Sponzorováno

Hatha jóga – co je to a jaké má účinky na zdraví? 4.78/5 (9)

  • Hatha yoga je ideálním cvičením pro ty, kteří si chtějí protáhnout tělo, zároveň zklidnit svou mysl a příjemně se zrelaxovat v každodenním životě.
  • Na hodině hatha jógy se budete soustředit na dech, budete procvičovat pózy a meditaci po dobu asi 45 až 90 minut.
  • Výzkum naznačuje, že hatha jóga může zlepšit váš spánek a snížit stres.
  • Hatha jóga zahrnuje cvičení fyzických pozic ve spojení s uvědomováním si dechu, které pomáhá rozvíjet duševní soustředění a propojuje mysl, tělo a ducha.

Hatha jóga je typická plynulým pohybem v souladu s dechem a výdrží v pozicích.

Hatha jóga je typická plynulým pohybem v souladu s dechem a výdrží v pozicích.

Hatha jóga se rychle stala jedním z nejpopulárnějších typů jógy, protože dokáže vybudovat sílu, zlepšit flexibilitu a srovnat držení těla – a přitom je pro většinu lidí stále dostatečně jemná.

Pokud jste byli na hodině jógy, pravděpodobně jste cvičili právě hatha jógu. Hatha jóga patří ke klidnějším stylům jógy, klade se zde důraz na dech, správnost provedení a výdrž v ásanách na 3 až 5 nádechů. Je to skvělá volba pro začátečníky i zkušené jogíny. Instruktoři nasměrují dech a navedou vás do správného zarovnání pozic a pozice mohou být samozřejmě upraveny s přihlédnutím na úroveň zkušenosti praktikujícího.

Většinu lekcí jógy, které najdete v místních tělocvičnách a studiích jógy, lze tedy klasifikovat jako hatha jógu, kde budete dělat kombinaci pozic a dechových cvičení. Hatha jóga se v sanskrtu překládá jako „kázeň síly“. Má kořeny ve starověkém hinduistickém duchovním učení.

Dnes je hatha jóga uznávána pro její duševní i fyzické zdravotní přínosy a lze ji nalézt v desítkách tisíc studií po celém světě.

Výhody hathajógy

Výzkumy opakovaně prokázaly, že hatha jóga má širokou škálu výhod pro duševní i fyzické zdraví. Mezi nejvýznamnější přínosy hathajógy patří:

Budete mít lepší spánek

Podle studie z roku 2013 může cvičení jógy nejen pomoci lidem rychleji usnout, ale může také zlepšit kvalitu spánku. Výzkumníci poznamenali, že subjekty, které praktikovaly jógu, také vykazovaly „statisticky významné snížení“ problémů se spánkem.

Super pro snížení stresu

Malá studie z roku 2017 zjistila, že lidé, kteří dělali hatha jógu těsně před tím, než se pustili do stresujícího úkolu, měli nižší krevní tlak a nižší hladiny kortizolu ve srovnání s těmi, kteří se předtím místo toho dívali na televizi. Účastníci jógové skupiny také uvedli, že se myslí jasněji a jsou si jistější ohledně svého výkonu během stresujícího úkolu.

Zlepšení rovnováhy a síly jádra těla

Dobrovolníci ve studii z roku 2016, kteří absolvovali pouhých 21 dní tréninku hatha jógy, zlepšili svou svalovou sílu a rovnováhu.

Zbavte se bolestí krku a zad

Recenze z roku 2008 zjistila, že jóga může pomoci předcházet a zvládat bolesti dolní části zad zlepšením držení těla, posílením svalů jádra a nápravou nerovnováhy páteře.

Metaanalýza z roku 2019 také zjistila, že jóga může zlepšit rozsah pohybu v krku a snížit intenzitu bolesti krku.

Nižší úrovně deprese

Podle přehledu studií z roku 2013 může jóga zvýšit hladiny neurotransmiterů pro dobrý pocit, jako je serotonin a kyselina gama-aminomáselná, které uklidňují a regulují náladu.

Sponzorováno

Stejný přehled pak také zjistil, že lidé, kteří dělali jógu jednou týdně, hlásili nižší skóre v průzkumech měřících depresi již po pěti týdnech provozování jógy.

Jóga umí posílit flexibilitu

Malá studie z roku 2015 zjistila, že když se starší ženy jednou týdně účastnily 90minutových lekcí hatha jógy, zlepšily si flexibilitu páteře a hamstringů. V důsledku toho vědci dospěli k závěru, že cvičení jógy by mělo být doporučeno starším lidem, aby se zvýšil rozsah pohybu v kloubech a zlepšila se jejich svalová flexibilita.

Co očekávat během lekce hatha jógy

Lekce hathajógy mohou trvat od 45 do 90 minut, ale můžete využít i pouhých 15 minut cvičení.

Pokud jste nováčkem v józe, lekce v pomalejším tempu s lektorem, je ideální pro učení se některých nejběžnějších jógových pozic.

Lekce hatha jógy má tři hlavní prvky (pilíře):

Dýchání – Práce s dechem

Pro začátek se obvykle zaměříte na dech a zahřejete tělo jemnými pohyby. Dechová cvičení mohou zahrnovat alternativní dýchání nosními dírkami nebo dýchání do břicha. Jde o to se zahřát a dobře dýchat.

Jógové pozice

Jakmile se zahřejete, začnete procházet řadou jógových pozic, jejichž obtížnost se může výrazně lišit. Hatha jógové pozice mohou zahrnovat:

  • Pózy vleže nebo vsedě, jako je most nebo pozice lodě
  • Pózy ve stoje, jako trojúhelník a strom
  • Regenerační pózy, jako pozice šťastného dítěte

Pokud někdy zjistíte, že je pozice příliš obtížná, dejte vědět svému instruktorovi, který by vám měl být schopen poskytnout úpravu, která vyhovuje vašim potřebám.

Meditace a rozjímání

Na konci lekce obvykle probíhá i meditace.

Meditace a všímavost jsou důležitými aspekty hatha jógy. Někteří instruktoři vás mohou provést krátkou řízenou meditací nebo použít tibetské zpívající mísy k podpoře relaxace.

Aby se cvičení „usadilo“ v těle, ukončíte hodinu v posilující pozici buď v sedě nebo na zádech, abyste našli klid.

Takže si to shrňme

Hatha jóga je v západním světě klasifikována jako jeden typ cvičení mysli a těla (spolu s Tai Chi, Qi Gong, Pilates a dalšími) a typ doplňkové a alternativní medicíny, která se stala populární a efektivní formou cvičení ve zdravém životním stylu.

Hatha jóga je vynikající volbou pro všechny úrovně praktikujících. Může pomoci snížit stres, zvládnout deprese, zlepšit sílu a flexibilitu a zmírnit bolest. Pravidelné cvičení hathajógy zvyšuje sílu, flexibilitu a rovnováhu a může nabídnout i mírné až střední zlepšení aerobní kondice, v závislosti na praktikovaném stylu.

Sponzorováno

Když začínáte s cvičením, je důležité si uvědomit, že jóga není o nalezení dokonalé pozice – je to příležitost k relaxaci a zklidnění těla a mysli a vyžaduje nesmírné množství trpělivosti, abyste dosáhli pokroku.

A dále si o józe přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva