Sponzorováno

Jaké má napařování dutin účinky na naše zdraví? A jak se napařovat? 4.86/5 (21)

Na co je napařování dobré?

Na co je napařování dobré?

Trpíte ucpanými dutinami nebo cítíte pnutí v oblasti nosu, dutin a hrudníku? Nebo si jen chcete dopřát nějakou tu úlevu od přetížení vaší hlavy? Proč nevyzkoušet jeden z nejúčinnějších domácích léků na kašel, nachlazení a zduřené dutiny? Ukážeme vám asi nejpřirozenější způsob léčby nachlazení a podrážděných dutin. Jde o inhalaci páry, neboli napařování.

Povíme si o různých benefitech napařování, spolu s dalšími terapeutickými přínosy inhalace páry, když je posílena silou esenciálních olejů.

Co je to vlastně to napařování a jak se provádí?

O co vlastně jde? Napařování, neboli vdechování páry vlastně zahrnuje přivádění teplého a vlhkého vzduchu do plic nosem a hrdlem – tím se umožňuje uvolnění zablokovaných dutin – pocítíte tak výraznou úlevu. Kromě toho, parní inhalace je prospěšná při zlepšování cirkulace, a co je důležitější, když se provádí spolu s esenciálními oleji nebo s některými bylinkami přidanými do páry, výrazně umí zlepšit nepříjemné příznaky respiračních onemocnění velmi přirozeným způsobem.

Jak na to a co budete potřebovat?

Potřebujete misku vroucí vody a ručník. Pak se stačí nadklonit nad misku s vodou a hlavu si přikrýt ručníkem. Držte hlavu takto nad vodou, zakrytí ručníkem a se zavřenýma očima. Musíte se ujistit, že se pára nebo teplý vlhký vzduch nedostanou do očí. Pak zhluboka dýchejte, inhalujte (dýchejte) teplou páru. Ano, existují také elektrické parní inhalátory, které lze koupit v obchodě. U nich vše, co musíte udělat, je přidat vodu do koupeného elektrického parního inhalátoru až na úroveň, která je na něm vyznačena a zapojit ho do elektriky.

A již výše ve článku jsme zmínili, že je super do vody dát nějakou tu bylinku nebo esenciální olej. Takto skvěle využijete vlastnosti bylinky nebo oleje.

Výhody napařování a inhalace páry

Níže jsou uvedeny některé z nejdůležitějších terapeutických výhod inhalace páry.

Je super při různých respiračních onemocněních

Nejčastějším a nejvýznamnějším přínosem, který lze pozorovat, je úžasný způsob léčby respiračních potíží nebo komplikací způsobených běžným nachlazením, ucpanými dutinami, ucpaným nosem, chřipkou, bronchitidou, astmatem atd. Napařování vám skvěle pomůže při čištění nosu a krku. Je tedy známo, že vdechování páry (napařování) je prospěšné při odstraňování podráždění hrdla, odstraňování ucpaného nosu, problémů s dýcháním a dalších těchto známých problémů.

Zlepšuje oběh

Krevní cévy v těle se začnou rozšiřovat, když se teplota těla zvýší. To pomáhá při zvýšeném průtoku krve a lepší cirkulaci krve. Je známo, že lepší cirkulace je prospěšná při léčbě bolestí hlavy a migrén. Výhody vdechování páry také směřují směrem ke zlepšenému oběhu a léčbě migrén a vážných bolestí hlavy. Vzestup tělesné teploty může být také prospěšný při stimulaci imunitního systému a zvýšení imunitní síly v boji proti bakteriím.

Výhody při přirozeném vykašlávání

Vykašlávání napomáhá ke zvýšení množství sekrece a tím k odstranění sekrece z dýchacích cest. Inhalační pára tedy funguje jako velký přírodní expektoranc a je prospěšná při zlepšování stavu plic a krku.

Napařování má úžasné výhody i při čištění pórů a omlazování

Váš stav kůže se zlepšuje se zlepšeným oběhem krve. Ano, tak to funguje. Jak bylo uvedeno výše, parní inhalace pomáhá zlepšovat krevní oběh, může být také použita jako léčba pro čištění pórů a pro omlazení. V kombinaci s některými přírodními oleji může inhalace páry působit jako jeden z nejlepších zázraků, co se týče zářící a mladé pokožky. Opravdu, vyzkoušejte to.

Sponzorováno

Napařujte spolu s bylinkami a esenciálními oleji

Je pravda, že parní inhalace působí jako jeden z největších zázraků při léčbě nachlazení, kašle a oteklých dutin. Přidáním některých éterických olejů do hrnce s vodou však funguje při léčbě různých stavů ještě lépe. Často jsou při napařování používány tyto esenciální oleje:

Který esenciální olej na co použít při napařování?

My doporučujeme toto:

 • K léčbě respiračních problémů a přetížení: Eukalyptus, máta peprná, cedrové dřevo, borovice atd. Maximalizujte výhody těchto éterických olejů při léčbě problémů spojených s dýcháním a vdechováním páry.
 • Pro relaxaci a uvolnění: Do parních inhalátorů nebo vody při napařování přidejte heřmánek, citrónovou trávu a levanduli. Vdechování páry z těchto éterických olejů je prospěšné při uvolnění mysli a těla.
 • Při nachlazení: Přidání hřebíčkového oleje, oleje z máty peprné, zázvorového, myrhového oleje, rozmarýnového atd. – napařování s těmito oleji může být hodně prospěšné při léčbě běžného nachlazení.
 • Při kašli: Máta peprná, rozmarýn, kardamom, benzoin atd.
 • Při bolestech hlavy / migrénách: Přidání esenciálního oleje z heřmánku a lavandulového do vaší parní inhalační lázně může pomoci zmírnit bolesti hlavy a migrénu.
 • Při suché pokožce: rozmarýn, fenykl, máta peprná, rakytník řešetlákový atd.
 • Při mastné pleti: Heřmánek, levandule, rozmarýn, fenykl, lemongrass.

A přidáme ještě několik upozornění, která je třeba dodržovat při vdechování páry

Na toto myslete:

 • Vdechování páry se nedoporučuje dětem, protože hrozí nebezpečí opaření. A jelikož i děti mohou mít prospěch napařování, místo toho se jim doporučuje sedět v horké nebo zapařené koupelně.
 • Nadměrné množství horké vody v nádobě při inhalaci páry může způsobit popáleniny. Proto je třeba před zahájením napařování postupovat opatrně. Zvláště pak, pokud s napařováním začínáte. Můžete si nepěkně popálit dutiny a to není nic příjemného.
 • Existují také poměrně přísná doporučení od lékařů pro těhotné ženy a lidi s vysokým krevním tlakem, aby nepodstupovali inhalaci páry. Může to pro ně být nebezpečné. Tak na to pozor.

A pár slov o napařování na závěr

Sponzorováno

Je určitě dobré dodržovat doporučení lékařů v případě, že máte jakékoliv zdravotní problémy. Ale pokud chcete běžné nachlazení léčit tak nějak přirozeně, lze to efektivně dělat metodou napařování – parní inhalací (ideálně s bylinkami či éterickými oleji). Pokud nechcete zbytečně užívat léky, je toto super přirozená a přírodní cesta.

A co si ještě na toto téma přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva