Sponzorováno

Reaktivní artritida – příznaky, příčiny a léčba 4.81/5 (21)

Klíčové informace o reaktivní artritidě

  • Reaktivní artritida se vyvíjí v reakci na infekci ve vašem těle, často ve střevech, genitáliích nebo močových cestách.
  • Reaktivní artritida je tedy druh zánětlivé artritidy, která se vyvíjí jako reakce na infekci v jiné části těla, nejčastěji na střevní nebo močovou infekci. Toto onemocnění se vyznačuje zánětem kloubů, který může způsobit bolest, otok, omezenou pohyblivost a další příznaky.
  • Příznaky reaktivní artritidy obvykle začínají jeden až čtyři týdny po vystavení spouštěcí infekci. Příznaky jsou boleti a otok kloubů, zánět očí, bolesti v oblasti spodních části zad.
  • Příčina reaktivní artritidy je spojena s infekcí. Nejběžnějšími infekčními agens spojenými s touto artritidou jsou chlamydie (zodpovědné za chlamydiální infekce) a bakterie Salmonella, Shigella nebo Yersinia (zodpovědné za střevní infekce).
  • Cílem léčby je zvládnout symptomy a léčit infekci, která by mohla být stále v těle přítomna. Při včasné diagnostice a adekvátní léčbě má reaktivní artritida obvykle dobrý výhled, a mnoho lidí se s pomocí lékařské péče plně zotaví. Je však důležité konzultovat se zdravotním odborníkem, pokud se objeví podezření na reaktivní artritidu, aby bylo zahájeno vhodné léčení a předešlo se komplikacím.

Reaktivní artritida je bolest kloubů a otoky kloubů, které jsou ale vyvolané infekcí v jiné části těla – nejčastěji ve střevech, genitáliích nebo v oblasti močových cest. Reaktivní artritida se obvykle objevuje v oblasti kolen, kloubů kotníků a nohou. Zánět může také ovlivnit vaše oči, kůži a močovou trubici.

Dříve byla reaktivní artritida někdy nazývána Reiterovým syndromem, který byl charakterizován zánětem oka, uretry a kloubů. Reaktivní artritida není běžná. U většiny lidí se vyskytují příznaky, které nakonec vymizí do 12 měsíců.

Příznaky reaktivní artritidy

Příznaky reaktivní artritidy obvykle začínají jeden až čtyři týdny po vystavení spouštěcí infekci. Příznaky tak mohou být následující:

  • Bolest a ztuhlost kloubů. Bolesti kloubů spojené s reaktivní artritidou se nejčastěji vyskytují v kolenou, kotnících a obecně na nohou. Můžete také mít bolesti v oblasti pat, spodní části zad nebo hýždích.
  • Zánět očí. U mnoha lidí, kteří mají reaktivní artritidu, se také vyvine oční zánět (konjunktivitida).
  • Problémy s močením. Může se objevit zvýšená frekvence močení a nepříjemné pocity při močení, stejně jako zánět prostaty nebo děložního hrdla.
  • Zánět měkkých tkání (entezitida). To může zahrnovat svaly, šlachy a vazy.
  • Oteklé prsty. V některých případech mohou být vaše prsty docela hodně oteklé.
  • Problémy s pokožkou. Reaktivní artritida může ovlivnit kůži různými způsoby, včetně vyrážky na chodidlech a dlaních a vředech v ústech.
  • Bolest ve spodní části zad. Bolest bývá horší v noci nebo v dopoledních hodinách.

Příčiny reaktivní artritidy

Reaktivní artritida se vyvíjí v reakci na infekci ve vašem těle, často ve střevech, genitáliích nebo močových cestách. Nemusíte si vlastně ani být vědomi spouštěcí infekce, pokud máte jen mírné příznaky nebo dokonce vůbec žádné.

Řada bakterií může způsobit reaktivní artritidu. Některé jsou přenášeny pohlavně, jiné např. konzumací potravin. Mezi nejčastější patří:

Reaktivní artritida není nakažlivá. Nicméně bakterie, které ji způsobují, mohou být přenášeny pohlavně nebo v kontaminovaných potravinách. Pouze u některých lidí, kteří jsou vystaveni těmto bakteriím, se vyvine reaktivní artritida.

Jaké jsou rizikové faktory?

Některé faktory zvyšují riziko reaktivní artritidy. Zejména pak tyto:

Sponzorováno

  • Věk. Reaktivní artritida se vyskytuje nejčastěji u dospělých ve věku 20 až 40 let.
  • Pohlaví. U žen a mužů je stejně pravděpodobné, že se u nich objeví reaktivní artritida v reakci na infekce vyvolané jídlem. U mužů je však pravděpodobnější, že se u žen objeví reaktivní artritida v reakci na pohlavně přenosné bakterie.
  • Dědičné faktory. Specifický genetický marker byl spojen s reaktivní artritidou. Ale je třeba říci, že mnoho lidí, kteří mají tento marker, tak se u nich nikdy tento stav nerozvine.

Reaktivní artritida je bolestivá forma zánětlivé artritidy (onemocnění kloubů způsobená zánětem). Vyskytuje se v reakci na infekci některými bakteriemi.

Jak na prevenci?

Zdá se, že genetické faktory hrají roli v tom, zda se u vás (s nějakou pravděpodobností) objeví reaktivní artritida. I když nemůžete změnit svoji genetickou výbavu, můžete snížit vystavení bakteriím, které mohou vést k reaktivní artritidě.

Ujistěte se, že vaše jídlo je skladováno při správné teplotě a je správně vařeno, abyste se vyhnuli mnoha bakteriím, které mohou způsobit reaktivní artritidu, včetně salmonely, shigelly, yersinie a campylobacter. I některé pohlavně přenosné infekce mohou vyvolat reaktivní artritidu. Používání kondomů může snížit toto riziko.

Diagnostika reaktivní artritidy

Během fyzického vyšetření lékař pravděpodobně zkontroluje vaše klouby na známky a příznaky zánětu, jako je otok, teplo a citlivost, a test rozsahu pohybu v páteři a postižených kloubech. Lékař může také zkontrolovat, zda vaše oči nevykazují příznaky zánětu, a zda na kůži nejsou nějaké vyrážky. Obecně se pro diagnostiku tohoto stavu používá:

Krevní testy

Lékař vám může doporučit, aby byl vzorek krve testován na:

  • Důkazy o minulé nebo současné infekci
  • Známky zánětu
  • Protilátky spojené s jinými typy artritidy
  • Genetický marker spojený s reaktivní artritidou

Testy kloubních tekutin

Váš lékař může použít jehlu k odebrání vzorku tekutiny z postiženého kloubu. Tato kapalina pak bude testována na:

  • Počet bílých krvinek. Zvýšený počet bílých krvinek může indikovat zánět nebo infekci.
  • Infekci. Bakterie ve vaší tekutině kloubů mohou indikovat septickou artritidu, která může mít za následek těžké poškození kloubů.
  • Krystaly kyseliny močové ve vaší tekutině kloubů mohou indikovat dnu. Tento velmi bolestivý typ artritidy často postihuje palce nohy.

Zobrazovací testy

Rentgenové snímky dolních končetin, pánve a kloubů mohou indikovat, zda máte některý z charakteristických znaků reaktivní artritidy. Rentgen může také vyloučit jiné typy artritidy.

Léčba reaktivní artritidy

Cílem léčby je zvládnout symptomy a léčit infekci, která by mohla být stále přítomna.

Léky

Pokud byla vaše reaktivní artritida vyvolána bakteriální infekcí, může lékař předepsat antibiotikum, pokud existuje důkaz o přetrvávající infekci. Která antibiotika užíváte závisí na přítomných bakteriích.

Pro příznaky artritidy může lékař doporučit:

  • Nesteroidní protizánětlivé léky. Předepsané protizánětlivé léky, jako je indomethacin (Indocin), mohou zmírnit zánět a bolest reaktivní artritidy.
  • Kortikosteroidy. Injekce kortikosteroidu do postižených kloubů může snížit zánět a umožnit návrat k normální úrovni aktivity.
  • Steroidy aplikovány místně. Ty mohou být použity pro kožní vyrážky způsobené reaktivní artritidou.
  • Léky na revmatoidní artritidu. Některé důkazy naznačují, že léky jako sulfasalazin (Azulfidin), metotrexát (Trexall) nebo etanercept (Enbrel) mohou u některých lidí s reaktivní artritidou zmírnit bolest a ztuhlost.

Fyzikální terapie

Fyzioterapeut vám může ukázat cílené cviky pro vaše klouby a svaly. Posilovací cviky rozvíjejí svaly kolem postižených kloubů, což zvyšuje podporu kloubu. Cvičení zvyšuje pružnost kloubů a může snížit jejich tuhost.

Sponzorováno

Většina případů reaktivní artritidy se objeví jako krátká epizoda. Občas se stává chronickým problémem.

Studie a zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Reaktivní artritida – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Tamara Fusková napsal:

    Článek je velmi dobře napsaný, udělal mi radost, protože mi otevřel oči a dívám se na své poblémy jinak. Je mi ovšem líto, že lékaři mají tendenci tyto problémy zlehčovat, nejspíš proto, aby si ušetřili práci: Máte právo na bolest, … to víte už máte něco odžito a nestojí za to, abyste se se léčila. …To je typické pro psychosomatiku, běžte k psychiatrovi. Pochopila jsem, že informace, i léčbu musím zařídit sama a hledám . Nejde žít s bolestmi, člověk přijde o přátele, o rodinu, nemá pohyb, nespí v noci a je celkově omezený skoro ve všem.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva