Sponzorováno

Jak na lupy ve vlasech? 4.77/5 (30)

Jak na vlasy bez lupů?

Jak na vlasy bez lupů?

Vypadáte i vy jako kdybyste právě prošli pod sněžné dělo? Lupy jsou problém, který není tak snadné odstranit a své si s ním už určitě užilo mnoho z vás. Způsobuje je přemnožení kvasinek na pokožce hlavy. Jde přitom o jeden z nejběžnějších kožních potíží současnosti.

Lupy ve vlasech – mohou se objevit i u vás

Pokud si myslíte, že vás se tento problém netýká, jste na omylu. Dermatologové dokonce tvrdí, že alespoň jednou za život se tento problém objeví u každého z nás. Stává se tak kvůli příčinám, které jsou společné pro všechny. Nejčastějšími důvody vzniku lupů jsou znečištění, stresy a únava. Kvůli nim mohou o nějaký čas začít vyvádět i ve vaší koruně krásy. Kromě těchto důvodů se však mohou objevit i v důsledku jiné choroby, nadměrného vylučování mazových žláz, zimního počasí či hormonálních změn.

Jsou za tím kvasinky

Lupy se tvoří každému z nás. V normálním stavu jsou však velmi malé, okem zcela neviditelné. Problémové lupy, tak jak je známe, tvoří shluky takových malých lupiniek. Způsobuje je v převážné míře kvasinka z rodu Malassezia furfur. Ta zapříčiňuje rychlejší obnovu buněk pokožky hlavy. Tím pádem se z pokožky na vaší hlavě odlupuje více buněk než normálně, ty se seskupují a jsou pak více viditelné.

POZOR: Lupy ve vlasech nerovná se špatná hygiena

Jde o velmi delikátní problém, protože mnozí si člověka s lupy pojí s nedostatečnou hygienou, přičemž ta s nimi přímo nesouvisí. Problémem s lupy ve vlasech trpí více muži než ženy, za což mohou zejména mužské hormony.

Lupy mohou kromě estetického problému zavinit ještě jednu potíž. V jejich důsledku, nebo těsně před jejich vznikem, se nejednou objevuje svědění hlavy. Navzdory nutkání je však třeba vyvarovat častému škrábání. Na kůži se totiž mohou vytvořit zarudlá místa nebo drobné rány, které se mohou zanítit.

Vyměňte nebo zahoďte šampon

Tak jako u jiných problémech, vždy je lepší nepříjemnostem předcházet, než jim už čelit. Nahraďte proto chemické přípravky na vlasy přírodními, nebo si zkuste mýt vlasy dokonce zcela bez šamponu. Zpočátku budete mít divný pocit, ale po čase si zvyknete. Ani naše prababičky a předkové nepoužívali šampony a vždy měli krásné a zdravé vlasy. Řekněme si pravdu, v každém šamponu jde o chemii a ani šampon, který pomohl vašemu známému, nemusí ulevit vám. Pokožka každého člověka reaguje jinak a nejednou může být důsledkem speciálních šamponů proti lupům i zvětšení jejich množství.

TIP: Do stravy doplňte: zinek, vitaminy skupiny B, omezte: droždí a cukry

Sponzorováno

Šetřete pokožku na hlavě

Na vznik lupů má vliv i neopatrné zacházení s pokožkou hlavy. Tato část kůže je totiž velmi citlivá a proto byste vůči ní měli být šetrní při mytí, česání, i při fénování. Občas byste ji měli jemně promasírovat, což posílí i růst vlasů. Dbejte i na teplotu, při níž zacházíte s vlasy. Neprospívá jim přílišné teplo, proto buďte opatrní při teplotě vody, jakou si vlasy myjete, i teploty vzduchu, jakou vlasy fénujete. Myjte si je v letní vodě a fénujte raději studeným, nebo také letním vzduchem.

Zkuste vlasový šampón se stříbrem

Dobře pomáhají například šampóny se stríbrem, které začínají účinkovat přímo na pokožce hlavy, pečuje o ni a pomáhá obnovit její dobrý stav ještě před tím, než se dostane ke konečkům vlasů. Stříbro je známé vynikajícími desinfekčními, antibakteriálními, antiamébovými účinky. Proto také účinně likviduje kvasinky. Také potlačuje nepříjemné projevy lupů, tvorbu šupinek, pocit svědění a nepříjemného pnutí pokožky. Pravidelným používáním předcházíte opakované tvorbě lupů. Jinými slovy, i když zatím nemáte takové problémy, šampon obsahující stříbro vás před vznikem lupů spolehlivě ochrání.

Co také pomůže na lupy ve vlasech?

 • tea tree olej – přidejte si pár kapek do šamponu, nebo si jím pravidelně masírujte pokožku hlavy
 • citrony – obsahují ovocné kyseliny, které zlepšují stav vlasové pokožky a ničí kvasinky. Vmasírujte si citrónovou šťávu do pokožky hlavy
 • aspirin – rozdrťte ho a přidejte do šamponu, kterým si myjete vlasy, podobně použít můžete i jedlou sodu
 • tymián – uvařte si podhorní odvar (4 lžíce tymiánu na 500 ml vody), nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu přelijte jím vlasy a promasírujte vlasovou pokožku
 • zelený čaj – uvařte si zelený čaj a promyjte jím vlasy, část vmasírujte do pokožky
 • aloe vera – pokud máte doma tuto zázračnou a všestrannou rostlinku, vytiskněte z ní gel a vmasírujte do pokožky hlavy. Nebo si pořiďte alespoň přípravky s jejím výtažkem.
 • vlasová kosmetika se stříbrem – je k pokožce hlavy i k vlasům šetrná, přidaný panthenol navíc pokožku hlavy zklidní.

Kam dál?

VIDEO: Jak na mastné vlasy a čím zničit lupy?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Jak na lupy ve vlasech?”

  1. […] vody, louhujeme 20 minut a užíváme 5 až 8 krát denně. Odvarem si můžeme mýt i vlasy, zabraňuje tvorbě lupů. Prášek z vysušené drogy se sype do otevřených ran na jejich rychlejší […]

  2. […] o vlasy. Tím, že ricinový olej regeneruje pokožku, hydratuje i pokožku hlavy a zbavuje ji lupů. Vlasy se stanou pevnějšími a lesklými. Dokonce už ve starověkém Egyptě se používal jako […]

  3. […] vlasové kořínky. Dokonce pomáhá řešit problémy s vlasovou pokožkou jako jsou např. lupy. Henna na vlasy navozuje rovnovážhe pH vlasů a tím brání jejich předčasnému vypadávání. […]

  4. […] olej se osvědčil i při vnějším použití. Poradí si s popáleninami, kožními chorobami, lupy i vypadáváním vlasů. Dámy ocení schopnosti oleje omladit pokožku, protože jí dodává […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva