Sponzorováno

TOP 12 domácích přírodních receptů a babských rad proti lupům 4.58/5 (33)

TOP 12 domácích přírodních receptů a babských rad proti lupůmJeště před přečtením článku tom, jak na lupy doma se ujistěte, že to, co vás trápí, jsou skutečně lupy. Dost lidí si myslí, že je trápí lupy, ale ve skutečnosti je trápí „jen“ suchá pokožka hlavy, která se liší od lupů příznacích i v léčbě. Níže je uvedeno TOP 10 domácích prostředků, které vám pomohou s lupy.

1. Oplachování vlasů (jablečným) octem

Oplachování vlasů octem (konkrétně jablečným octem nebo klasickým bílým octem) může znít jako strašný nápad. No ale může to být docela účinný způsob, jak léčit lupy, protože se ve skutečnosti řeší jádro problému. Zjednodušeně řečeno, lupy jsou výsledkem kožních buněk, která uzraje a zemře příliš rychle. A pak způsobuje podráždění. Ocet vás zbaví nežádoucí kůže, která by se odlupuje (vznikají lupy), a navíc to nebude ucpávat póry. Přemnožení plísní může také způsobit lupy a ocet působí jako fungicid (tedy proti plísním). Použití je jednoduché, jednodušší než použití některých šamponů. Vlasy octem neumývejte před nějakým jednáním a podobně, mohou být cítit octem. To ale zmizí jakmile vlasy opět umyjete.

Co budete tedy potřebovat?

  • 1/2 hrnku teplé vody
  • 1/2 šálku jablečného nebo bílého octa
  • Pohárek, hrnek

Jak na to?

Smíchejte vodu s octem v šálku. Celkové množství směsi můžete samozřejmě měnit v závislosti na tom, kolik vlasů máte. Směsí zalijeme vlasy, drhneme jemně po dobu několika minut, a poté důkladně opláchněte vodou (pouze vodou!). Počkejte asi 8 až 12 hodin před normální sprchou. Opakujte jednou za týden nebo dva týdny, v závislosti na tom, jak často máte pocit, že ji budete potřebovat.

2. Zkuste jedlou sodu

Jedlá soda je hodně užitečná věcička. Hraje velkou roli v mnoha přírodních domácích maskách a prostředcích, a to z dobrého důvodu, obvykle funguje! A pomáhá také odstranit lupy. Za prvé, je mírně peelingová, takže vás zbaví přebytečné mrtvé kůže. Působí jako fungicid (proti plísním) – houba, která se vyskytuje na pokožce hlavy každého z nás může způsobit tvorbu lupů, pokud se stane příliš silnou. Takže za nás jedlou sodu určitě ano – mějte ji doma po ruce.

Co budete tedy potřebovat?

  • 1 lžíci jedlé sody
  • 1 šálek vody
  • Několik kapek oleje z bylinek (volitelně)

Jak na to?

Smíchejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody na každý jeden šálek teplé vody. Používejte tuto směs denně, pokud je to možné. Vaše vlasy mohou trošku suché na začátku, ale přírodní olej obnoví brzy jejich lesk a budou mnohem vyváženější než při použití klasického komerčního šamponu. Pokud máte pocit, že je naprosto nutné používat šampon, můžete přidat lžičku sody do hrstky šamponu a použít jej takto. Rozmarýnový (nebo jiný bylinkový) olej je volitelný, ale někteří lidé říkají, že rozmarýn velmi pomáhá proti lupům a navíc má příjemnou vůni.

3. Pískavice

Pískavice je rostlina, která se běžně používá jako koření, zejména v indické kuchyni; nicméně slouží také k léčebným účelům. Semena pískavice mají složení, které je bohaté na bílkoviny a aminokyseliny, podporují zdravé vlasy / růst vlasů a bojují proti lupům. Bonusem je jeho vysoká koncentrace lecitinu (přírodní změkčovadlo) může pomoci, aby celkově vlasy byly silnější, a mnoho lidí zjistí, že zanechává vlasy hedvábně hladké a jemné.

Co budete tedy potřebovat?

  • 2 polévkové lžíce semen pískavice (koupíte v prodejně se zdravou výživou)
  • Miska s vodou
  • Něco pro namletí či nastrouhání semínek

Jak na to?

Namočit semena v 1-2 šálku vody přes noc. Druhý den ráno je rozemelte do jemné pasty a aplikujte na vlasy. Nechejte ve vlasech tak 30-45 minut, poté opláchněte jemným šamponem nebo vodou.

4. Neemové listy

Neemové listy (indická bylina) tvoří skvělý přírodní domácí lék pro vaše lupy. Jejich vlastnosti nejen zmírní svědění, působí antimykoticky. Pro některé lidi ale listy velmi zapáchají.

Co budete tedy potřebovat?

  • Alespoň 2 hrsti neem listů
  • 4-5 šálků teplé vody

Jak na to?

Přidejte dvě hrsti neem listů do 4 nebo 5 šálků horké vody. Nechte to takto odstát přes noc. Druhý den ráno se scedí kapalina a používá se opláchnutí vlasů. Můžete také zkusit dělat pastu z listů k aplikaci na pokožku hlavy. Tato pasta se pak nachá hodinku na vlasech a pak se omyje.

5. Zkuste využít Listerine

Listerine byl vlastně vytvořen v roce 1879 lékařem v Missouri a používal se jako silné chirurgické antiseptikum pro zubní lékaře. Následně byl rozšířen jako ústní voda někdy ve Spojených státech. Ve 30. a 40. letech, byl jeho účel také v boji proti lupům.

Co budete tedy potřebovat?

  • Listerine ústní vodu (pokud možno ne zelenou nebo modrou, vlasy by pak mohly být barevné)
  • Vodu
  • Lahvičku s rozprašovačem (nemusí být nutně)

Jak na to?

Smíchejte 2 díly vody na 1 díl Listerine. Po šampon, sprej nebo nalít roztok do pokožky hlavy, masáž dobře, a necháme 30 minut před opláchnutí vodou.

6. Více času na slunci

Není přesně známo, proč, ale vždy byly vazby mezi lupy a vystavení se slunečnímu světlu. Existuje mnoho případů, kdy množství lupů klesalo, když postižená osoba strávila více času na slunci. Je možné, že za tvorbou lupů je často opravdu nedostatek slunečního světla. Bez ohledu na přesný důvod je třeba to vyzkoušet, a to je pravděpodobně jeden z nejvíce jednoduchých domácích prostředků, které můžete zkusit.

Sponzorováno

7. Vezměte si Aspirin

Aspirin může pomoci více než jen s bolestí hlavy, to je také lék na lupy. Čistý Aspirin obsahuje velké procento kyseliny salicylové, což je účinná látka v mnoha komerčních šamponech proti lupům. Kyselina salicylová má fungicidní a antimikrobiální vlastnosti pro boj s extra lupy způsobené houbou, zatímco Aspirin pomáhá se zanícenou kůží, která často jde ruku v ruce s lupy.

Co budete tedy potřebovat?

  • 2 bílé tablety Aspirinu
  • Šampon

Jak na to?

Rozdrťte aspirin, až se z něj stane jemný prášek. Přidejte ho ke svému pravidelnému rituálu se šamponem. Nechte ve vlasech po dobu asi 2 minut před umytím.

8. Jezte zdravě

Asi jste to tušili. Jíst zdravě pomáhá být více v pohodě. Slýcháme to stále častěji.​ Strava je opravdu životně důležitá pro naše zdraví, a tak to není žádné extra překvapení, že má určitý dopad na kožní problémy, včetně lupů. Samozřejmě, že jídlu, které je extrémně mastné je třeba se vyhnout. Co možná nevíte je to, co jíst, aby jste měli v pohodě pokožku hlavy. Tak se podívejte se na seznam níže některých potravin, které mohou pomoci prot lupům.

zelená listová zelenina má konkrétní dopady na to, jak se naše kůže chová. Podporuje zdravé vlasy, kůži a růst nehtů, takže si dejte zeleninu jako je brokolice, kapusta a hlávkový salát (ne ledový). Podobná jídla zkuste přidat do svého jídelníčku.

Rybí oleje: Rybí tuk může dost pomoci vaší pleti. Užívání rybího tuku nevyléčí lupy, ale může pomoci zmírnit příznaky apod..

Dietní proteiny: pro minimalizaci lupů, zkoušejte jíst více libové bílkoviny. Pomáhají budovat vlasy a pokožku a udržovat ji zdravou. Usilujte zejména o neživočišné proteiny, jako jsou vejce, ořechy a fazole.

9. Využijte citrony

Kyselost v čisté, čerstvě vymačkané citronové šťávě obsahuje kyseliny, které mohou pomoci prolomit houbu, která je často příčinou výskytu lupů. Je to také bez drsných chemických látek a dalších nepřirozených látek, které udělají často více škody než užitku.

Co budete tedy potřebovat?

  • 2 lžíce + 1 lžička čerstvé citronové šťávy
  • 1 šálek vody

Jak na to?

Vmasírujte 2 lžíce citrónové šťávy do pokožky hlavy a nechte působit po dobu jedné minuty. Smíchejte 1 lžičku citrónové šťávy na 1 šálek vody a opláchněte vlasy s touto směsí. Opakujte každý den.

10. Použijte Tea Tree Oil (čajovníkový olej)

I když přebytečný olej může být příčinou lupů, některé oleje mohou být stále velmi užitečné v udržování lupů pod kontrolou. Tea tree olej je používán jako lék už po staletí. Tento olej se také používá pro lokální léčbu popálenin, řezné rány, kousnutí, a tak dále. Tea tree olej má fungicidní vlastnosti a celkově zklidňuje kůži – a to zejména pokud jde o bolest nebo svědění. Uvědomte si, že tea tree oil je bezpečný pro lokální vnější použití, ale neměl by být použit vnitřně za žádných okolností.

Co budete tedy potřebovat?

  • 1 lžíce oleje Tea Tree
  • 1 šálek teplé vody
  • Láhev s rozprašovačem

Jak na to?

Zalijeme 1 polévkovou lžíce oleje tea tree 1 šálkem teplé vody v láhvi s rozprašovačem. Je třeba pořádně protřepat. Po šamponování nastříkejte směs po celé vlasové pokožce, masírujte, a nechte odpočívat na pár minut. Vyčešte (vytřepejte) přebytečnou vlhkost ven, ale nemyjte.

11. Použijte Aloe

Aloe vera je synonymem pro „Aaaaaaah … efekt“ v myslích mnoha lidí. Aloe je používána často při první pomoci při popálení, ale také vám může pomoci od lupů. Funguje to proto, že její složky potlačují proces množení kožních buněk.

Co budete tedy potřebovat?

  • 1 lahvička Aloe vera gelu

Jak na to?

Použijte aloe vera gel na pokožku hlavy cca 15 minut před mytím vlasů. Po 15 minutách umyjte vlasy jako obvykle.

12. Sůl

Sůl je něco, co většina z nás nechává doma bez povšimnutí ležet, něco, co používáme každý den. Ale věděli jste, že sůl vám může také pomoci zbavit se lupů? Její mírně abrazivní krystaly budou fungovat jako přírodní peeling. Je účinná, protože vyčistí cestu, pro šampon, který se může vstřebat a pracovat na jeho plný potenciál. Zatímco tření soli o vaši pokožku nemusí znít jako lázeňská léčba, fakt se u toho můžete cítit docela příjemně, zvláště pokud vaše pokožka svědí.

Co budete tedy potřebovat?

  • 3 lžíce soli (Epsomská sůl funguje dobře, stolní sůl je příliš jemná)

Jak na to?

Jemně vmasírujte 3 lžíce soli do suché nebo mírně navlhčené pokožky hlavy. Masírujte po dobu 2-3 minut. Pak umyjte šamponem.

A co vy? Jakou máte techniku na lupy? Další rady jak na lupy najdete v tomto článku.

VIDEO: Blogerka radí jak na lupy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva