Sponzorováno

Zívání a jeho vliv na naše zdraví 4.86/5 (22)

Zívání zlepšuje pozornost a koncentraci...

Zívání zlepšuje pozornost a koncentraci…

Zívání se jaksi stalo synonymem nudy při zdlouhavých proslovech či přednáškách a neodmyslitelnou součástí únavy. Ve skutečnosti to však s tím nemá nic společného. Víte, proč zíváte a co to dělá s naším organismem?

Když zívat, tak naplno

Znáte to. Když to na vás přijde, usilujete se co nejméně otevřít ústa a v podstatě co nejrychleji se chuti na zívání zbavit. Nuže, můžeme vám s jistotou říci, že tento boj je zcela zbytečný. Zívání je proces, který se nedá ani urychlit, ani zpomalit. Prostě musí projít všemi svými fázemi. Rovněž nelze zívat napůl. Průměr v zívání je šest sekund, ale u každého je jeho trvání individuální.

Zívání není projevem nudy

Pokud se bude na vás někdo špatně dívat, když budete zívat, klidně se odvolejte na Hippokrata. Protože už on tvrdil, že potlačovat zívání není správné. Nejenže si při něm rozcvičíme obličejové svaly, ale podle něj se tak plíce zbavují toxinů. Američtí vědci jen potvrzují důležitost zívání svými výzkumy. Tvrdí, že zvyšuje průtok krve, čímž povzbuzuje i naši mysl. Při intenzivním zívání se náš mozek dostatečně okysličí a osvěží. Takže pokud někdo ve vaší společnosti zívá, nemusí to znamenat, že se nudí, ale že chce přijmout více z vašich vypovězených myšlenek.

Zívání se však neomezuje pouze na získávání kyslíku. Naše tělo tak reaguje i na světlo, což odůvodňuje ranní rituál zívání, když se nám nechce vylézt z postele. Rovněž je pravdou, že souvisí přímo úměrně stoupá množství zívání s rostoucí únavou. Organismus nám tak dává najevo, že pár hodin spánku by se nám sešlo.

Sponzorováno

Takto se jednoduše nakazíte

Když někoho vidíte zívat, zaručeně se k němu přidáte. Ne že byste nějak speciálně museli chtít, prostě to tak je. Stačí o zívání jen mluvit nebo číst a už nás to táhne otevřít ústa. Odborníci to vysvětlují jako projev empatie. Takže pokud se umíte vcítit do pocitů druhých, chtě nechtě se k nim se zíváním přidáte. Proto se děti s autismem tak snadno zíváním nenakazí.

Zíváním se lidé mohou nakazit i v případě, že šlo o předstírané zívání. U psů to však neplatí, můžete hrát jak jen chcete, oni to zjistí a nepřidají se. Naopak v případě skutečného zívání se vaši psí domácí mazlíčci rozzívají společně s vámi. Toto neplatí u všech druhů zvířat a ani u všech druhů psů. Takto můžete svého chlupáče otestovat, zda vám důvěřuje. Zkoušejte to však u jedinců starších než sedm měsíců, protože do té doby zívají zcela spontánně, tak jako malé děti, přičemž o napodobování v té době nemají ještě ponětí.

Lidé a psi nejsou jediné tvorové, co zívají

Je to tak. Zívají všichni – od hadů, přes morčata až po krále zvířat lvy. Každý druh však z jiného důvodu. Ryby vyrovnávají teplotu těla s teplotou vody. Hadům zívání pomáhá při polykání nadměrně velké potravy. Tučňáci tak dvoří samičkám a přitom zvedají hlavu k obloze. Zíváním vám však některá zvířata chtějí dát najevo, jaké ostré tesáky se v jejich tlamě nacházejí. Proto netřeba dráždit zívající kočku, lva, paviána či zmíněné morče. Nemusí být totiž znuděné či unavené, ale právě poskytují poslední šanci na útěk.

Zívat se vyplatí

Vědci se shodují, že zívání nám jen prospívá. Pokud vám okysličování mozku nestačí, zde jsou další důvody, pro které byste měli zívat co nejčastěji:

 • zlepšuje pozornost a koncentraci
 • tělu poskytuje relax
 • zvyšuje empatické cítění
 • zlepšuje paměť a kognitivní funkce
 • zbavujeme se jím stresu
 • zlepšuje kontrolu svalstva a atletické schopnosti

VIDEO: Zívání jako přenášená emoce

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva