Sponzorováno

Bikram jóga a hubnutí – může fungovat? 4.92/5 (12)

bikram-jogaBikram jóga (horká jóga) se praktikuje v místnosti s teplotou přibližně 37 až 40 stupňů Celsia a vlhkostí 40 procent. Bikram jóga je vlastně sérií 26 pozic, které trvají asi 90 minut. Tato jóga začíná zahřívacím dýchacím cvičením, následuje 24 pozic a končí dýchací pózou, ta eliminuje toxiny. Každá pozice se opakuje dvakrát a udržuje se 30 sekund. Z pozice ve stoje se postupně přechází do záklon a ty později vystřídají pozice v předklonu. Základem je zapotit se a zapracovat na svalech a šlachách. Pomocí Bikram jógy se rozvíjí každý z pěti aspektů lidské mysli. Jsou to víra, sebekontrola, odhodlanost, koncentrace a trpělivost. Jejich rozvoj přináší duševní vyrovnanost a klidnou mysl.

Bikram jóga a hubnutí

Při správné životosprávě v kombinaci s jógou se dají pěkně shodit nadbytečné kilogramy. Během jedné lekce horké jógy může člověk spálit v průměru 450 kalorií. Hodnota spálených kalorií závisí samozřejmě na intenzitě cvičení. Praktikováním jógových pozic (ásan) v teple spaluje tělo tuky efektivněji a rychleji, přičemž rozštěpený tuk se během a cvičení může využít jako energie. Pravidelným cvičením se reguluje metabolismus v trávicím systému i v tělních buňkách.

Postupně se normalizuje chuť k jídlu a reguluje se potřeba příjmu potravy. Aby byly výsledky jógy viditelné, je třeba cvičit alespoň třikrát týdně. Vydatným pocením, které je součástí Bikram jógy nastává detoxikace organismu, vylučování toxinů, které zapříčiňují mnohé onemocnění.

TIP: Další zajímavé informace o bikram józe

Bikram jóga je účinným prostředkem jak bojovat proti únavě, depresi a stresu, které vyplývají z rychlého životního tempa. Doporučuje se minimálně deset lekcí měsíčně, aby došlo k žádanému efektu. Začátečníci by měly navíc absolvovat nejdříve tři, tzv. vstupní lekce, aby se tělo dostalo do jógových pozic.

Sponzorováno

Pozor na dehydrataci

Nejlepší prevencí je příjem dostatečného množství tekutin před začátkem cvičení a po něm. Při nedostatku vody nemůže řádně fungovat mozek, svaly ani jiné orgány. Nejméně dvě hodiny před cvičením je třeba vypít přibližně půl litru vody. Během cvičení jógy třeba pravidelně pít a to i tehdy, jestliže nepociťujeme pocit žízně. Po cvičení je třeba zhodnotit změny na tělesné váze a přijmout takové množství tekutiny, aby se váha vrátila do původní hodnoty.

S Bikram jógou předcházejte nemocem

Pravidelným praktikováním se předchází nemocem, zraněním, dochází ke spalování tuků a zpomalují se příznaky stárnutí.

Vědeckým výzkumem sponzorovaným OSN ve spolupráci s tokijskou univerzitou (Tokyo University) Bikram společně s předními doktory dokázal, že praktikování Bikram jógy napomáhá obnovovat tkáně a zmírňovat chronická onemocnění. V současné době probíhají další studie na kalifornské univerzitě (University of Southern California), dokazující pozitivní léčebné účinky Bikram jógy. Taktéž v newyorském Wyckoff Heights Medical Center při výzkumu prokázali, že Bikram jóga působí příznivě například proti řídnutí kostí.

A co si na toto téma ještě přečít?

VIDEO: Jak vypadá Bikram jóga?

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Bikram jóga a hubnutí – může fungovat?”

  1. […] nesmí chybět. Nejlepším pohybem pro uvolnění a prokrvení nohou je například jóga (i bikram jógfa) či pilates. Pokud si ve víru každodenních povinností nedokážete najít čas, postačí i […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva