Sponzorováno

Babské rady na lupy ve vlasech 4.58/5 (24)

Mrkněte na babské rady proti lupům

Mrkněte na babské rady proti lupům

Potíže s lupy trápí až 40 % lidí. Jak se zbavit nepříjemného problému? Přinášíme tipy, jak s nimi zatočit. A jsou to babské rady, takže jsou léty prověřené recepty a tipy.

Kdo má lupy, ví, jak dokážou potrápit. Stačí si obléknout tmavší triko či černé sako, a každý ihned uvidí, že nepříjemným problémem trpíte i vy. Nevzhledné šupinky na ramenou se totiž nedají přehlédnout. I když je na trhu řada šamponů, které slibují zázraky, ne každému zaberou. A proto se nabízí otázka, jak nepříjemnou situaci s lupy řešit.

Kvasinky, které milují maz a tuky

Za vším stojí kvasinky. Nelekejte se, neznamená to, že máte plíseň, tyto jsou totiž běžnou součástí kožní mikroflóry. Milují tuky, a tak se rádi zdržují tam, kde je větší koncentrace mazových žláz a produkce mazu, na což je vlasová pokožka ideální. Díky tomu se rychle rozmnožují, a kůži nutí k tomu, aby se olupovala.

Příčiny: Genetika i stres

Z velké části má vše na svědomí genetika. Pokud oba rodiče mají lupy, a tedy sklony k velké produkci mazu, je velmi pravděpodobné, že se jim nevyhnete. Jejich tvorbu však ve velké míře zvyšuje i stres a hormonální nerovnováha. Nepříznivý vliv má také špatná strava, anebo čepice z nevhodných materiálů, které vlasovou pokožku dráždí.

Tipy a babské rady, jak zatočit s lupy

Mrkněte na naše rady na lupy:

Šampon

První věcí, kterou vyzkoušejte, je speciální šampon na vlasy proti lupům. K dostání jsou běžně v drogeriích, nebo pak dražší léčivé varianty v lékárnách. Pokud jsou u vás lupy spíše jednorázová záležitost, nebo vás trápí mírně, mohou pomoct. Někdy je však nutné vyzkoušet více značek.

Oplach citronem

Zkusit můžete oplachování vlasové pokožky vodou s citronem či jablečným octem. Nikdy však kůži nepromašťujte oleji, ani olivovým, protože kvasinkám chutnají a situace by se mohla ještě zhoršit.

Sponzorováno

Změna jídelníčku

Vaší vlasové pokožce prospěje, pokud výrazně omezíte tučná a sladká jídla. Jezte ovoce, zeleninu, ořechy a potraviny s obsahem selenu, zinku a beta-karotenu.

Bylinky

Vlasy po umytí můžete opláchnout odvarem z tymiánu či rozmarýnu. Také u nich se říká, že dobře působí proti lupům.

Masáž čajem

Zkusit můžete i babskou radu – v hrnečku horké vody nechat přes noc vyluhovat dva pytlíky zeleného čaje a ráno odvar vmasírovat do vlasové pokožky. Po pár dnech zopakujte.

Rozšlehaná vejce

Další stará dobrá babská rada říká, že na lupy pomáhá, když si vlasy umyjete rozšlehanými vejci. Mějte ale na paměti, že vlasy po této koupeli nepříliš vábně voní, a tak je lépe nechat ji na víkend.

Aspirin

A ještě jedna babská rada – do třetice. Doporučuje rozpustit dva až tři aspiriny ve vašem oblíbeném šamponu a směsí pak vlasy umýt. Zastánci této metody tvrdí, že to krásně zabírá a ušetří se za drahé kosmetické přípravky.

Gel z Aloe vera

Aloe vera je vyhlášeným pomocníkem na spoustu problémů. Některým zabírá i na lupy. Vetřete gel z aloe vera do vlasové pokožky a nechejte působit přes noc, poté opláchněte.

Návštěva kožního lékaře

Pokud se situace nelepší (a to dlouhodobě), lupy vás trápí silněji, nebo se přidávají jiné příznaky, navštivte kožního lékaře. Ne vždy totiž nutně jde o lupy, ale o příznak nějaké nemoci, nejčastěji lupénky, ekzému či plísně.

A co si o lupech dále přečíst?

VIDEO: Nejlepší věc na odstranění lupů

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva