Sponzorováno

Aerial či fly jóga – jóga ve vzduchu – jaké má výhody a účinky na naše zdraví? 4.87/5 (15)

  • Fly jóga, někdy také nazývaná antigravitační či vzdušná jóga, má mnoho podobností s tradiční jógou. Nicméně je tu i velký rozdíl. Při účasti na lekcích fly jógy bude váhu vašeho těla podepírat houpací síť. To znamená, že budete zavěšeni ve vzduchu!
  • Je to skvělé cvičení pro začátečníky i zkušené cvičence jógy.

Fly jóga je skvělá pro trénink celého těla

Fly jóga je skvělá pro trénink celého těla

Aerial jóga, neboli také jóga ve vzduchu či fly jóga, je jedinečná a zábavná aktivita, kterou můžete vyzkoušet sami nebo i s přáteli. Je určitě zábavná, má však i zajímavé zdravotní přínosy, které jsou jen dalším důvodem pro vyzkoušení tohoto druhu jógy.

Aerial jóga si rychle získává celosvětovou popularitu a poskytuje spoustu fyzických a duševních výhod. V tomto článku jsme po vás sepsali vše, co potřebujete vědět, než se vydáte na svou první lekci této jógy.

Co je to aerial jóga?

Aerial jóga se od té klasické hodně liší. Místo provádění jógových pozic na podložce využívá aerial jóga k provádění stejných pohybů hedvábnou houpací síť nebo závěs, který je zavěšen na stropě. Účelem houpací sítě je poskytnout vám podporu a zároveň zlepšit flexibilitu a rozsah pohybu. Houpací síť také snižuje tlak na určité oblasti těla, jako je hlava a ramena, a umožňuje vám dosáhnout i těch náročnějších pozic, jako jsou stojky na hlavě, o něco snadněji.

A nebojte, ačkoli se zdá, že většina fotografií z jógy ve vzduchu, které najdete, ukazuje jogína plně zavěšeného ve vzduchu, mnoho pozic z jógy ve vzduchu vyžaduje, abyste sundali ze země pouze jednu část těla, jako je chodidlo nebo noha. Takže se nemusíte vůbec bát toho, že to třeba nezvládnete!

Aerial (fly) jóga pro začátečníky – několik tipů

Pokud jste v józe ve vzduchu nováčkem, můžete očekávat zábavný a unikátní zážitek. Cvičení však může být rozhodně náročné a vaše tělo může potřebovat nějaký čas na adaptaci. Určitě nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti s jógou, abyste mohli absolvovat lekce aerial jógy, ale znalost klasické jógy (té na podlaze) může být určitě prospěšná.

Zde je několik tipů, které byste si měli zapamatovat, než půjdete na první hodinu:

Důvěřujte závěsu na fly jógu

Nebojte závěs v pohodě unese až stovky kilogramů. Bez ohledu na váš tvar, velikost nebo schopnosti si můžete fly jógu dokonale užít. Závěs vás v pohodě unese

Noste správné vybavení a oblečení

Na lekci fly jógy je vhodné nosit těsné kalhoty nebo legíny na jógu, nikoli volné kalhoty nebo šortky. Potřebujete sportovní podprsenku a také tričko na cvičení, které ideálně zakryje podpaží, pokud máte citlivou pokožku, protože popruhy mohou někdy způsobit tření. Doporučuje se třeba upnuté tričko s dlouhým rukávem.

Nejezte předem velké jídlo

Nejméně hodinu (ale spíše i dvě) před lekcí se vyhněte velkému jídlu, ale zase nechcete chodit do fly jógy s nízkým obsahem cukru v krvi, takže malá svačina jako banán předem by měla být v pořádku.

Nechte šperky doma

Jak asi tušíte, šperky se mohou snadno zachytit do popruhů, takže je nejlepší být během cvičení úplně bez šperků.

Jen se uvolněte

Složitější pohyby mohou být zastrašující. Neřešte to. Prodýchejte pózy a jděte svým vlastním tempem.

Ozvěte se

Pokud potřebujete pomoc s manipulací se závěsem nebo je vám v póze nepříjemně, neměli byste se bát promluvit a požádat instruktora o pomoc. Na to tam jsou a chtějí, abyste si to během hodiny užili.

Upravte si pózu, když je to nutné

I když pohyb a póza může vypadat obtížně, existuje spousta úprav, které zpřístupňují lekce vzdušné jógy každému. Jděte na lekci fly jógy s otevřenou myslí a snažte se nebát.

Benefity a výhody fly jógy

Zlepšíte flexibilitu a sílu celého těla

Fly jóga je celotělovým typem pohybu, takže posiluje všechny svaly. Houpací síť sama o sobě vám umožňuje jít hlouběji do pohybů a póz, než je tomu u klasické jógy, a dále zvyšuje flexibilitu celého těla.

Sponzorováno

Zmírněte tlak na záda a šíji

Celodenní sezení nebo stání umožňuje gravitaci zatěžovat páteř, ale být hlavou dolů při určitých fly jógových pohybech, může pomoci prodloužit a snížit kompresi páteře. A to je moc příjemné.

Fly jóga podporuje krevní oběh

Fly jóga je skvělá pro podporu krevního oběhu v celém těle a také trávení.

Zlepšete sílu jádra těla

Pro udržení stability v různých pozicích je důležité udržovat břišní nebo zádové svaly zapojené po celou dobu cvičení. Krásně tak posilujete jádro těla.

Zvyšuje sebevědomí a zlepšuje náladu

Kromě možnosti naučit se něco nového fly jóga zpřístupňuje pokročilejší jógové pozice začínajícím jogínům díky podpoře závěsu, který může zvýšit důvěru v praxi a poskytnout pocit úspěchu. Navíc budete mít krásnou postavu a to vám určitě přidá i na sebevědomí.

Fly jóga je cvičení bez nárazů a dopadů

Vzhledem ke své povaze je fly jóga super cvičení s nízkými či nulovými nárazy. Fly jóga je tedy vynikající volbou pro ty, kteří chtějí hýbat tělem, ale mají problémy s klouby. Existují dokonce lekce vzdušné jógy zaměřené na úlevu kloubů, které se specificky zaměřují na tlak a bolest kloubů.

Spaluje kalorie

Vzdušná jóga nabízí víc než jen klid a relaxaci. Pomáhá také spalovat kalorie prostřednictvím rovnováhy, která je zapotřebí k udržení kontroly nad svým tělem. Být zavěšen ve vzduchu vyžaduje stabilní jádro, protože měníte pozice tak, jak to na hodině jógy na podložce nelze. Ve skutečnosti jedna studie ukazuje, že vzdušná jóga soupeří s účinností aerobního cvičení. Během 50minutové vzdušné jógy můžete spálit i 320 kalorií. Po šesti týdnech bude vaše riziko kardiovaskulárních onemocnění výrazně nižší.

Úleva od stresu

Nepodceňujte úlevu od stresu, která plyne z účasti na fly jógy. Pokud náhodou procházíte těžkým obdobím nebo zažíváte záchvaty úzkosti, fly jóga vám pomůže uklidnit mysl. Dává vám příležitost meditovat a soustředit se na pozitivní myšlenky (a přitom viset hlavou dolů!). Když jste obrácení, krev proudí do vašeho mozku a dodává kyslík, který tolik potřebuje pro mozkové funkce.

Létací jóga je nový fascinující cvičební styl, který vznikl kolem roku 2010 v USA

Létací jóga je nový fascinující cvičební styl, který vznikl kolem roku 2010 v USA

Je bezpečné cvičit aerial jógu doma?

Mnoho společností prodává volně stojící návazce, které si můžete umístit na svůj dvorek nebo do místnosti, a pak můžete dělat fly jógu i doma. Instruktoři ale spíše radí, abyste se vyhnuli zavěšení ve vašem domě, pokud instalaci neprovede profesionál, protože to také může být velmi nebezpečné, pokud je to provedeno nesprávně. Obecně se tedy nedoporučuje domácí fly jóga, pokud se nedržíte alespoň jednou končetinou na zemi.

Pokud je vaše srdce nastaveno na nákup houpací sítě na jógu a instalační sady, pak doporučujeme investovat do značky té nejvyšší kvality.

Sponzorováno

A co vy? Byli jste někdy na lekci fly jógy? Nebo se tam teprve chystáte? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva