetem 2.typu pomoci zhubnout, snížit hladinu cholesterolu a zvýšit citlivost na inzulín.

Avokádo a cukrovka - jaké výhody má avokádo pro lidi s diabetem 2. typu?Avokádo je stále oblíbenější ovoce. Toto krásně krémově zelené ovoce je plné vitamínů, živin a tuků prospěšných pro srdce. I když mají vysoký obsah tuku, je to dobrý druh tuku, který prospívá i lidem s diabetem 2.

Pokud máte cukrovku 2. typu, rozumné přidání avokáda do vaší stravy vám může pomoci zhubnout, snížit hladinu cholesterolu a zvýšit citlivost na inzulín. Čtěte dále a dozvíte se více o výhodách avokáda pro lidi s cukrovkou.

Zdravotní výhody avokáda pro lidi s diabetem 2. typu

1. Avokádo nepůsobí skoky v hladině cukru v krvi

Avokádo má nízký obsah sacharidů, což znamená, že má malý vliv na hladinu cukru v krvi. Nedávná studie publikovaná v časopise Nutrition Journal hodnotila účinky přidání poloviny avokáda ke standardnímu obědu zdravých lidí s nadváhou. Zjistili, že avokádo významně neovlivňuje hladinu cukru v krvi.

Část toho, co dělá avokádo dobrou volbou pro lidi s cukrovkou, je to, že ačkoli avokádo má nízký obsah sacharidů, mají vysoký obsah vlákniny. Mnoho jiných potravin s vysokým obsahem vlákniny může stále zvyšovat hladinu cukru v krvi. Ne tak avokádo. Což je super.

2. Avokáda jsou dobrým zdrojem vlákniny

Jedna polovina malého avokáda, což je standardní množství, které lidé jedí, obsahuje asi 5,9 gramů sacharidů a 4,6 gramů vlákniny.

Podle odborníků je minimální doporučený denní příjem vlákniny pro dospělé:

 • ženy 50 let a mladší: 25 gramů
 • ženy nad 50 let: 21 gramů
 • muži 50 let a mladší: 38 gramů
 • muži nad 50 let: 30 gramů

Jedna recenze z roku 2012 publikovaná v magazínu Journal of the American Board of Family Medicine se zabývala výsledky 15 studií zahrnujících doplňky vlákniny (kolem 40 gramů vlákniny) pro lidi s diabetem 2. Zjistili, že vlákninové doplňky pro diabetes 2. typu mohou snížit hladinu cukru v krvi nalačno a hladinu A1c.

K dosažení těchto výsledků nemusíte užívat doplňky. Místo toho zkuste jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny. Příjem vlákniny můžete snadno zvýšit tím, že budete jíst více nízkosacharidového ovoce, zeleniny a rostlinou stravu, jako je avokádo, listová zelenina, bobule, chia semínka a ořechy.

3. Avokádo může pomoci při hubnutí a zlepšit citlivost na inzulín

Zhubnutí – byť jen trochu – může zvýšit vaši citlivost na inzulín a snížit pravděpodobnost, že se u vás vyvinou vážné komplikace.

Zdravé tuky obsažené v avokádu vám pomohou cítit se déle syti. V jedné studii, po přidání poloviny avokáda k obědu, účastníci zaznamenali 26% nárůst spokojenosti s jídlem a 40% pokles touhy jíst více.

Když se po jídle cítíte déle sytí, je méně pravděpodobné, že budete svačinu a konzumaci kalorií navíc. Zdravý tuk v avokádu, nazývaný mononenasycený tuk, může také pomoci vašemu tělu efektivněji využívat inzulín.

Studie z roku 2007 hodnotila různé plány hubnutí u lidí se sníženou citlivostí na inzulín. Vědci zjistili, že dieta na hubnutí s vysokým obsahem mononenasycených tuků zlepšuje citlivost na inzulín způsobem, který není vidět u srovnatelné diety s vysokým obsahem sacharidů.

4. Avokádo je nabito zdravými tuky

Existuje několik různých typů tuků, které se obecně dělí na zdravé tuky a nezdravé tuky. Konzumace nadměrného množství nasycených tuků a jakéhokoli množství trans tuků zvyšuje hladinu špatného (LDL) cholesterolu v krvi. Trans-tuky zároveň snižují vaše HDL (zdravého cholesterolu) hladiny. Vysoké hladiny LDL a nízké hladiny HDL cholesterolu jsou spojeny s vyšším rizikem srdečních onemocnění u lidí s diabetem i bez něj.

Sponzorováno

Dobré tuky, mononenasycené tuky a polynenasycené tuky, zvyšují hladinu vašeho dobrého (HDL) cholesterolu. Dobrý cholesterol v krvi pomáhá odstraňovat špatný cholesterol, což snižuje riziko srdečního infarktu a mrtvice.

Mezi dobré zdroje zdravých tuků patří:

 • avokádo
 • ořechy, jako jsou mandle, kešu a arašídy
 • olivový olej
 • avokádový olej a lněný olej
 • semínka, jako sezamová nebo dýňová semínka

Má avokádo nějaká rizika?

Celé avokádo Hass má asi 250–300 kalorií. Ačkoli avokádo má dobrý druh tuku, tyto kalorie mohou stále vést k nárůstu hmotnosti, pokud jsou konzumovány nad rámec vašich potřeb kalorií. Pokud se snažíte zhubnout, je nezbytné, abyste kontrolovali porce. Místo toho, abyste přidali avokádo do své současné stravy, použijte jej jako náhradu za potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, jako je sýr a máslo. To je naprosto ideální.

Můžete například rozmačkat avokádo a namazat ho na toast místo másla. Tak to miluju já.

Jak jíst avokádo?

Doporučená velikost porce pro střední avokádo je jedna pětina ovoce, které má asi 50 kalorií. Ale lidé obvykle snědí polovinu avokáda na jedno posezení. Mezi těmito spotřebiteli avokáda vědci zjistili:

Takže půl avokáda je v pohodě.

Jak vybrat avokádo?

Většina avokáda, která najdete v obchodě s potravinami, ještě není zralá. Lidé si obvykle kupují avokádo několik dní předtím, než ho plánují sníst.

Nezralé avokádo bude mít mírně zelenou barvu, o několik odstínů tmavší než okurka. Když je avokádo zralé, získá hlubší, téměř tmavý odstín zelené.

Než si avokádo koupíte, otočte ho v ruce, abyste zjistili, zda na něm nejsou praskliny nebo kašovitá místa. Pokud je avokádo opravdu zmačkané, může být přezrálé. Nezralé avokádo je tvrdé jako jablko. Nechte pár dní na kuchyňské lince, dokud nezměkne. Měli byste být schopni ho jemně zmáčknout jako rajče, abyste vyzkoušeli zralost.

Otevření avokáda

Pomocí nože: Avokádo podélně rozřízněte na každé straně shora dolů. Uprostřed je velká pecka, takže avokádo nebudete moci rozkrojit celé. Místo toho zařízněte nůž, dokud neucítíte, že narazil na důlek uprostřed, a pak podélně prořízněte celé avokádo. Jakmile nakrájíte avokádo kolem dokola, vezměte avokádo do rukou a otočte a odtáhněte obě strany od sebe.

Lžící vydlabejte dužinu. Nakrájejte ji a užijte si chuť!

Jak jíst avokádo?

Avokádo je velmi všestranné ovoce. Několik věcí, které můžete vyzkoušet:

 • Nakrájejte ho a dejte si ho na sendvič či chleba.
 • Nakrájejte na kostky a dejte do salátu.
 • Rozmačkejte s limetkovou šťávou a kořením a použijte jako dip.
 • Namažte ho na toast / chléb / pečivo.
 • Nakrájejte ho a vložte do omelety.

Náhrada tuků a olejů avokádem

Avokádo je krémové a bohaté, s jemnou ořechovou chutí. Zde je několik nápadů, jak nahradit tuky avokádem:

 • Zkuste si na ranní toast nebo chléb dát avokádo místo másla a smetanového sýra. Budete nahrazovat špatné tuky dobrými tuky bohatými na vlákninu.
 • Přidejte avokádo do svého smoothie, abyste získali spoustu živin, vlákniny a fytochemikálií.
 • Nahraďte ve svém salátu sýr avokádem, abyste snížili nasycené tuky a cítili se plnější.

Sponzorováno

A co vy? Také milujete avokádo? Napište nám do komentářů.

A dále si o avokádu přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva