Sponzorováno

Aero (flying) jóga – co je to a proč ji zkusit? 4.73/5 (11)

Zkuste aero jógu i vy

Zkuste aero jógu i vy

Aero jóga (nebo se jí říká také fly jóga, antigravity yoga, swing yoga, aerial yoga, suspension yoga) poskytuje super trénink celého těla pro praktiky všechny lidi všech věkových skupin. Zjistěte, jak vám tato zajímavá forma cvičení může prospět.

Co je to aero (fly) jóga?

Pokud jste někdo, kdo pravidelně cvičí jógu, je pravděpodobné, že jste slyšeli o tzv. aero józe – nové a vzrušující metodice fitness. Vzdušné pohyby vycházejí z performativního umění a spojují tradiční jógové polohy s akrobací a tancem. Aero jóga, která zahrnuje pohyb a pózy v pohybu, je něco jako fitness poezie.

Pro pokročilé cvičitele jógy je aero jóga novým způsobem, jak se dívat na známé věci a přidávat základům jógu náročnost a další zajímavé prvky. Ale použití houpací sítě, jak se pomůcce říká, je vhodné i pro začátečníky a její použití je pohodlné. Vysoce kvalitní houpací síť na aero jógu funguje velmi podobně jako houpačka nebo měkká hrazda a podporuje předklony a záklony – ideální pro procvičení celého těla.

Pro pomůcku samotnou, díky které lze toto cvičení provádět, se vžilo hned několik názvů – setkat se proto můžete s pojmenováním síť na jógu, závěs, šála, hamaka a možná i další.

Na co je tedy dobrá aero jóga? Jak to prospěje vašemu zdraví?

Aero jóga je skvělá pro trénink celého těla – pro lidi praktiky všech věkových skupin. Pohyby prováděné při tomto cvičení zajišťují, že se každá část těla pohybuje a protáhne. Tonizuje a posiluje svaly a krásně protahuje klouby.

Houpací síť usnadňuje provádění jógových pozic. Je to opravu o dost lepší, než když děláte jógu klasicky na zemi. Pohyby ve vzduchu uvolňují napětí z kostí a svalů, čímž zvyšují flexibilitu a prohlubují pocit uvolnění. Aero jóga je nejen zábavné cvičení, poskytuje praktikujícím mnoho výhod – díky budování síly, zvyšování pružnosti páteře a ramen. Navíc toto cvičení umožňuje dělat takové cviky, které na zemi prostě neuděláte.

Výhody provádění aero jógy

 • Aero jóga je velmi účinná při léčbě chronických bolestí zad
 • Dekomprimuje plotýnky ve vaší páteři, toto cvičení je super, aby se zabránilo jejich ztuhnutí v průběhu času
 • Prodlužuje páteř
 • Detoxikuje oběhový a lymfatický systém a snižuje riziko různých kardiovaskulárních problémů
 • Pomáhá při hubnutí (vyzkoušeno!)
 • Efektivně buduje vaši sílu
 • Posiluje jádro těla
 • Posiluje trávicí systém a pomáhá léčit různé problémy spojené s trávením, jako je například zácpa a zažívací potíže
 • Aero jóga posiluje vaše nervová spojení a zlepšuje paměť
 • Během otáčení dochází ke zvýšenému toku čerstvé krve do kapilár v obličeji, což vede k zářící pokožce
 • Zlepšuje se cirkulace krve, a tím aero jóga bojuje se stárnutím a jeho příznaky
 • Nové návyky vytvářejí nové mozkové vzorce a nervové dráhy, a tím zvyšují schopnost člověka učit se
 • Zpomaluje proces stárnutí mobilizací všech kloubů v těle
 • Uvolňuje se svalové napětí
 • Endokrinní, lymfatický, trávicí a oběhový systém jsou díky aero józe omlazeny
 • Dokonce i jemné pohyby s houpací sítí zapojí svaly, které jinak během dne nezapojíte
 • Prohlubováním vaší důvěry v látku se postupně zvyšuje sebevědomí a otevřenost
 • Odpružení v houpací síti umožňuje zaujmout postoje bez stlačování páteře nebo vyvíjení tlaku na klouby
 • Otáčení vytváří příval krve do hlavy, což je dobré pro štítnou žlázu a hypofýzu.
 • Otáčení pomáhá uvolňovat serotonin.
 • Houpací síť na konci cvičení přebírá roli vašeho bezpečného místa, což z ní dělá jakousi super „kuklu“ pro odpočinek v blaženém stavu
 • V síti zažijte lehkost i zábavu

Cvičení aero jógy může dokonce způsobit nárůst vaší výšky. Dekompresí páteře a vyrovnáním těla od hlavy po paty zvyšuje produkci růstového hormonu a zvyšuje vaši výšku. Vaše páteř se narovná a budete vypadat hned vyšší. Díky četným zdravotním výhodám, které nabízí spolu s prvky zábavy, které cvičení přináší, z něj dělá atraktivní možnost fitness cvičení.

Sponzorováno

Síť na aero jógu je bezpečná

Při cvičení v síti je vlastně člověk „ve vzduchu“, proto je samozřejmě na prvním místě bezpečnost. Sítě jsou vyráběny z nylonu nejvyšší kvality, materiál je velmi příjemný, měkký a zároveň extrémně odolný proti roztržení. Síť pruží do šířky a je pevná ve směru zatížení. Nosnost sítě se udává do 500 kg a je vhodná pro 1 osobu.

A naše doporučení? Cvičte aero jógu pod vedením certifikovaného učitele jógy, zvláště pokud jste začátečník, a s touto formou cvičení nemáte zkušenosti. V mnoha městech ČR se pořádají kurzy aero jógy. Najděte si je a zajděte tam. Vše vám ukáží vysvětlí. Pak můžete už cvičit sami.

3 doporučení, když chcete aero jógu zkusit

Pokud uvažujete o vyzkoušení aero jógy, odborníci doporučují těchto pět strategií:

1. Pokud ještě necvičíte klasickou jógu, zkuste nejprve ji

Určitě je dobrým nápadem cvičit tradiční jógu, než se vklouznete do sítě a budete zkoušet aero jógu hlavou dolů. Naučte se klasickou jógu a ujistěte se, že máte určitou flexibilitu, než vyzkoušíte aero jógu. Klasická jóga je dobrá příprava na aero jógu.

2. Zeptejte se svého lékaře, jestli existuje důvod, proč byste neměli zkoušet aero jógu

Aero jóga je pro většinu lidí bezpečná, existují však lidé s určitými zdravotními problémy, kteří by se od ní měli držet dál. Například cvičení aero jógy nemusí být dobré pro lidi s vysokým krevním tlakem a nekontrolovaným diabetem – určité pózy mohou způsobit vzestup krevního tlaku, dokud se vaše tělo nebude aklimatizovat na to, že bude vzhůru nohama, a díky této rychlé změně budete náchylní k omdlévání.

Lidé s osteoporózou, stavem charakterizovaným měkkými kostmi, mohou být také náchylní ke zranění. U žen, které jsou v určitém okamžiku těhotenství, mohou některé aero jógové pózy stlačovat hlavní krevní cévy a omezovat průtok krve k plodu. Než se vydáte na lekci aero jógy, zeptejte se svého lékaře, zda je to pro vás bezpečné.

3. Pozorujte a vyzkoušejte různé lekce aero jógy

Každý instruktor aero jógy má jiný styl a každá třída je jiná. Někteří pracují rychleji; některé lekce zahrnují meditaci a jiné ne. Chcete-li najít přístup, který vám nejlépe pomůže dosáhnout vašich cílů, promluvte si s řadou instruktorů aero jógy a pozorujte a účastněte se různých kurzů, abyste zjistili, který z nich vyhovuje vašim potřebám.

I takto může vypadat aero jóga

I takto může vypadat aero jóga. Síť na jógu je speciální pomůcka, kterou si doma připevníte ke stropu, na zahradě k houpačkovému stojanu, nebo kdekoliv venku třeba na strom. A pak už si jen užíváte cvičení ve vzduchu.

Určitě aero jógu zkuste – nebudete litovat

Řada výzkumů naznačuje, že tradiční jóga může poskytnout řadu zdravotních výhod – může pomoci snížit bolesti kloubů a zad, zmírnit stres a zlepšit řadu funkcí v těle. Aero jóga není konkrétním typem jógy, jako je jóga Kundalini, Ashtanga a Bikram. Je to spíše praxe, která může zahrnovat různé aspekty jógy, jako jsou určité pózy a meditace. Aero jóga je v některých ohledech podobná józe. Je to spíše pomalejší a jemnější verze jógy.

A co vy? Byli jste někdy na aero józe? Jaké to bylo? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o józe přečíst?

VIDEO: Takto vypadá aero jóga

Sponzorováno

Zdroj článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva