Sponzorováno

TOP 12 přírodních a domácích přípravků na hubnutí 4.85/5 (27)

Jasně, sám o sobě vám kokosový olej nepomůže zhubnout, ale pokud jím nahradíte klasický tuk, který používáte, je to dobrá volba.

Jasně, sám o sobě vám kokosový olej nepomůže zhubnout, ale pokud jím nahradíte klasický tuk, který používáte, je to dobrá volba.

Téměř každý den na internetu můžete najít zaručené přípravky nebo doplňky stravy, které vám pomohou zbuhnout. Jen tak. Nevěřte jim, je to blbost. Existují pouze dva způsoby, jak si skutečně udržet váhu, a to prostřednictvím cvičení a zdravého stravování. Neexistuje prostě žádný kouzelný drink nebo pilulka, která vám jako mávnutím kouzelného proutku pomůže zhubnout. Tak si to konečně uvědomte. Teď asi přemýšlíte, pokud jsou zdravé stravování a cvičení jedinými způsoby jak zhubnout, proč jste napsali tento seznam? Protože stále existují přírodní prostředky a recepty, které vám pomohou dosáhnout vašeho konečného cíle. Pokud používáte tyto přírodní recepty a jíst lépe (tj. zdravě) + sem tam cvičíte, mohou urychlit proces.

Jak to vlastně funguje?

Než vůbec začnete, měli byste porozumět procesům, kterými vaše tělo při shazování prochází. Tuk (spolu s bílkovinami a sacharidy) je uložená energie, prosté a jednoduché. Kalorie je jednotka, která se používá k měření potenciální energie v těchto tucích, sacharidech a bílkovinách. Vaše tělo bude převádět tuk na využitelnou energii prostřednictvím řady chemických procesů. Chcete-li zhubnout, musíte vynaložit více energie (nebo kalorií), než kolik přijmete.

Mrkěte na naše domácí přípravky, které vám mohou pomoci s hubnutím.

1. Skořicový čaj

Hladina cukru v krvi má přímý vliv na vaši hmotnost. Ovlivňuje to, jak hladový jste a jak energicky se cítíte (pokud máte energii, je pravděpodobnější, že půjdete cvičit). Je-li vaše hladina krevního cukr vyrovnaná, je méně pravděpodobné, že budete mít neúměrně velký apetit. A je to právě skořice, která může pomoci řídit hladinu cukru v krvi, existuje několik studí, které to potvrzují. Tak proč neudělat moc dobrý pikantní skořicový čaj?

Co budete potřebovat?

 • 1 lžička mleté skořice
 • 1 tyčinka skořice
 • 250 ml čerstvé vody (1 hrnek)

Jak na přípravu?

Dejte skořici do hrnečku a zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte namáčet po dobu 15 minut před pitím. Pít můžete 1-2 krát denně.

2. Zelený čaj a zázvor

Zelený čaj je již dlouho předmětem diskusí o tom jak pomáhá shazovat kila. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby tyto dohady potvrdil nebo popřel. I když některé studie neobjevily nic, jiné identifikovali tři hlavní složky v zeleném čaji, které by mohly pomoci v boji s naší váhou – kofein, katechiny a Theanin.

Kofein urychluje celou řadu tělesných procesů, včetně metabolismu vztahující se k hmotnosti. Katechiny jsou považovány za antioxidační flavonoidy a jsou lepší v zeleném čaji spíše než v černém čaji kvůli rozdílům při zpracování (černý čaj je fermentovaný). Theanin je aminokyselina v zeleném čaji, která může podporovat uvolňování dopaminu, chemické látky, která vám dává pocit uvolnění a pohody. Nedávejte do tohoto čaje cukr nebo mléko.

Co budete potřebovat?

 • 1/2 lžičky mletého zázvoru nebo čestvá zázvor
 • 1 lžička zeleného čaje
 • 250ml čerstvé vody
 • med (dle chuti, nemusí být)

Jak na přípravu?

Udělejte si prostě čaj ze zázvoru a zeleného čaje. Vypijte 1-2 šálky denně na lačný žaludek.

3. Voda z okvětních lístků růže

Výhody růží vody se v tomto případě spíše opírají o nepřímé důkazy. Ale to není důvod si nedat tento jemný a zároveň osvěžující nápoj. Okvětní lístky růží působí jako velmi jemné diuretikum. Diuretiky povzbudíte své ledviny, aby daly více sodíku (soli) do moči. Tento přebytek soli pak čerpá vodu z krve, a to vede ke snížení množství vody v oběhovém systému. Účinné látky obsažené v růžových květech také zlepšují krevní oběh v pleti, čímž podporují její výživu a působí proti stárnutí, také posilují kapiláry a stahují póry. Hojí kožní záněty i akné, ale prospívají i pleti suché. Věřte nebo ne, ale budete se cítit skvěle.

Co budete potřebovat?

 • Hrst čerstvých nebo sušených růžových lístků
 • Voda (zhruba 1-2 šálky)
 • Hrnec s dobře těsnícím víkem

Poznámka: Ujistěte se, zvláště při použití čerstvých růží, které nebyly ošetřeny s jakoukoli chemickou látku (insekticidy, pesticidy, herbicidy, hnojiva, atd.).

Jak na přípravu?

Umístěte hrnec na plotnu, dejte do něj růžové lístky, a přidat jen tolik vody, aby se zcela zakryly. Přikryjte hrnec pevně těsnícím víkem a dusíme, dokud plátky neztratí většinu své barvy, asi 15-20 minut. Sceďte tekutinu do sklenice a udržovujte v lednici po dobu až 6 dní. Pít o půl až 1 šálek každé ráno na lačný žaludek.

4. Ženšen

Ženšen je kterákoliv z 11 vytrvalých rostlin s masitých kořenů, které patří do rodu Panax. I když existují různé druhy ženšenu, měli byste používat dva následující – jsou americký ženšen (Panax quinquefolius) a asijský nebo korejský ženšen (Panax ginseng). Ženšen je velice známý jako povzbuzující prostředek k urychlení stagnujícího metabolismus, ale to není zdaleka vše co umí. Největší předností ženšenu je to, že může pomoci bojovat proti únavě a zvedne i duševní čilost (a to dokonce i u pacientů po chemoterapii). To je obrovská výhoda. Pokud hubnete a nemáte energii, nemůžete ani cvičit. Bez cvičení, je téměř nemožné zhubnout – aspoň ne zdravým způsobem a tak, aby to dlouhodobě vydrželo. Kromě zvýšení energie, existuje i důkaz, že ženšen může pomoci řídit hladinu cukru v krvi, který také ovlivňuje hladinu energie, jakož i chuť k jídlu.

Co budete potřebovat?

 • 1 čajová lžička nasekaného amerického nebo korejského ženšenu
 • 250 ml čerstvé vody
 • med či citron dle chuti

Jak na přípravu?

Nahrubo nakrájíme kořen a odměříme 1 čajovou lžičku na šálek vody. Přivedeme vodu k varu a nalijeme přes ženšen. Ten by se měl louhovat 5-9 minut. Přidejte med nebo citron, pokud máte chuť a můžete pít 1-2 krát denně.

Sponzorováno

5. Pampeliška a máta peprná

Pampeliškovo-mátový čaj je báječný nápoj, který vám pomůže udržet vaše játra zdravá. Játra jsou neuvěřitelný orgán. Je to nejen jediný způsob, jak skutečně detoxikovat své tělo, také hraje ústřední roli v mnoha metabolických procesech – a mnoho z těchto procesů má vliv na vaši váhu. Z hlediska metabolismu tuků, játra jsou plná buněk, které rozkládají tuky a přeměnit je na využitelnou energii. Tyto buňky jsou rovněž zodpovědné za tok žluči, která pomáhá odbourávání a absorpci tuků. V metabolismu cukrů, játra pomáhají udržet hladinu cukru v krvi stabilní, a proto pomáhají s hladinou energie a regulují chuť k jídlu.

Pampeliška má hepatoprotektivní složky (ochrana jaterní tkáně). Máta ​​peprná a pampeliška stimulují produkci žluči v játrech, pomáhají při trávení a vstřebávání živin. Pokud tyto dvě bylinky smícháte dohromady, máte silný čaj, ktrý perfektně chrání játra.

Co budete potřebovat?

 • 1 lžička sušených listů pampelišky
 • 1 lžička listů máty peprné
 • 250 ml vroucí vody
 • Citron dle chuti (nemusí být)

Jak na přípravu?

Zalijte šálek vroucí vody a nechte louhovat po dobu 5-10 minut. Přidejte citron podle chuti. Pijte šálek tohoto čaje 1-2x denně. Pampelišku i mátu peprnou můžete také použít čerstvé, hrst pamlišky, hrst máty a máte parádní čaj. Jen se ujistěte, že čerstvé byliny v sobě nemají žádné chemikálie. Například pesticidy a podobně.

6. Šalvěj

Žijeme v hektické době, a většina z nás je ve stresu prakticky denně. Problém je, že naše těla nejsou na dlouhodobý stres stavěna a to se může odrazit také na naší váze. Při stresu, tělo uvolní kortizol, steroidní hormon, který je součástí reakce na stres. Kortizol může ovlivnit hladinu krevního cukru (tedy chuti k jídlu), a způsobuje, že se energie snadněji přemění na tuk. Neuropeptid Y je látka charakteru neurotransmiteru, která také souvisí se stresem. Po uvolnění způsobí růst tukové tkáně, stejně jako zvýšení chuti k jídlu. Jeden způsob, jak bojovat proti stresu může být šalvěj, která má zklidňující účinky na tělo i mysl. Udělejte si šalvějový čaj, nebo šalvěj přidejte do jídla.

Co budete potřebovat?

 • 1 hrst čerstvé šalvěje nebo 2 lžičky sušené šalvěje
 • 250 ml vroucí vody
 • Citron dle chuti (volitelně)

Jak na přípravu?

Vařící vodou zalijeme šalvěj a louhujeme po dobu 4-5 minut. Přidejte citron podle chuti, a pijte 1-2 krát denně.

7. Žvýkačka

Žvýkačka je skvělý způsob, jak oklamat váš mozek (a žaludek). Chuť žvýkačky snižuje chuť k jídlu a nutkání k ochutnání něčeho nezdravého, a také stimuluje tok slin. Enzymy ve slinách pomáhají rozkládat škroby a tuky.

Co budete potřebovat?

 • Balíček zvýkaček bez cukru

Jak postupovat?

Když máte pocit, že je máte na něco chuť, dejte si žvýkačku.

8. Stačí přidat vodu

Zůstat hydratovaný. I to je u hubnutí základ. Možná jste slyšeli, že pití ledové vody vám pomůže zhubnout. Není to přesné. Představa, že ledově studená voda spálí více kalorií, protože vaše tělo se snaží „zahřát se“ může být technicky pravda, ale účinek je nepatrný. Spíše je třeba být dobře hydratovaný, aby vaše tělo šlapalo hladce a mohlo spalovat tuky. Pijte obyčejnou vodu, ta je prostě nejlepší. Žádně šťávy ani Coly. Jen vodu.

A co zadržování v těle? Pokud budete vodu pravidelně do těla doplňovat, tak tělo nebude mít tendenci ji zadržovat. To je základ, pijte vodu a pijte ji pravidelně.

Co budete potřebovat?

 • 250 ml čerstvé vody

Jak postupovat?

Vypijte alespoň 8 šálků čerstvé vody denně.

9. Mějte zavedený režim

Mít určitý režim či rutinu je, podle našeho názoru, jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, pro zhubnutí. Existuje mnoho lidí, kteří si platili profi trenéra. Později přišli na to, že klíčem je pravidelnost, režim a rutina. Je to pravděpodobně jedna z nejtěžších věcí, které na hubnutí jsou. Zkuste jíst i cvičit ve stejný čas. Uložte si hluboko do mozku časy, ve kterých jíte a cvičíte. Hubnutí potom půjde o mnoho lépe.

10. Kokosový olej (jako náhrada tuku)

V roce 1970 a 80. letech, se nasycené tuky dostaly do centra pozornosti – jako hlavní příčina obezity. Kokosový olej není jen tak nějaký starý nasycený tuk – obsahuje unikátní tuky zvané triglyceridy se středně dlouhým řetězcem, které vám pomohou využívat energii (alias kalorie) efektivněji. Proč záleží na délce řetězce? Jeho chemický make-up je to, co určuje, jak ji naše tělo zpracovává a rozebere to. Tyto tuky nejsou zpracovávány ve střevech, a proto se hned neukládají v těle jako tuk. Místo toho jsou zaslány přímo do jater, kde jsou použity jako zdroj energie. Jasně, sám o sobě vám kokosový olej nepomůže zhubnout, ale pokud jím nahradíte klasický tuk, který používáte, je to dobrá volba. Kromě toho kokosový olej potlačuje chuť k jídlu.

Co budete potřebovat?

 • 2 Polévkové lžíce dobrého panenského za studena lisovaného kokosového oleje

Jak postupovat?

Dvakrát denně si dejte 1 polévkovou lžíci kokosového oleje. Můžete si ji vzít před, během nebo po jídle. Pokud máte tendenci bojovat s porcemi jídla, vezměte si jej před jídlem, nebo je-li dezert váš démon, vezměte si ji hned po jídle.

11. Dostatečně spěte

Naše tělo je soudržná jednotka, složitý systém, ne jen jednotlivé části. Všechno musí pracovat harmonicky. Studie ukázaly, že i jen trochu spánku v krátkém časovém úseku 4 nocí vede ke zvýšené inzulinové rezistenci. Tím, že si zajistíte správné množství spánku, děláte víc než jen to, že necháte odpočívat své tělo – zajistíte harmonii v těle a vaše těo bude pracovat jako jeden stroj na vašem hubnutí.

12. Černý pepř s citrónovou šťávou

Tento pikantní drink vám pomůže v bitvě s hubnutím. Černý pepř obsahuje přirozeně se vyskytující chemickou sloučeninu zvanou piperin, který je zodpovědný za to, že má lehce štiplavou chuť. Několik nových studií ukázalo, že piperin může interferovat s geny, které řídí tvorbu tukových buněk, jakož může i snížit hladinu tuku v krvi a zvýšit vstřebávání živin z našich potravin. Citronová šťáva může pomoci pomoc při trávení.

Co budete potřebovat?

 • Několik špetek čerstvě mletého černého pepře
 • Šťáva z poloviny citronu
 • Čerstvá voda

Jak postupovat?

Smíchejte citrónovou šťávu s vodou a přidejte trochu černého pepře (cca 3-4 otáčky mlýnkem na pepř). Dejte si jednou až dvakrát denně po jídle.

Sponzorováno

TIP: Metody na zpevnění těla

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva