Sponzorováno

Hormonální jóga – cvičení pro ženy i pro muže 4.7/5 (10)

Hormonální jóga je vhodná pro ženy i pro muže

Hormonální jóga je vhodná pro ženy i pro muže

Jóga je dnes velmi populární záležitostí. Existuje mnoho směrů tohoto cvičení, z nichž je vhodné vybrat si to, co právě vám bude vyhovovat – ať již svou dynamičností, zaměřením cviků či určením, na jaké zdravotní potíže je jóga zaměřena. Jedním z možných přístupů je i hormonální jóga. Přestože ve světě je již celkem rozšířená, u nás je její cesta spíše na svém počátku.

Pro koho je hormonální jóga určena?

Zprvu vás může napadnout, že hormonální jóga bude určena jen ženám, které trpí potížemi spjatými s neadekvátní hladinou určitých hormonů v organismu. Je to sice pravda, avšak s dodatkem, že toto cvičení není jen pro ženy. Může pomoci s řešením mnoha zdravotních problémů, ale též se zvýšením pohyblivosti, získáním potřebného sebevědomí, přispěje ke stabilitě prožívaných emocí a pomůže naučit se koncentraci na to, co je v životě podstatné.

Jaký je obsah a cíl cvičení?

Tento systém cvičení byl vytvořen dle Dinah Rodrigues pocházející z Brazílie. Ta se podstatnou část života zajímá o jógu a její vliv na lidské zdraví, působí jako lektorka i terapeutka. Hlavním úkolem hormonální jógy, jak již název napovídá, je ovlivnění činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Jejich funkcí je právě produkce hormonů, které ve svém důsledku mají efekt na celkovou stabilitu organismu a jeho harmonické fungování. Některé cviky jsou zaměřeny také na odstranění bloků v pohybovém aparátu.

Účinek hormonální jógy by měl být poměrně rychle pozorovatelný. Dochází k ovlivnění všech úrovní lidského bytí, je tedy možné sledovat změny ve fyzickém zdraví, ale též ovlivnění psychického stavu. Bylo prokázáno, že pravidelné cvičení sestavy pozitivně ovlivňuje hladinu hormonů v organismu.

Je možné rozlišit sestavu pro ženy, pro muže a pro diabetiky. Nalákat vás na ni může to, že podporuje zeštíhlení, pomáhá odbourávat stres a v neposlední řadě může pomoci při řešení mnoha zdravotních problémů. Cvičení je dynamické s velkým důrazem na adekvátní dýchání. Je nutné provádět nádechy do břicha, které rozproudí energii v oblasti břicha a pánve. Jednotlivé cviky jsou poměrně dobře zapamatovatelné a po zaškolení instruktorem je třeba provádět je pravidelně i doma – stačí půl hodiny alespoň třikrát týdně. Ideální je cvičit sestavu celou s neměnným pořadím cviků.

Sponzorováno

Kdy lze hormonální jógu využít?

Hormonální jóga je vhodná pro ženy i pro muže, pro osoby v každém věku. U žen slouží zejména k vyrovnání hladiny hormonů v těle. Soustředí se zejména na podporu činnosti hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek, nadledvin a vaječníků. Je vhodná v době po vysazení antikoncepce, když chce žena otěhotnět, při menopauze nebo problémech s menstruací. Cvičení je však přínosné i při depresích, potížích se spánkem a při nutnosti dodat si energii. Vyjádření lékaře ohledně vhodnosti cvičení je na místě v případě těhotenství, při endometrióze nebo po operacích.

Také sestava pro muže

Sestava pro muže je zaměřena zejména na snížení stresu, zvýšení libida, řešení problémů s prostatou a k podpoře plodnosti. Sestava pro diabetiky je vhodná pro osoby s diagnostikovaným diabetem I. i II. typu, ale též pro ty, kteří mají onemocnění v rodině, a chtějí bránit jeho propuknutí u sebe. Cviky je možné přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu. Působí preventivně proti vzniku onemocnění, ale též mírní jeho pozdní komplikace (např. cévní obtíže, zhoršení zraku).

Kde se hormonální jógu naučit?

V České republice je zatím jen pár lektorů, kteří jsou vyškoleni v hormonální józe přímo od Dinah Rodrigues. V různých městech je však možné absolvovat víkendový kurz, během něhož se naučíte celou sestavu, kterou pak můžete sami provádět doma.

Další skvělé čtení

VIDEO: Hormonální jóga se Zuzkou Klingerovou

VIDEO: Výhody hormonální jógy

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva