Hormonální jóga – cvičení pro ženy i pro muže 4.7/5 (10)

Hormonální jóga je vhodná pro ženy i pro muže

Hormonální jóga je vhodná pro ženy i pro muže

Jóga je dnes velmi populární záležitostí. Existuje mnoho směrů tohoto cvičení, z nichž je vhodné vybrat si to, co právě vám bude vyhovovat – ať již svou dynamičností, zaměřením cviků či určením, na jaké zdravotní potíže je jóga zaměřena. Jedním z možných přístupů je i hormonální jóga. Přestože ve světě je již celkem rozšířená, u nás je její cesta spíše na svém počátku.

Pro koho je hormonální jóga určena?

Zprvu vás může napadnout, že hormonální jóga bude určena jen ženám, které trpí potížemi spjatými s neadekvátní hladinou určitých hormonů v organismu. Je to sice pravda, avšak s dodatkem, že toto cvičení není jen pro ženy. Může pomoci s řešením mnoha zdravotních problémů, ale též se zvýšením pohyblivosti, získáním potřebného sebevědomí, přispěje ke stabilitě prožívaných emocí a pomůže naučit se koncentraci na to, co je v životě podstatné.

Jaký je obsah a cíl cvičení?

Tento systém cvičení byl vytvořen dle Dinah Rodrigues pocházející z Brazílie. Ta se podstatnou část života zajímá o jógu a její vliv na lidské zdraví, působí jako lektorka i terapeutka. Hlavním úkolem hormonální jógy, jak již název napovídá, je ovlivnění činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Jejich funkcí je právě produkce hormonů, které ve svém důsledku mají efekt na celkovou stabilitu organismu a jeho harmonické fungování. Některé cviky jsou zaměřeny také na odstranění bloků v pohybovém aparátu.

Účinek hormonální jógy by měl být poměrně rychle pozorovatelný. Dochází k ovlivnění všech úrovní lidského bytí, je tedy možné sledovat změny ve fyzickém zdraví, ale též ovlivnění psychického stavu. Bylo prokázáno, že pravidelné cvičení sestavy pozitivně ovlivňuje hladinu hormonů v organismu.

Je možné rozlišit sestavu pro ženy, pro muže a pro diabetiky. Nalákat vás na ni může to, že podporuje zeštíhlení, pomáhá odbourávat stres a v neposlední řadě může pomoci při řešení mnoha zdravotních problémů. Cvičení je dynamické s velkým důrazem na adekvátní dýchání. Je nutné provádět nádechy do břicha, které rozproudí energii v oblasti břicha a pánve. Jednotlivé cviky jsou poměrně dobře zapamatovatelné a po zaškolení instruktorem je třeba provádět je pravidelně i doma – stačí půl hodiny alespoň třikrát týdně. Ideální je cvičit sestavu celou s neměnným pořadím cviků.

Kdy lze hormonální jógu využít?

Hormonální jóga je vhodná pro ženy i pro muže, pro osoby v každém věku. U žen slouží zejména k vyrovnání hladiny hormonů v těle. Soustředí se zejména na podporu činnosti hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek, nadledvin a vaječníků. Je vhodná v době po vysazení antikoncepce, když chce žena otěhotnět, při menopauze nebo problémech s menstruací. Cvičení je však přínosné i při depresích, potížích se spánkem a při nutnosti dodat si energii. Vyjádření lékaře ohledně vhodnosti cvičení je na místě v případě těhotenství, při endometrióze nebo po operacích.

Také sestava pro muže

Sestava pro muže je zaměřena zejména na snížení stresu, zvýšení libida, řešení problémů s prostatou a k podpoře plodnosti. Sestava pro diabetiky je vhodná pro osoby s diagnostikovaným diabetem I. i II. typu, ale též pro ty, kteří mají onemocnění v rodině, a chtějí bránit jeho propuknutí u sebe. Cviky je možné přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu. Působí preventivně proti vzniku onemocnění, ale též mírní jeho pozdní komplikace (např. cévní obtíže, zhoršení zraku).

Kde se hormonální jógu naučit?

V České republice je zatím jen pár lektorů, kteří jsou vyškoleni v hormonální józe přímo od Dinah Rodrigues. V různých městech je však možné absolvovat víkendový kurz, během něhož se naučíte celou sestavu, kterou pak můžete sami provádět doma. Rozvrh pořádaných kurzů lze nalézt na webu www.jogahormonalni.cz.

Další skvělé čtení

VIDEO: Hormonální jóga se Zuzkou Klingerovou

VIDEO: Výhody hormonální jógy

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva