Sponzorováno

Bikram jóga (horká jóga, jóga v horku) – to je příležitost k pořádnému prohřátí 4.73/5 (22)

 • Bikram jóga je specifický styl jógy, který byl vyvinut v roce 1970 indickým jóga instruktorem Bikramem Choudhurym. Tento styl jógy je také známý jako "horká jóga" nebo "vášnivá jóga".
 • Bikram jóga je významná tím, že se provádí ve vyhřáté místnosti s teplotou kolem 40 °C a vlhkostí přibližně 40 %.
 • Tradiční bikram lekce trvá 90 minut a skládá se z 26 různých pozic (asanas) a dvou dechových cvičení, které se provádějí v pevně stanoveném pořadí. Tato série cvičení je navržena tak, aby posilovala a protáhla různé svalové skupiny, stimulovala vnitřní orgány a zlepšila celkovou pohyblivost těla.
 • Intenzivní teplo a vlhkost pomáhají tělu odvodnit se, což může podpořit detoxikaci a vyplavení toxických látek z těla.
 • Díky teplu se svaly a klouby rychleji zahřejí, což usnadňuje protažení a zvyšuje flexibilitu.
 • Bikram jóga může fungovat jako forma kardiovaskulárního cvičení díky intenzivní povaze cvičení a teplotě místnosti.
 • Pro mnoho cvičenců má praxe Bikram jógy relaxační účinky a pomáhá snižovat stres a napětí.
 • Pozor na to, že Bikram jóga není vhodná pro každého. Vysoké teploty mohou být náročné pro některé lidi, zejména pro ty s problémy srdce nebo vysokým krevním tlakem. Před zahájením praxe Bikram jógy je vhodné to konzultovat s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy.

Bikram jóga je skutečně skvělá pro naše zdraví...

Bikram jóga je skutečně skvělá pro naše zdraví…

Tento druh cvičení je v dnešní době velmi populární. Jedná se o dynamické provádění předem stanovených pozic. Důležitá však je zejména skutečnost, kde lekce bikram jógy probíhají – v sále vyhřátém na 42°C. To samo o sobě velmi změní vnímání celého cvičení a ještě mnohonásobně znásobí jeho přínos. Pokud se potřebujete pořádně zapotit a odplavit z těla vše škodlivé, neváhejte bikram jógu vyzkoušet.

Bikram jóga – proč v takovém teple?

Základy cvičení položil učitel Bikram Choudhury. Již před více než třiceti lety přivezl tuto metodu do Spojených států a odtud se postupně šířila i do ostatních částí světa. Dnes jsou centra, kde si můžete zacvičit bikram jógu, také ve větších městech naší republiky.

První otázkou může být, proč se cvičí v takovém teple. Je úmyslně zvolena teplota, která je jen o trochu vyšší než teplota lidského těla. Hlavním důvodem je, že zde dochází k velmi intenzivnímu prokrvení a protažení veškerých částí těla. Je podpořeno fungování orgánových soustav, snadněji jsou vyplavovány toxické látky.

Dochází zde ke zlepšení dýchání a koncentraci pouze na vlastní pohyb. Mnoho z lidí docházejících pravidelně na lekce bikram jógy vám řekne, že se na jejich konci cítí jako znovuzrození.

Cvičení bikram jógy

Cvičení bikram jógy

 

Co bikram jóga lidskému tělu přináší?

Mezi přínos pravidelného praktikování bikram jógy lze uvést:

Sponzorováno

 • skvělé detoxikační účinky
 • posílení psychiky
 • zformování postavy
 • dodání energie
 • zlepšení krevního oběhu
 • pročištění lymfatického systému
 • protažení a posílení svalů celého těla
 • zvýšení kapacity plic
 • lepší obranyschopnost organizmu, prevence mnoha nemocí i zranění
 • podporu zdravého spánku
 • posílení dýchacího systému
 • zpomalení příznaků stárnutí

Jak cvičení probíhá?

Lekce trvá 90 minut a je během ní odcvičeno 26 poloh. Jejich pořadí je neměnné, jelikož každá připravuje tělo na tu následující. Součástí jsou též dýchací cvičení. Lekce vedou proškolení a certifikovaní instruktoři. V centrech bikram jógy bývá někdy možné vyzkoušet si první hodiny za zvýhodněné ceny.

Je vhodné, pokud si s sebou na hodinu přinesete ručník, podložku (obvykle lze si ji na místě též zapůjčit) a dostatek pití – neperlivé vody. Jako oblečení je pro ženy nejideálnější tílko nebo sportovní podprsenka a kraťasy, pro muže šortky nebo plavky. Dlouhé nohavice a rukávy se do tohoto prostředí opravdu nehodí, zbytečně by vás ještě více zahřívaly. Můžete zde klidně odhodit stud z toho, že budete ostatním lidem ukazovat své tělesné partie, na které třeba nejste úplně hrdí.

Při cvičení se bude každý soustředit jen na vlastní pohyby a nebude mít jistě energii přemýšlet nad tím, zda vám zrovna sedne dané oblečení. Hlavně musí být pro vás pohodlné.

Před cvičením myslete na to, ať průběžně přijímáte dostatek tekutin. Nejezte bezprostředně před začátkem lekce. Počítejte s tím, že budete zpoceni i na částech těla, kde se jindy nepotíte. Budete tedy rádi za podložku na cvičení s protiskluzovou vrstvou nebo rukavice určené pro toto cvičení (klidně i obojí).

Pro koho je bikram jóga vhodná?

Bikram jógu může vyzkoušet téměř každý. Zvládne ji člověk s cukrovkou, astmatem a ten, koho často souží bolesti zad. A všem bude jedině ku prospěchu. Hodí se pro osoby všech věkových skupin, pro seniory, ale klidně i pro děti.

Bikram jóga a těhotenství

Pokud jste cvičila bikram jógu i před těhotenstvím, po ukončení prvního trimestru v ní můžete pokračovat. Nehodí se pouze s ní v těhotenství začínat, v tomto případě je doporučována až po ukončení šestinedělí.

Během doby, kdy se chystáte na narození potomka, mohou být některé z prováděných pozic mírně modifikovány a je třeba cvičit pod dohledem instruktora. Jóga vám však v tomto čase může efektivně pomoci od bolesti zad, otoků nebo prudkého nárůstu váhy.

A co vy? Znáte bikram jógu? Budeme rádi, pokud nám napíšete vaše zkušenosti do komentářů.

Co si dále přečíst o bikram józe?

VIDEO: Jak může vypadat lekce bikram jógy?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva