Sponzorováno

Hot jóga – jaké má účinky na zdraví a co si vzít na první hodinu? 4.86/5 (22)

U hot jógy se parádně zapotíteHot jóga se v posledních letech stala hodně, hodně oblíbeným cvičením. Nabízí mnoho stejných výhod jako tradiční jóga, jako je pozitivní vliv na snížení stresu, dále zlepšení síly a flexibility. Ale díky zvýšenému teplu, při kterém se tato jóga provádí, má hot jóga schopnost dát vašemu srdci, plícím a svalům ještě větší a intenzivnější trénink.

Máte zájem dozvědět se více o tom, jak můžete využít hot jógu? Tento článek se blíže podívá na to, co pro vás může toto pot vyvolávající cvičení udělat a jak můžete s hot jógou začít.

Co je to vlastně ta hot jóga?

Pojmy „horká jóga“ a „bikram jóga“ můžete slyšet zaměnitelně, ale nejsou to úplně totéž. Pojďme si v tom udělat pořádek.

Bikram jóga, vyvinutá jogínem jménem Bikram Choudhury, se provádí v místnosti vyhřáté na 41 °C se 40procentní vlhkostí. Skládá se z 26 pozic a dvou dechových cvičení, která se provádějí ve stejném pořadí v každé hodině. Lekce bikram jógy obvykle trvají 90 minut.

Hot jóga na druhou stranu znamená opravdu jen to, že je místnost vyhřáta nad běžnou pokojovou teplotu. Teplotu lze nastavit na jakoukoliv, jakou instruktor jógy chce, i když je to obvykle mezi 27 a 38 °C.

Lekce hot jógy mohou zahrnovat různé pozice a doba každé lekce se bude v jednotlivých studiích lišit. A na rozdíl od Bikram jógy, která je tišší, seriózní cvičení, hot jóga často zahrnuje hudbu a více interakce mezi lidmi ve třídě.

Bikram jóga v posledních letech ztratila stoupence kvůli obvinění z napadení jejího zakladatele. Některá studia mohou k popisu svých vyhřívaných lekcí používat spíše termín „horká jóga“ či „hot jóga“ než „bikram jóga“. Je tedy dobré si před přihlášením pozorně přečíst popis cvičení.

Jaké jsou výhody hot jógy?

Bez ohledu na pokojovou teplotu mají hot jóga i bikram jóga za cíl poskytnout uvolnění mysli a zlepšit fyzickou kondici.

Horké prostředí může cvičení jógy sice o něco ztížit, ale některé výhody mohou stát za to – zvláště pokud chcete dosáhnout pokroku v jedné z níže uvedených oblastí. Pokud se hot jóga provádí správně a bezpečně, může vám poskytnout následující výhody:

1. Opravdu hodně zlepšuje flexibilitu

Možná už víte, že strečink po zahřátí svalů je bezpečnější než protahování studených svalů.

Z toho tedy vyplývá, že prostředí, jako je studio, kde provádí hot jógu, může jógové pozice zjednodušit a zefektivnit. Teplo vám umožní protáhnout se a natáhnout se o něco dále a dosáhnout tak většího rozsahu pohybu.

Studie z roku 2013 dokonce zjistila, že po 8 týdnech měli účastníci hot jógy větší flexibilitu v kříži, ramenech a hamstrinzích, než kontrolní skupina.

2. S hot jógou spálíte více kalorií

80 kilový člověk dokáže spálit asi 183 kalorií za hodinu tradiční jógou. Zvýšení teploty vám pomůže spálit ještě více kalorií.

Podle výzkumníků z Colorado State University může spálení kalorií dosáhnout až 460 kalorií u mužů a 330 kalorií u žen během 90 minutové bikram jógy.

Hot jóga, i když není tak intenzivní jako cvičení Bikram, spálí více kalorií než tradiční cvičení jógy.

3. Buduje hustotu kostí

Podpora vaší váhy během jógové pozice může pomoci vybudovat hustotu kostí. To je zvláště důležité pro starší dospělé a ženy před menopauzou, protože hustota kostí s věkem klesá.

Studie z roku 2014, která byla provedena na ženách, jež se účastnily Bikram jógy po dobu 5 let, zjistila, že premenopauzální ženy měly zvýšenou hustotu kostí v oblasti krku, boků a dolní části zad. To vedlo autory studie k přesvědčení, že Bikram jóga může být účinnou možností pro snížení rizika osteoporózy u žen.

4. Snižuje stres

Mnoho lidí se obrací na jógu jako na přirozený způsob, jak se vypořádat se stresem. A je to tak dobře.

Studie z roku 2018 o stresovaných, fyzicky neaktivních dospělých zjistila, že 16týdenní program hot jógy významně snížil úroveň stresu účastníků.

Zároveň to zlepšilo jejich kvalitu života související se zdravím a také jejich vlastní přesvědčení, že máte kontrolu nad svým chováním a sociálním prostředím.

5. Hot jóga zmírňuje deprese

Jóga je celkem dobře známá jako technika, která vám pomůže uvolnit se a zlepšit náladu. Podle mnoha odborníků může být také užitečnou terapií pro snížení příznaků deprese. A jsou na to i studie. Sběr 23 různých studií z roku 2017, které se zaměřily na jógu jako léčbu deprese, dospěla k závěru, že jóga je účinným způsobem, jak snížit příznaky deprese. A to platí i pro hot jógu.

Sponzorováno

6. Zlepšení kardiovaskulárního systému těla

Zaujímání různých jógových pozic ve vysokém horku může nabídnout vašemu srdci ❤️, plícím a svalům náročnější trénink, než je provádění stejných pozic při nižší teplotě.

Podle studie z roku 2014 stačí pouze jedna lekce hot jógy, aby se vaše srdce rozpumpovalo stejnou rychlostí jako rychlá chůze (cca 5 km za hodinu).

Hot jóga také zrychlí vaše dýchání a zrychlí metabolismus.

7. Snižuje hladinu glukózy v krvi

Zatímco jakýkoli typ cvičení může pomoci spálit energii a snížit cirkulující hladiny glukózy (cukru) ve vašem krevním řečišti, hot jóga může být obzvláště užitečným nástrojem pro lidi s vyšším rizikem cukrovky 2. typu.

Studie z roku 2013 totiž zjistila, že cvičení Bikram jógy zlepšilo glukózovou toleranci u starších dospělých s obezitou, ale měla menší účinek na mladé, štíhlé dospělé.

8. Hot jóga vyživuje pokožku

Pocení je jedním z hlavních cílů hot jógy. Jednou z výhod pocení v teplém prostředí je, že může zlepšit oběh a přivést do kožních buněk krev bohatou na kyslík a živiny. To zase může pomoci vyživovat pokožku zevnitř. Hot jóga je jednoduše perfektní cvičení pro vaši pokožku a její prokrvení.

Na toto nezapomeňte při provádění hot jógy

Pokud jste v dobrém zdravotním stavu, hot jóga je obecně bezpečná. Ale stejně jako u většiny typů cvičení, je i u hot jógy třeba mít na paměti některá bezpečnostní opatření. Pojďme se na ně podívat.

  • Dehydratace je hlavním problémem hot jógy. Pít vodu před, během a po lekci hot jógy je zásadní. Nízkokalorický sportovní nápoj může také pomoci obnovit elektrolyty ztracené během cvičení horké jógy.
  • Některé již existující problémové zdravotní stavy mohou způsobit, že budete náchylnější k omdlení v horké místnosti. To znamená, že pokud máte srdeční onemocnění, cukrovku, arteriální abnormality, mentální anorexii a mdloby v anamnéze, zeptejte se na hot jógu lékaře.
  • Pokud máte nízký krevní tlak nebo nízkou hladinu cukru v krvi, můžete být při hot józe náchylní k závratím nebo točení hlavy. Poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás hot jóga bezpečná.
  • Těhotné ženy by se měly před vyzkoušením hot jógy poradit se svým lékařem.
  • Pokud jste v minulosti měli problémy s nesnášenlivostí tepla (a nebo prostě teplo nemáte rádi), možná budete chtít zůstat u jógy, která se provádí při normální teplotě.
  • Okamžitě přestaňte, pokud máte závratě, točení hlavy nebo nevolnost. Opusťte místnost a odpočívejte v chladnějším prostředí.

Jak začít s hot jógou?

Pokud jste jógu ještě necvičili, možná budete chtít nejprve vyzkoušet klasickou lekci jógy, abyste zjistili, zda je pro vás instruktor a studio pohodlné. Když tam budete, zeptejte se na lekce hot jógy a jestli existují lekce, které jsou vhodné pro začátečníky.

Možná budete chtít vyzkoušet několik různých jógových studií, než si nějaké oblíbíte. Zeptejte se, zda jógové studio nabízí bezplatné nebo zlevněné zkušební lekce, někdy toto v nabídce mají.

Pokud jste připraveni vyzkoušet hot jógu, zvažte tyto tipy, jak začít:

  • Noste u cvičení hot jógy lehké, prodyšné látky, které dokážou odvádět pot.
  • Přineste si ručník na podložku na hot jógu – podložka může trochu klouzat, jakmile se začnete potit. Můžete si také vzít další ručník na obličej a ruce.
  • Zvažte speciální rukavice a ponožky, které mohou poskytnout lepší úchop při hot józe.
  • Přineste si velkou izolovanou láhev s vodou naplněnou studenou vodou, kterou můžete popíjet po celou dobu své horké jógy.

Hot jóga nemusí být pro každého. Ale pokud máte rádi klasickou jógu a chcete ji ještě zdokonalit, může to být přesně to, co hledáte.

Hot jóga nabízí širokou škálu výhod pro vaši mysl i tělo. Může vám pomoci spálit kalorie, vybudovat hustotu kostí, zvýšit vaši kardiovaskulární kondici a hlavně zlepšit vaši flexibilitu. Může také pomoci zmírnit depresi a snížit stresové pocity.

Sponzorováno

Pokud máte nějaké zdravotní potíže, včetně srdečních nebo tepenných problémů, cukrovky, mentální anorexie, mdloby v anamnéze nebo nesnášenlivosti tepla, poraďte se nejprve se svým lékařem, než se pustíte do hot jógy.

A dále si o józe přečtěte

Zdroje článku a studie o hot józe

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva